rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Mahkeme Silah Saydı: Pet Şişe Fırlatmaya Bıçaklamadan Daha Pozitif Suç Oluşturan Veridi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Diyarbakır’da 3 yıl önce Mehmet Çoşkun Özel’e elindeki yarısı dolu plastik pet şişeyi fırlatan Şemsettin Korkmaz’a mahkeme, ‘basit yaralama’ suçundan 2 bin 240 lira para cezası verdi. Benzer dava kapsamında, polisin elinden kurtularak, polis tarafından takım aracına bindirilen Şemsettin Korkmaz’ı, iki polisin arasındayken, karnından bıçaklayan Aytunç Özel’e ise ‘yaralama’ suçundan bin 500 lira adli para cezası verdi. Korkmaz’ın avukatı Emre Sezer, “Plastik su şişesinin silah olduğunu ilk önce Çüngüş Adliyesi’nde öğreniyorum” sözleriyle karara karşı çıktı.

Kendisine tansiyon aletini fırlatan Özel’e pat şişe fırlattı.

s-5da0bb8ede4ca677007e4a538c76783595aefb Doğan Haber Ajansı’nın haberine tarafından,  21 Eylül 2015’te bir akrabasının eczanesine uğrayan Korkmaz, burada evvelden tanıdığı Mehmet Coşkun Özel ile tartıştı. güya; Özel’in kendisine tansiyon aletini fırlatmasına sinirlenen Korkmaz da, elindeki yarısı doymuş plastik su şişesini Özel’e fırlattı. Pet şişenin yüzüne çarpmasıyla öfkelenen Coşkun Özel ise oğlu Aytunç Özel’i çağırdı.

Önce havaya ateş açtı sonra Korkmaz’ı polislerin aralarında bıçakladı.

s-4a0dd120b42042a84555bb56e362aa569ea1d5 Babasına pet şişe fırlatılmasına sinirlenen Aytunç Özel, başlangıçta eczanenin camını tekme atarak kırdı. Daha Sonra ilçe meydanında kurusıkı tabanca ile havaya alev etti. İhbar üstüne olay yerine gelen polis, tarafları gözaltına aldı. Gözaltına alınan Aytunç Özel, polisin elinden kurtularak eczaneden çıkarılan ve başka ekip aracına bindirilmek istenen Şemsettin Korkmaz’ı, iki polisin arasında karnından bıçakladı. Bıçaklanan Korkmaz Diyarbakır’a sevk edilerek, yoğun bakıma alındı. Gözaltındaki şüpheliler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, olayla ilgili soruşturma açıldı.

‘Eczaneye çabuk girdim ayağım çarptı’

s-0bba2f91f7732e8415945d342f55445c02462a Soruşturmanın gerisinde, pet şişeyi fırlatan Şemsettin Korkmaz hakkında ‘basit yaralama’; eczanenin camını kıran, silahla havaya ateş eden ve Korkmaz’ı bıçakla yaralayan Aytunç Özel hakkında ise ‘mala zarar verme’, ‘silahla korkutma’ ve ‘yaralama’ suçlarından dava açıldı. Ilk ifadesinde kurusıkı silah ve bıçağı bir inşaata attığını söyleyen Aytunç Özel, Çüngüş Asliye Cinayet Mahkemesi’ndeki suçlama sırasında ise eczaneye süratli gittiği için ayağının cama çarptığını ve elinde bıçak olmadığını söyledi.Mehmet Coşkun Özel’in kendisine kan basıncı aleti ve kartvizit fırlattığını söyleyen Şemsettin Korkmaz ise “Polisler beni emniyete götürmek için dışında çıkarırken, Aytunç Özel bıçakla karnıma vurdu. Bıçaklama sırasında 2 polis yanımdaydı. Ben su şişesini yok, elimdeki plastik bardağı fırlattım” dedi.

Pet şişe ‘tabanca’ sayıldı.

s-ec5939a2e643543570726638182bd7d3956966 Çüngüş Asliye Ceza Mahkemesi, yargılamanın sonunda Şemsettin Korkmaz’ı polislerin aralarında bıçaklayan Aytunç Özel’i ‘yaralama’ suçundan 180 gün adli para cezasına çarptırdı. Sanığın cezasında haksız kışkırtma ve iyi hal indirimi yapan mahkeme, cezayı 75 gün adli para cezasına indirdi. 75 gün adli para cezasını 1500 lira olarak hesaplayan mahkeme, önce paranın 10 eşdeğer taksitte ödenmesine, daha sonra ise cezanın ertelenmesine karar verdi. Özel’e ‘mala hasar verme’ suçundan bahşedilen 50 jurnal adli para cezası ve ‘silahla tehdit’ suçundan bahşedilen 10 aylık hapis cezası da, baştan suç işlemeyeceği kanaatine varıldığı için ertelendi.Şemsettin Korkmaz’ı ise ‘basit yaralama’ suçundan 120 gün adli para cezasına çarptıran mahkeme, sanığın suçu, tabanca sayılan ‘plastik su şişesi’ ile işlediğini gösterip, cezayı 180 gün adli para cezasına çıkardı. Korkmaz’ın yargılama sürecindeki olumlu davranışları dikkate alınarak, cezası 112 gün adli para cezasına indirildi. 112 gün adli para cezasını 2 bin 240 lira olarak hesaplayan mahkeme, cezanın ertelenmesine hükmetti.

‘Bıçaklayan, bıçaklanandan daha eksik suç oluşturan aldı’

s-d1ed86f6e00bbeb763af99291aea6f084cea5a Şemsettin Korkmaz’ın avukatı Emre Sezer, müvekkilinin bıçaklandığını, hakaret ve tehdide maruz kaldığını belirterek karara şu sözlerle tepki gösterdi:

“Müvekkilim, yoğun bakımda kaldı. Mahkeme, müvekkilime 2 bin 240 lira, polislerin arasındaki müvekkilimi bıçaklayan kişiye, 1500 lira para cezası verdi. Bıçaklayan, bıçaklanandan daha eksik suç oluşturan aldı. Müvekkilimizin suçu, iddiaya göre yarısı manâsız, naylon pet şişe fırlatmak. Pet şişenin değip değmediği bile muhakkak değil. Değdiği bile saptama edilemeyen pet şişeden dolayı suç oluşturan verildi. Ben fazla şaşırdım. Pet şişenin içi boş ve isabet etmemiş. Duruşma keza haksız tahrik uyguladı hem müvekkilin cezasından daha az bir suç oluşturan verdi. Böyle bir durumu ilk olarak gördük. Bir yanda bıçakla, polislerin arasında, yoğun bakımda kalmayı gerektirecek kadar bir yaralama, öteki yanda yarısı abes bir pet şişe fırlatılmış. Havaya ateş ediyor, eczanenin camını kırıyor, öldürmekle tehdit ediyor fakat polisler müdahale etmiyor. En son arabaya bindiriyorlar, üstteki araması yapmıyorlar. Bu kişiyi araca bindiren polisler hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

Mahkemenin verdiği karar sosyal ağ gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın