rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize Şifalı Bitkileri

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Şifalı bitkilerimizi birkaç tanesini açıklayacağız:

     Acı Ağaç: Bu bitki mide hazımsızlığına şifası ile bilinir. Aynı zamanda vücudunuza kuvvet vermesi ile de tanınır. Karaciğer ve safra kesesi ağrılarına da yararı dokunur. Bitki olarak, bütün bölümleri acı olduğu için bu isim verilmiştir.

     Ahududu: Bazı yörelerde çileğe benzetile bu bitki, göz nezlesine,  romatizmaya, boğaz enfeksiyonlarına ve ateşli hastalıklarda yararı ile göz önünde bulunur. Her meyvenin mevsiminde tüketilmesi gerektiği gibi bu meyveyide mevsiminde tüketmek daha yararlıdır.

     Civan Perçemi: Beyazdan sarımsılığa dönük bir renge sahip olan bu bitki türü, mide hazımsızlığına, kansızlığa, öksürüğe, balgam söktürmeye, oldukça şiddetli ağrı yapan migren hastalığına olan şifası ile bilinir.

     Geven: Bu bitki yeşil yaprakların arasında morumsu rengi ile göz önünde olur. Kronik enfeksiyon, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları, nezle gibi birçok rahatsızlığa iyigelir.

     Melekotu: Mide kramplarına birebir şifa olan bu bitki türü, aynı zamanda sinir yatıştırıcı özelliği ile de bilinir. Astım krizinde rahatlatıcı olur. İshal hastalığına da yardımı dokunur.

Peygamber efendimiz (S.A.V), şifalı bitkilerin, insan hayatı için önemini bizlere miras olarak bırakmıştır. Birçok memleketin toprağında yetişen birçok şifalı bitki vardır. Bunların her biri farklı özellikte farklı hastalara şifa vermektedir.

Bizler size bugün ki yazımızda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Rize ilinde yetişen birkaç şifalı bitki hakkında bilgi verdik. Şifalı bitkilerin önemi biz insanoğlunun hayatında büyük önem arz eder. Fakat bu bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı önemle rica ediyoruz. Çünkü,bu şifalı bitkilerinin içinde bulunan herhangi bir şeye alerjiniz olabilir. Bu durum da sağlığınıza şifa bulmanızı değil daha fazla rahatsızlığınızın ilerlemesine sebep olur.

Rizedio.com olarak sizlere daha fazla bilgi vermek adına paylaşımlarımız devam edecektir. Bizler sadece Rize’nin değil tüm Türkiye’nin sesi olarak sizlerin yanınızdayız. Paylaşımlarımızı beğeniyor iseniz yorum yaparak bunları bizlere bildirebilirsiniz. Bir daha ki paylaşımımız da görüşmek üzere takipte kalın.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın