rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize Çayı Nedir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

 Misafirlerimiz evimize geldiğinde ilk aklımıza gelen şey Çaydır bunun için hemen çay suyu koyarız farklı kültürlerde bu böyle olmasa bile çay’ı dünyaya Türkiye duyuruyor diyebiliriz. Özellikle Türkiye’de Karadeniz bölgesinde yetişen ÇAY, belkide dünyanın el leziz sıcak içeceklerinden birisi olup bizlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Son zamanlarda Çay’ın soğuğunu bizlere ice Tea diye içiriyorlar tabiki çay’ın her hali güzeldir ama çay sıcak olmalı ağız yakmalı ve tavşan kanı olmalıdır. Aslında çay hakkında bitmez tükenmez şeyler yazabiliriz hatta abartmadan söylemek istiyorum bir çok şair çay’a şiir yazmıştır. Çay Türk toplumu olarak bizlere rahatlatıcı bir özelliği vardır, çay içtiğimiz zaman sakinleşir ve rahatlarız ya da çok yediğimizde çay içer çayın sindirmesini sağlarız. Özellikle akşamları işten eve geldiğimizde aklımızda ilk olarak çay içmek olur ve çay’ı yudumlamak için can atarız. Türkiye de her yerde bu böyledir nereye giderseniz gidin sizlere ”Çay ikram edelim” denir. Gittiğiniz yerden Çay içmeden kalkamazsınız, yemek o kadar önemli değildir çayın yanında. türkiyede en çok yetişen yeri karadeniz olsa da Çay denildiği zaman akla aslında RİZE gelir. Her ilçe ve merkezleşmiş yerlerinde mutlaka çay yetiştiriciliği ve toplaması yapılır. Bunu bir çok dizi ve filmlerde bile görebiliriz. Çay içmek kolay olsa da onu yetiştirmek, toplamak ve üretmek aslında o kadar zordur ki emek isteyen şeydir. Bir çok belgeselde çayı ve çay toplamayı görmüşüzdür ya da yerinde ziyaret etmişizdir belkide bir çoğumuz çay toplamıştır ve bunun meşgalesini çok iyi biliriz. Rizede yetişen çayların çoğu daha verimli ve tad olarak lezzetli olur çünkü çay ılıman bir hava ve sürekli yağış isteyen bir bitkidir. Bu özellikleri de tam olarak Rize karşılamaktadır. Bunun için Rizede, abilerimiz ablalarımız çay toplama zamanı çay toplarlar ve bunları fabrikaya teslim ederler sofralarımıza gelene kadar bu çaylar bir çok işlemlerden geçer ve sofralarımızda baş tacı olarak yer alır. Şunu söylemeden geçmeyeceğim Çay kupalarda içilmez, çay ince belli çay bardaklarında içilir ve Türkler olarak nereye gidersek gidelim bu kültürümüzü yanımızda götürmüş ve orada bulunan halka işlemişizdir çayı tek şeyler içersin ”ince belli bardak” Türk kültüründe derin bir tarihe sahip olan çay insanlarımızda karakteristik özellikler bile yapmıştır. Eğer Sizde Türkiye’de yaşıyorsanız nereli , kökeniniz, mezhebiniz, dininiz, ırkınız ne olursa olsun mutlaka bu çay kültürüne alışmışsınız dır olmazsa olmazlarımızdandır ÇAY. Şimdi bir çay demleyip içelim afiyet olsun..

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın