rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Mevsimsel depresyon nedir

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Son yıllarda ekolojik dengenin bozulması sonucu güneş ışınlarının azalmasıyla mevsimsel geçişlerde depresif duygularda artış yaşandı.Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız siz de mevsimsel depresyonda olabilirsiniz:

– Sabah uyanmakta güçlük çekme,

– Yataktan kalkmak istememe,

– Karamsarlık,

– Cinsel enerjide azalma,

– Çabuk sinirlenme

Mevsimsel depresyon nedir

EYLÜL VE EKİM AYLARI EN DEPRESİF AYLAR

Uzmanlara göre Eylül ve Ekim ayları mevsimsel depresyonun en çok yaşandığı aylar olarak karşımıza çıkıyor.

Mevsim geçişlerinde, tabiattaki değişikliklerin biyolojik olarak bıraktığı etki ile sinir sistemi, hormonlar ve beyin kimyasında değişiklikler meydana geliyor. Psikiyatrik rahatsızlıkların çoğunda bahardan yaza geçerken ya da yazdan kışa geçerken depresyonda bir hareketlenme olur.

Mevsimsel depresyon nedir

FİZİKSEL AKTİVİTEDE BULUNUN

Mevsimsel geçişlerden hafif etkilenmek için kişi kendisini iyi hissettiren faaliyetlerde bulunarak kendisini zinde tutmaya çalışılabilir. Haftada en az 2 ya da 3 gün yapılan 1 saatlik yürüyüş iyi gelecektir. Ayrıca düzenli uyku ve sosyal aktivite ile mevsim geçişlerini hafif etki ile atlatabilirsiniz.

Mevsimsel depresyon nedir

BESİNLERLE STRESLE BAŞA ÇIKIN

Antioksidan içeren besinlerle strese karşı korunurken metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz.

Mevsimsel depresyon nedir

B vitamini içeren besinler günlük stresi alırkeny orgunluğu iyi enerjiye çevirmede aktif rol oynar. Beslenmenizde bunlar eksik olduğu takdirde depresyon kaçınılmaz olacaktır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın