rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Milletvekili Adayları Açıklandı: Peki Parti Listelerinde Hangi İsimler Yer Aldı?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

24 Haziran tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimleriyle beraber yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için partiler milletvekilleri adaylarını YSK’ya bildirdi. 

Peki 600’e yükselen milletvekili sayısı için yarışacak olan partiler hangi illerde kimleri aday gösterdi? 

Sizler için derledik… 

AKP listesinde 5 bakan namzet gösterilmedi. Ekonomi yönetiminden Başbakan Yardımcısı Mehmet Yıldırım ile Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci listede yer almadı.

AKP Milletvekili Namzet Listesi Açıklandı: 5 Bakan Listede Yok – Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ile Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Kısa Ve Öz ise daha önce aday olmayacaklarını açıklamıştı. 316 milletvekilinden 149’u liste dışı kalırken, 167 milletvekili yeniden namzet gösterildi. Anayasa profesörü Burhan Kuzu, gazeteci Şamil Tayyar ve Mehmet Metiner liste dışı kaldı. Milletvekili adaylarının yaş ortalaması 44 oldu. AKP’nin 27. dönem milletvekili aday listesinde 126 kadın milletvekili adayı yer aldı.

CHP’de ise ön seçimle gelen milletvekillerinin çoğu liste dışı kaldı.

CHP’nin Milletvekili Namzet Listesi Açıklandı: Abdüllatif Şener Konya’dan Aday Gösterildi – Listede İlhan Cihaner, Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Zeynep Altıok gibi isimler yer almadı ve ön seçimle gelen fazla sayıda milletvekilinin liste dışı kalması dikkat çekti. AKP’nin kurucularından olan ve bir dönem de bakanlık yapan Abdüllatif Şener ise Konya’dan aday gösterildi. Millet İttifakı içinde bulunan Saadet Partisi’ne 6 şahsiyet kontenjan ayrıldı.İYİ Parti’ye katılan, sonradan yeniden partilerine dönen 15 milletvekilinin tamamı namzet listesinde yer aldı.600 şahsiyet listede 126 bayan ve 474 erkek yer aldı.

İYİ Parti’de kuruculardan Prof.Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun liste dışı kalması sürpriz oldu.

İYİ Parti’nin Milletvekili Adayları Açıklandı! Ali Türkşen Kocaeli’de, Ümit Özdağ İstanbul’da Aday – İYİ Parti’nin milletvekilliği aday listesinde MHP kökenli siyasetçiler tartı kazandı. Partinin kurmayları birincil sıralarda yer aldı. Halk Müziği ozanı Âşık Veysel’in torunu ve İYİ Parti Genel Yöneticilik Kurulu Üyesi Çiğdem Özer ise İzmir birinci bölgede 4. sırada namzet oldu.Milliyet gazetesi köşe yazarı Mehmet Tezkan, suikasta kurban giden akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun eşi akademisyen Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu ve Süleyman Demirel’in doktoru Aylin Cesur uyarı çeken öteki isimler oldu. 600 şahsiyet listede 134 bayan ve 466 erkek yer aldı.

HDP’de ise Ahmet Şık’ın adaylığı ve Sırrı Süreyya Önder’in aday gösterilmemesi epeyce konuşuldu.

HDP’nin Milletvekili Adayları Belli Oldu: Ahmet Şık İstanbul’dan Aday, Sırrı Süreyya Önder Listede Değil – HDP Benzer Genel Başkanı Pervin Buldan İstanbul’dan, Sezai Temelli Van’dan, Grup Başkanvekilli Meral Danış Beştaş Siirt’ten, Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ise yeniden Kars’tan namzet oldu. İki dönem kuralı gereği Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü de HDP listelerinde yer almadı. Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık, HDP’nin İstanbul 2. alan 1. sıra milletvekili adayı oldu.Yüksel Caddesi’nde “İşimizi geri istiyoruz” eylemleriyle bildiğimiz Veli Saçılık Ankara 3’üncü bölgede birincil sırada yer buldu.Listede 220 bayan ve 380 erkek yer aldı.

MHP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski Grup Başkanvekili İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın listede yer almaması dikkat çekti.

MHP’nin Milletvekili Aday Listesi Açıklandı: Oktay Vural Listede Yer Almadı – MHP, 24 Haziran’da cumhurbaşkanı seçimiyle beraber yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için milletvekili aday listesini ilk ifade eden parti oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli namzet listesinde memleketi Osmaniye’den 1’inci sırada yer aldı. Listede, Ankara 1’inci Bölge 1’inci sırada Mevlüt Karakaya, 2’nci sırada Zühal Topçu ve 3’üncü sırada Eyüp Yıldız aday gösterildi.MHP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski Grup Başkanvekili İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın listede yer almaması dikkat çekti.  Listede 69 bayan ve 531 erkek yer aldı.

HDP’den istifa ederek Saadet Partisi’ne geçen Altan Tan, İstanbul 3’üncü alan 1’nci sıradan aday.

Saadet Partisi Milletvekili Adayları Açıklandı! Listede Sürpriz İsimler Var! – SP listesinde en uyarı çeken isimlerden biri Ankara 1. Bölge 1. banal aday gösterilen Tanju Güvendiren oldu.  Geçmişte Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde tayin yapan Güvendiren, ‘Kudüs Gecesi’ni aranjör Refah Partili Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve 9 kişiyi de tutuklayan hakimdi.HDP’den istifa ederek Saadet Partisi’ne geçen Altan Tan, İstanbul’dan namzet oldu.AKP kurucularından, MazlumDer’in eski başkanı Ahmet Faruk Ünsal da Gaziantep 1. banal aday gösterildi. Parti listesinde 79 kadın ve 521 erkek yer aldı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın