rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Çamlıhemşin Köprüleri, Dağları, Yaylaları ve Dereleri

Çamlıhemşin Dağları, Köprüleri, Yaylaları, Dereleri…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
  • Mikron Köprüsü: Karadeniz Bölgesinin tipik olarak görünen özelliği, sert yamaçlarla kaplanmış derin vadiler ve bu vadiler arasında akan ırmakların arasına konumlanan yerleşim olarak tanımı yapılır.

Coğrafyanın yapısından kaynaklanan zorluklar nedeniyle dik yamaçlara yapılan evlerin ulaşımı tek kemerli taş köprüler sayesinde sağlanır.

Mikron Köprüsü de Aşağışimşirli köyü yakınında, bölgede bulunan aynı tek kemerli taş köprülerden biridir. 19.yy Osmanlı Dönemi eseri 30 metre uzunluğuna sahip ve aynı zamanda dere seviyesinden yaklaşık 12 metre yükseklikte olan bir köprüdür. İklim koşulları nedeniyle sel tehlikesi durumunda köprünün tehlike oluşturmaması için ayak açıklıkları geniş bir şekilde tasarlanmıştır.

Mikron köprüsü, Ballıoğlu Mehmet Usta tarafından inşa edilen Kale Köprüsü, 18.yy yapısı Timisyat, 19.yy Kadıköy köprüsü gibi önemli köprüler çokça vardır. Mikron köprüde bu köprüler gibi 1999 yılında onarımı gerçekleşmiş ve yayalar tarafından kullanıma tekrar açılmıştır.

 

  • Fırtına Deresi: Kaçkar dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarında derelerin birleşmesi ile oluşan bir deredir. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km Batısında Karadeniz’e dökülen bu dere 57 km uzunluğuna sahiptir. Aynı zamanda çay bahçelerinin içerisinden geçen Fırtına deresi, üzerindeki kemer köprülerle tasarımı olan köprü aynı zamanda rafting içinde elverişli parkurlara sahiptir.

 

  • Şenyuva Köyü: “Sevdaluk” türküleri gibi muhteşem türküler söylenen el değmemiş, doğal haliyle yemyeşil olan bu köy adeta bir cennet havası veriyor. Bu köy aynı zamanda Fırtına vadisi, Kaçkar Dağları, Huser Yaylası, Ayder Yaylası, Kayrun yaylası, Palovit Şelalesi gibi doğa harikası olan yerlere de yakındır.

Filmlerde de gördüğümüz muhteşem evler, taş köprüler, köy meydanı bu köyü anımsatır ya da bu köyde çekilmiştir. Baktıkça insanın içine huzur dolduran bu köy mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

  • Zil kalesi: Çamlıhemşin’in 15 km güneyinde yer alan Zil kalesi, bölgenin gezilmesi gereken noktalarından birisidir. Zil kalesi, Fırtına deresi yamaçları üzerine kuruludur. Zil Kalesi’nin üzerine inşa edilmiş olan sarp kaya kütlesi denizden 750 metre, dere yatağından ise yaklaşık olarak 100 metre yükseklikte yerini almaktadır.

Zil kale, dış surlar, orta surlar ve iç kaleden oluşmaktadır, Zil Kalesi’nin dış kale kısmında kapının kuzeybatı yönünde patika bir yola ulaşıyor. Orta surlar bölümünde ise teras gibi bir alan çıkıyor. Orta kale içerisinde muhafız binası, şapel ve baş kule olmak üzere üç önemli tarihi eser bulunmaktadır.

  • Çat Köyü: Çamlıhemşin’e bağlı olan bu köy, 5 hanelik bir köydür. Bölgede yaşanmış olan göç nedeniyle köyde sadece 5 kişi kalmıştır. Hatta 5 kişinin seçimiyle olan muhtar da vardır. Bu muhtar şimdi de seçimle adaylığını oğluna devretmiştir.

 

Hem yayla hem de köy olarak da geçen bu yerde meyve ağaçları, elektrik, yol ve telefon olması burayı köy yapıyor. Sessiz sakin kimsenin olmaması ise Çat’ı yayla yapıyor. Bu köyde aynı zamanda evlerin çoğu kış şartlarına dayanamadığı için yıkılmıştır.

Birçok yaylaya komşu olan bu köyde aynı zamanda taştan yapılmış bir camide vardır.

  • Avusor Yaylası: Çamlıhemşin’de olan Avusor Yaylası’nın evleri genellikle taş ve ahşap evlerden ortaya çıkmıştır. Bu yaylada yaklaşık 50 adet ev yer alıyor.

Fakat burada olan evler çığ tehlikesi olduğundan dolayı insan boyundan kısa olacak şekilde yapılmıştır. Evler soğuktan korunmak için tezekle örtülmüştür. Bu yayla aynı zamanda Avusor gölüyle aynı ismi taşımaktadır. Rize’nin görülmesi gereken muhteşem yaylalarından sadece bir tanesidir. Eğer bu güzel yerleri hâlâ görmediyseniz kısa bir süre sonra görmenizi tavsiye ederiz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın