rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize Gezi Turları

Rize Gezi Turları rehberi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Kendi aracınız veya otobüs hatta uçak ile Rize‘ye doğru giderken, yollar bitene kadar Rize rehberimizle bakalım neler neler öğreneceğiz. İlk olarak söylemeliyim ki, kendi yaşadığım kadarıyla size rehberlik etmek isterim. Rize’de bir çay fabrikasını ilk olarak ziyaret ettik. Ziraat mühendisi bir müdür bizlere fabrika gezisinde birçok bilgi aktardı. Çay yılda tam 4 defa verim alınan bir bitki olduğunu öğrendim. Filiz verdiği ilk andan itibaren her boyda toplanabilir. Size çay hakkında kısaca söylemem gereken konu ise, marketten veya diğer yerlerden aldığınız çayların üretim tarihlerine mutlaka bakın ve Mayıs ayı üretim tarihli olanını daima tercih edin. Çünkü en iyi çay budur.

Çayımızı fabrikadan özel bir fiyatla alarak Ardeşen‘den Fırtına Vadisi boyunca yukarıya tırmandık. Yol boyunca solumuzda akan fırtına deresi ve çay bahçelerini görüyorduk. Sağımızda ise Kaçkar Dağlar‘nın volkanik kayaçlarını izlemeye doyamıyorduk. Biraz acıkmaya başladık ve Fırtına Deresi‘nin kenarında çok güzel manzaralı bir yerde durup alabalıklarımızı afiyetle yedik. Alabalıklar tereyağına pişiriliyor, eğer özel tercih istemezseniz. Laz böreğini de ilk kez burada yedim ve gayet güzeldi. Tatlı olması ise dikkatimi çekti.

Rize’de çok fazla konaklama şansınız var. İstediğiniz otelde konaklayabilirsiniz. Yediklerinizi hızlı bir şekilde eritmek istediğimiz için kemençe ve tulum beraberliğinde horon tepecek çok fazla arkadaşımızı gördük. Biz de o sırada Fırtına Vadisi’ne gelmiştik. Burada rafting yapmamak kötü olurdu. 12 kişilik bir grup hazırlayarak sporumuzu yaptık. Tesis sahibi araçlarımızla bizi rafting yapabileceğimiz bir noktaya yönlendirdi.

Öğleden hemen sonra Çamlıhemşin’den geçtik ve 1400 metre yükseliğinde ki, Ayder Yaylararı’na vardık. Ayderin o büyüleyici güzelliğini mutlaka görmelisiniz. Ayder’de kaldığımız otel ahşap ve en güzel otellerindendi. Eşyalarımızı hemen bırakıp kendimizi dışarıya attık. Dışarısı öyle güzeldi ki, küçük hediyelik eşya dükkanları, ahşap ev görünümlü oteller, apart evlerde yer alıyordu. Ancak her şey o kadar masum ve güzel diki, hiç gitmek istemiyorsunuz. Ancak asıl yayların 2300 metrelerde olduğunu ve orada da küçük evlerin ve göllerin olduğunu öğrendik.

 

Ayder Yaylası’nda çok fazla üşüdük. Akşamları yağan yağmur gecenin bitimine dek sürüyordu. Ayder’in beni etkilediğini ve bir daha gitmem gereken yerler listesinde yer verdim.

 

Sizler için hazırladım liste ise şöyle; gidip mutlaka görmeniz gereken yerler;

1- Atatürk Köşkü Müzesi’nde, Atamızın vasiyetini yazdığı odayı mutlaka gezin ve görün.
2- Çay tiryakileri ilk sürüm çay fırsatını kaçırmayın. Hediye olarak isterseniz götürebilirsiniz.
3- Uzungöl’ün etrafını yayan gezin ve  ve sıcak bir çayla içinizi ısıtarak bunu deneyin.
4- Sümela Sümela Sümela başka bir şey demiyorum! Mutlaka gidin. Pişman olursunuz yoksa!
5- Laz böreği, sütlaç, fasulye turşusu muhakkak tatmanız gerekiyor.
6- Fırtına Deresi’nde alabalık mutlaka yiyin. Biraz daha pahalı ama özellikle benekli olanları daha lezzetl diyorlar.
7- Meşhur Ayder balını yerinden almak için uygun bir zaman kollayın.
8- Ayder’de yöresel motifli çoraplardan ve puşi alın. Kadınların kafalarına bağladıkları puşinin bağlanış şeklini de ayrıca size öğretiyorlar.
9- Ayder’de dere boyunca bol bol fotoğraf çekip gezeceğiniz yürüyüş parkurları olduğunu belirteyim.
10- Yanınızda uzun kollu bir giysiniz ve yağmurluğunuz mutlaka olsun. Üşüyeceksiniz, ıslanacaksınız demedi demeyin.

Güzel anılar oluşturmak için mutlaka, fotoğraf makinesi götürün. Yada telefon kameranız iyi ise, cihazınızda çok fazla yer açın çünkü ben tam 897 tane fotoğraf çekmişim 🙂

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın