rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Ramazan’da Rizeli Vatandaşları 5 Gün İçinde Sokağa Atacaklar

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Peçe yaptığı açıklamada, “Güney Çevre Yolu Kamulaştırması kapsamında taşınmazları kamulaştırılan vatandaşların çoğu kez satın aldıkları dairenin kat mülkiyeti tapusu bulunmaması nedeni ile acele kamulaştırma kararı verilip paraları bankaya yatırılması ile birlikte mülkiyet ihtilafı olabilir düşüncesi ile hesaba bloke konulduğu, blokenin çözülmesi için vatandaşların muhtesat tespiti davası açması gerektiği, bu davaların da yaklaşık 1 ile 2 yıl sürdüğü dikkate alındığında evi veya arazisine el konulan vatandaşların bu paraları da alamadığı göz önüne alındığında vatandaşların uğradığı mağduriyete bir yenisi de Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından eklenmiştir.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta Güney Çevre Yolu kapsamında Müftü Mahallesi sakinlerinden arazisi kamulaştırılacak vatandaşlara Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen ihtarnamede yol yapım çalışmalarının aksamadan sürdürülebilmesi için 5 gün içerisinde taşınmazların boşaltılması aksi taktirde icra marifeti ile boşaltılacağının bildirildiğini kaydeden Av. Ümit Peçe, “Elbetteki kamu hizmetlerinin daha hızlı ve etkin sürdürülebilmesi için gerekli tedbirler alınacak ve ihtarnameler gönderilecektir. Ancak fiili durum yok sayılarak, uygulamadan kaynaklı sorunlar dikkate alınmadan motomot mevzuat uygulanmak suretiyle vatandaşlara evlerini 5 gün içerisinde boşaltmaları ihtarında bulunmanın kamu hizmetlerinin aksamadan yürümesi için bir çaba olmadığı aşikardır. Kaldı ki Ramazan ayı içerisnde insanların 5 gün içerisinde ev satın alıp bu eve taşınması hiç de kolay bir durum değildir. Henüz kamulaştırılan evinin parasını almayan vatandaşın bir başka yerden 5 gün içerisinde yeni bir ev alıp yerleşmesinin vatandaştan beklenmesinin ahlaki bir adil bir yanı yoktur. Karayolları Bölge Müdürlüğünün bu uygulamasını gözden geçirmesi ve vatandaşların kamulaştırma bedelinden kaynaklı alacaklarını tahsil sürecini de dikkate alarak makul bir süre vermesi gerektiğini, aksi taktirde bir çok insanın bu mübarek ayda mağdur edileceğini belirtmek isterim.” diye konuştu.

İŞTE KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN VATANDAŞLARA GÖNDERDİĞİ O KARAR

Karayolları 10. Bölge Müd​ürlüğü, Rize’de Güney Çevre Yolu kapsamında Müftü Mahallesi sakinlerinden arazisi kamulaştırılacak vatandaşlara evlerini 5 gün içinde boşaltmaları gerektiğini bildirdi. HUDER Rize Şubesi Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Peçe, duruma tepki gösterdi.

Güney Çevre Yolu kapsamında Müftü Mahallesi sakinlerinden arazisi kamulaştırılacak vatandaşlara evlerini 5 gün içinde boşaltmaları gerektiğini bildirerek, 5 gün içerisinde boşaltılmayan evlerin icra marifeti ile boşaltılacağını bildiren Karayolları 10. Bölge Müd​ürlüğüne Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Rize Şubesi Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Peçe tepki gösterdi. Vatandaşların uğradığı mağduriyete bir yenisinin Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından eklendiğini ifade eden HUDER Rize Şubesi Başkan Yardımcısı Av.  Peçe, “Henüz kamulaştırılan evinin parasını almayan vatandaşın bir başka yerden 5 gün içerisinde yeni bir ev alıp yerleşmesinin vatandaştan beklenmesinin ahlaki bir adil bir yanı yoktur.” dedi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın