rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Oğlu Polis Kurşunuyla Hayatını Kaybeden Baba Karara Isyan Etti: ‘Bir Canın Bedeli 20 Ay mı?’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

17 yaşındaki Ferit İli’nin öldürülmesiyle ilgili 4 polisin tutuksuz yargılandığı davada karar açıklandı. Polislerden üçü beraat ederken, biri de 1 sene 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Baba Celal İli karara, “Duruşma ‘Ben kahraman Türk polisiyim’ diyen sanığa 20 ay cinayet veriyor. Çocuk katili nasıl kahraman olur? 20 ay suç oluşturan bir insanın hayatına layık mi? diyerek ayaklanma etti.  s-ff0b75ef806f536c2c1f0f154a727e223490fe Ailesinin yanına gitmek için 18 Temmuz 2016 tarihinde, uçakla Antalya’ya gelen Ferit İli, havalimanında taksiye bindi. iddiaya göre taksi durağında bekleyenlerden bazıları İli’den şüphelenerek polisi aradı. Bunun üzerine İli’nin içinde bulunduğu taksi, havaalanı girişindeki nizamiye kapısı önünde polisler göre durduruldu. Hakkında yakalama kararı bulunduğu öne sürülen Ferit İli’nin kendisinden kimlik istenince taksiden inerek kaçmaya başladığı iddia edildi.Polisin ateşi sonucu yaralanan Ferit İli, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. İli’nin vücuduna giren mermi çekirdeğinin, sağ köprücük kemiğinin olduğu bölgeden çıktığı belirlendi. Polisin yapılan aramalarda İli’nin ölümüne niçin olan mermi çekirdeğini bulamadığı öne sürüldü.

Müebbet istemiyle dava açıldı

s-d6899d8a812c75384b93efc60e9b96a1abf31a Ferit İli’nin ölümüyle ilgili tutuksuz yargılanan polis memurları H.S., E.S., H.U. ile Ali Aktoz hakkında, ‘mahsus öldürme’ suçundan ve ‘Çocuk Koruma Kanunu’nu ihlal’den ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.DHA’nın aktardığı habere tarafından, davanın karar duruşmasında son sözü alınan sanıklardan H.S., durum günü havaya ateş ettiğini, masum olduğunu iddia ederek beraatını istedi. Sanık Ali Aktoz da görev icabı olay uygun bulunduğunu, suçlamaları reddettiğini belirterek, beraatına karar verilmesini istek etti. Öteki iki davalı da haklarındaki suçlamaları reddederek beraatlarını istedi. Duruşma heyeti, sanıklar H.U., E.S. ve H.S’in beraatına karar verdi. Davalı Ali Aktoz ise ‘taksirle ölüme sebebiyet’ suçundan 1 yıl 8 ay hapse hükümlü edildi.

Üye hakimden karara şerh: “Maktul kolaylıkla yakalanabilirdi”

s-56dbc283637d99b03ca40bcd1b1d99eb64e980 Duruşmaya, Ali Aktoz için aleyhte oy kullanan etken Alaattin Karakaya, Aktoz’un diğer polis memurlarının tersine amaç gözeterek ve nişan alarak kaçmakta olan maktule içten 5-10 metre mesafeden, 2-3 el ateş ederek ölümüne neden olduğunun sabitleştiğini belirterek, şunları kaydetti:“Durum mahallinde yer alan polis memurlarından silah kullanan öteki sanıklar havaya ateş etmekle yetinmişledir. Hem maktulün kaçış istikametlerinin tutularak kolaylıkla yakalanabileceği, açık bir risk unsuru taşımadığı da göz önüne alındığında, sanık Ali Aktoz’un dosya zarfında sabit olan eyleminin TCK’nın 87/4. Maddesinde düzenlenmiş olan ‘Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Bilerek Yaralama’ suçunu işlediği ve bu madde uyarınca cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum. Sözde olaylarda da Yargıtay kararları vardır. Mahkemenizin meslek bu hükmüne karşı taraf kaldım.”

“Adalete inancım kalmadı”

s-f1b534627b5382d05804ad8837feb613acc059 Baba Celal İli ise mahkemenin verdiği kararın kendilerini ailece yıktığını söyledi. Adaletin yerini bulacağına inandığı için 2 yıldır duruşma kapılarında beklediğini kaydeden Celal İli, şunları söyledi: “Polislerin benim oğlumu mahsus öldürdüklerini düşünüyorum. Oğlumu öldürmeden de yakalayabilirlerdi. Adalete olan inancım, bu kararla kalmadı. Doğru karar vermediler. Yargı herkese eşdeğer olmalı. Heyettekilerin ellerini vicdanlarına koymalarını bekledim. Fakat olmadı. Hakimler taraf tuttularsa onları Allah’a havale ediyorum. Onlarla ahirette hesaplaşacağım.

“Çocuk katili nasıl kahraman olur?”

s-9ca9e2da7f91aca350561187ec7b37b1c04b90 1 sene 8 ay ceza alan polis Ali Aktoz’un karar duruşmasında ‘Ben kahraman Türk polisiyim’ dediğini belerten  Celal İli, şöyle devam etti: “Mahkeme ‘Ben kahraman Türk polisiyim’ diyen sanığa 20 ay canice veriyor. Çocuk katili nasıl kahraman olur? Karara karşı oy kullanan hakimin ellerinden, ayaklarından öperim. 20 ay cinayet bir insanın hayatına değerinde mi? Bizi yıktılar. asgari 15-16 yıl canice verirler diye bekliyorduk. Bizi bu davada yaralayan bir diğer konu da 8 duruşma baştan başa 4 polis yargılandı. Allah rızası için biri yanımıza gelip vicdan azabı duyduğunu söylemedi. Keşke söyleselerdi de yüreğimize azıcık su serpselerdi. Bunu yapmadıkları gibi son sözleri sorulduğunda ceza bölge, kahraman Türk polisi olduğunu söyledi. Bu söz bizi bir kez daha yaraladı. Benim ciğerimi, canımı aldılar. Onlar bir kişiyi  öldürmedi. Bir aileyi yaktılar.”aleyhte oy kullanan etken Alaattin Karakaya’nın kendileri için umut olduğunu gösteren Celal İli, adaleti üst mahkemede arayacaklarını sözlerine ekledi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın