rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’de otizmli çocuklar için yürüyüş düzenlendi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Rize Otizmle Uğraş ve Eğitim Derneği (ROMED) kadar Nisan ayı içinde kutlanan Dünya’da Otizm haftası sebebiyle kentte “Sevgiyle ve Sporla Öbür Hayatlara Dokunalım” adlı bir yürüyüş düzenlendi.

Rize Belediye Tuzcuoğlu Memişağa Parkı önünden başlayıp Rize Sahil dolgu alanındaki lunaparkta sona eren yürüyüşe, Rize Valisi Erdoğan Bektaş ve eşi Esma Bektaş, Rize AK Parti Milletvekili Hikmet Akort, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap’ın eşi Menduha Kasap, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı İshak Alim, ROMED Başkanı Resul Sanatçı, ile Gönül Elçileri Derneği, sivil toplum kuruluşları, güvenlik mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ayrıca Rize İl Sağlık Durumu Müdürlüğü kadar otizm konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve farkındalık meydana getirmek amacıyla hazırlanan kitapçık ve afişler dağıtıldı.

Artist, burada yaptığı açıklamada, otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir şipşak artmakta olduğunu söyleyerek, “1985 yılında her 2 Bin 500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken günümüzde doğan her 60 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir. Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlardan 4 kat fazladır” dedi.

Otizmli ailelere varmak onları otizm konusunda bilinçlendirmek, destek olmak ve yaşadıkları sıkıntıları bir nebze olsun paylaşarak rahatlatmak adına çalışmalar yaptıklarını belirten Resul Sanatkâr, sözlerine şöyle devam etti, ” Otizm, doğuştan olan gelen beynin ve sinir sisteminin bambaşka yapısından kaynaklanan ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen genel olarak 3 yaşından ortaya çıkarak bireylerin sosyal irtibat, etkileşim ve davranışlarını olumsuz etkileyen hastalıktır. Erken yaşta teşhis bölge çocuklar dürüst yöntemlerle eğitim alarak bireysel ihtiyaçlarını karşılar duruma gelebilir, okula gidebilir, yaşıtlarının sahip olduğu bir takım becerilere sahip olarak toplumda yerlerini alabilirler”

Otizm farkındalık ayı çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğinin artırılarak erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini söyleyen Sanatkâr, “Otizmle yaşamayı kabullenmek anne ve için uzun, engebeli ve inişli çıkışlı bir süreçtir. Ailede her birey bu süreci öbür yaşayarak durumu anlamakta ve kabullenmekte sorunlar yaşayabilir. Bizde sizleri otizm alanında tatmin edici eğitim ve sosyal hakların elde edilmesi için uğraş veren derneğimizi desteklemeye ziyafet ediyoruz” diye konuştu.

Yürüyüşe katılan aileler ve çocukları yürüyüş sonrası lunaparkta eğlenceli anlar yaşadı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın