rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’de Hangi Yemekler Yenir?

Rize’de Hangi Yemekler Yenir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Rize’de hangi yemeği yiyeceğinizi anlatmadan önce Rize’nin meşhur yemekler listesini sizlere tanıtmak istiyoruz. Eğer Rize’de hangi yemekleri yiyebileceğinizi merak ediyorsanız işte Rize’nin meşhur yemekleri;

 • 1) Laz Böreği
 • 2) Saç Kavurma
 • 3) Muhlama
 • 4) Hamsi Pilav
 • 5) Mısır Ekmeği
 • 6) Karalahana Sarması
 • 7) Karalahana Çorbası
 • 8) Sütlaç
 • 9) Anzer Balı
 • 10) Kuru Fasulye
 • 11) Pide
 • 12) Kete

Rize’ye gezmek için gidiyorsanız mutlaka üstte saydığımız lezzetleri denemenizi tavsiye ederim. Şimdi ise sizlere denemeniz gereken lezzetlerden bahsedeceğiz. Çoğu kişinin de sırf o lezzet için gidip yediği restoranlardan birine yolunuz düşerse denemenizi tavsiye ederiz. Rize’ye gidip de bu güzel lezzetleri denemeden dönerseniz çok şey kaybedersiniz.

Laz Böreği

Laz Böreği aslında bildiğimiz böreklere benzerliği vardır. Rize’ye giderseniz elinize çayınızı alıp bu böreği tatmanızı öneririz.

Saç Kavurma

Bu lezzeti başka yerde denemiş olsanız bile bir de Rize’de tatmanızı tavsiye ederiz. Muhteşem bir lezzete sahip olan saç kavurma lezzetiyle sizi büyüleyecektir.

Muhlama

Karadeniz yöresinin meşhur lezzeti olan muhlama aynı zamanda mıhlama olarak da biliniyor. Karadeniz’de her zaman yenen bu yemeğin tadını denemeyi mutlaka tercih ediniz.

Hamsi Pilav

Hepimizin bildiği pirinç pilavının hamsi özüyle birleşmesi sonucu oluşan harika bir lezzettir. Karadeniz’e gidip de hamsi yememek olmaz bu hamsiyi bir de pilavla denemenizi tavsiye ederiz.

Mısır Ekmeği

Özünde mısır unu bulunan bu ekmek, bölgede mısır tarlasının çok olması sonucu vardır. Mısır tarlalarından ekmek üretilen bu bölge, doğal beslenmenin adresi diyebiliriz. Kendilerinin üretimini gerçekleştirdiği bu tarlalar sonucunda oluşan mısır ekmeğini denemenizi ve tereyağıyla birlikte de tadı bir başka güzel oluyor.

Karalahana Sarması

Doğu Karadeniz’in birçok yerinde karalahana yetişiyor durum böyle olunca da karalahana sarması lezzeti başka oluyor. Sadece sarma olarak kalmayan bu sebzenin aynı zamanda çorbası da yapılıyor. Karalahana seviyorsanız bu lezzeti Rize’de denemenizi tavsiye ederiz.

Karalahana Çorbası

Sarması yapılan bu sebzenin aynı zamanda çorbasının olduğundan da bahsetmiştik. Karalahana çorbası; mısır unu, soğan, kuru fasulye, salça ve tereyağı kullanarak hazırlanıyor. Böyle bir çorbanın tadına daha  önceden bakmadıysanız mutlaka bu lezzeti denemenizi isteriz.

Sütlaç

Normal bildiğiniz sütlaç aklınıza gelecektir, sütlaç işte diyebilirsiniz ancak tadına baktıktan sonra bildiğiniz sütlaçlardan olmadığını anlayacaksınız. Sütün taze oluşu, fırında olması ve üzerinde fındıkların bütünleşmesiyle ortaya harika bir tat çıkıyor. Tatlı olarak Rize’de sütlaç yemeden dönerseniz pişman olursunuz.

Anzer Balı

Kilosu pahalı olan bu meşhur balı mutlaka duymuşsunuzdur. Kilosu neredeyse 1.000 TL olan bu balın meşhur adresi Rize’dir. Birçok yerde karşınıza çıkacak olan bu balı emin olmadan satın almamanızı tavsiye ederiz. Kilosu pahal olan bu balı Rize’ye gelmişken belki denemek istersiniz.

Kuru Fasulye

Kuru fasulyenin tadına bir de Rize’de bakmanızı tavsiye ederiz. Eğer restoran arıyorsanız meşhur olan Çayeli Lale Lokantasında bu lezzeti denemelisiniz. 1973’den beri hizmet veren bu lokantanın kuru fasulye konusunda oldukça iddialı olduğu çoğu kişi tarafından bilinir. Rize’ye yolunuz düşerse kuru fasulye yemeden geçmemenizi tavsiye ederiz.

Pide ve Kebap

Rize’nin meşhur olan bu pidesini tadınca bir daha vazgeçemeyeceksiniz. Sadece pide değil kebap da yemenizi tavsiye ederiz. Eğer yolunuz Rize’ye düşerse mutlaka pideyi tatmanızı tavsiye ederiz.

Kete

Özelikle sabah kahvaltılarında tercih edilen bu lezzet hamur işidir. İçerisinde süt, tereyağı, un ve iç harcı olarak ceviz, tahin gibi harcıyla bütünleşiyor. Sabah kahvaltılarında çayınızla birlikte denemenizi tavsiye ederiz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın