rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kış Mevsiminin En Gözdesi Portakalın İşinize Yarayacak 13 Faydası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

1, 21. Portakal, kansere karşı koruyucu fitokimyasallar içerir.

Portakal cilt, akciğer, göğüs, mide ve kolon gibi çeşitli kanser çeşitleri ile mücadeleye yardımcı olduğu kanıtlanmış limonoitler açısından zengin.

2. Portakal suyu böbrek hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Düzenli portakal suyu içmek, böbrek hastalıklarını önleyebilir ve böbrek taşı riskini azaltır.Not: Doğru miktarlarda meyve suyu tüketin. Meyve sularında bulunan yüksek şeker ve asit içeriği, diş çürümesine ve başka rahatsızlıklara neden olabilir.

3. Bazı çalışmalara göre portakal karaciğer kanseri ile savaşıyor.

Japonyada yapılmış iki çalışmaya göre düzenli portakal tüketimi karaciğer kanseri riskini azaltabiliyor. Bunun nedeninin kısmen karotenoid olarak bilinen A vitamini bileşiklerinden kaynaklanıyor olabileceği söyleniyor.

4. Potasyum bakımından zengindir ve kalp sağlığını geliştirir.

Portakal, kalp işlevini iyi yöneten elektrolit minerallerinden biri olan potasyumla doludur. Potasyum seviyeleri çok düşük olduğunda, anormal bir kalp ritmi gelişebilir bu durum aritmi olarak bilinir.

5. Portakal, kolesterolü düşürür.

Çözünür lif ile dolu olduğu için portakal kolesterolü düşürmede yardımcı olabiliyor.

6. Hastalık riskini düşürür.

Portakal, hücreleri; serbest radikalleri nötralize ederek koruyan C vitamini ile doludur. Serbest radikaller, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıklara neden olur.

7. Portakal viral enfeksiyonlara karşı da savaşıyor.

Araştırmalar, portakaldaki polifenollerin bolluğunun vücudu viral enfeksiyonlara karşı koruduğunu göstermektedir.

8. Kabızlığı hafifletir.

Portakallar sindirimi uyaran ve kabızlığı hafifleten diyet lifi ile doludur.

9. Göz sağlığını korumada yardımcı olur.

Portakal karotenoid bileşikler açısından zengindir ve bu madde A vitaminine dönüştürülür. Bu da maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur.

10. Yüksek tansiyonu düzenler.

Portakalda bulunan flavonoid hesperidin, yüksek kan basıncını düzenlemede yardımcı olur ve ayrıca içeriğinde bulunan magnezyum kan basıncını korumada etkilidir.

11. Cildi korur.

Portakal, hücreleri hasardan koruyan güçlü bir antioksidan beta-karotenle doludur. Beta-karoten cildi serbest radikallerden korur ve yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

12. Vücudu alkalize eder.

Portakal, sindiriminden önce asidik olmasına rağmen, sindirildikten sonra vücudun dengelenmesine yardımcı olan birçok alkali mineral içerirler. Bu bakımdan, mevcut en alkalin gıdalardan biri olan limonlara benzemektedirler.

13. Portakal akıllı karbonhidrat verir ve kan şekeri artışına neden olmaz.

Bütün meyveler gibi portakalda da basit şeker bulunur, ancak portakalın glisemik indeksi 40dır ve 55in altında olan her şey düşük kabul edildiği gibi portakal da bu açıdan düşük içeriğe sahip olarak bilinir. Bu, aynı anda çok fazla portakal tüketmediğiniz sürece, kan şekerinizi artırmadığı ve insülin veya kilo alımı ile ilgili sorunlara neden olmadığı anlamına gelmektedir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın