rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize-Artvin Havalimanı Özellikleri

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yakın zamanda faaliyete girecek olan Rize-Artvin Havalimanının yarısından çoğu hali hazırda tamamlanmış durumda. Kısa süre içerisinde yapılmasıyla da en kısa sürede yapılan havalimanları listesinde de olması beklenen Rize-Artvin havalimanı için artık sayılı günler kaldı. Yaklaşık %70’i tamamlanan havalimanı Doğu Karadeniz ulaşım turizmi için büyük bir önem arz ediyor. Turistler olduğu gibi yerli insanlarında ulaşımını kolaylaştıracak bu havalimanının yıllık katkısı da oldukça yüksek. Kafkasya hattı içinde aktarmalı seferlerin bu bölgeden yapılması muhtemel olarak görülüyor. Kulesi ise Çay şeklinde olmasıyla ülkemizin en çok çay üretiminin yapıldığı bölge olmasını göstermekte. Bu alanda farklı bir konsepte sahip oalcak ve doğasına uygun şekilde yapımı sürdürülen Rize-Artvin havaalanı için artık sona geliniyor.

Kulesi Çay Bardağı olan Havalimanı

Kule tasarımları Türkiye’de İstanbul Havalimanı ile başladı. İstanbul Havalimanının İstanbulu anımsatacak şekilde Kobra olarak dizayn edilmişti. Bu kulenin yanında Rize’de yapılacak olan kulenin de Çay Bardağı şeklinde tasarımı olması belirtildi. Rize ile Artvin şehrinin ortak merkezi haline gelecek olan bu havalimanı oldukça önemli bir lokasyona yapılmakta. Hem Doğu Karadeniz ulaşımı hemde farklı uzak doğuya ulaşımın aktarmalı olarak yapılmasına büyük ölçüde olanak sağlayacak. Yapımının çoğu tamamlanan Rize-Artvin havaalanı ile artık ulaşım çok daha kolay olacak. Bu alanda Karadenizin gelişimine de önemli ölçüde katkı sağlanması hedefleniyor.

Deniz Dolgulu Rize-Artvin Havalimanı

Deniz üzerine dolgu ile yapılacak olan ve bu alanda mevcut bir bölgeyi kullanmaktan ziyade denizi kullanmayı amaçlayan havalimanı için gece gündüz çalışma gösteriliyor. Kamyonlar ile kum getirilerek dolgusu tamamlanan havalimanında artık yapım aşamasına geçildi. %70’i net olarak tamamlanmış olan havalimanı kısa vadede açılışı gerçekleştirilecek. Yaklaşık maliyeti 1.1 Milyar Türk Lirası olan ( 170 milyon dolar ) ve bu alanda oldukça ucuz maliyet ile yapımı devam eden havalimanı için ekonomik olması da dikkat çekiyor. Yapımı tamamlandığında ekonomik katkılarının da maliyetine oranla ciddi düzeyde olması planlanmakta. Ekonomi açısına katkıları oldukça yüksek olduğu gibi yurt dışı arasında gerçekleşen uçuşlarda da merkezlerden biri olacak olan bu havalimanı için artık çok az bir süre kaldı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın