rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kendi imkanları ile UTV yaptı, namına da ’Rahna’ dedi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Üretimini gerçekleştirdiği bölgenin ilk yerli UTV’sine ise Rize bölgesinde örümceğe verilen isim olan ’Rahna’ ismini verdi.

Yeğenlerine minik bir motorlu otomobil yerine getirmek için başlattığı projeyi sonra kendileri de kullanabilmek için azıcık büyüten Şafak, ortaya 250 CC’lik motoru olan, 4×4 çekiş sistemine sahip, bağımsız süspansiyonla arazi şartlarına daha kuytu ilerleyebilen ATV araçlarının daha gelişmiş bir modeli olan UTV (Utility vehicle) yaptı. Yolda ya da arazide gitmek için tasarı edilen araca Rize’de örümceğe bahşedilen isim olan ’Rahna’ ismini veren Şafak, 4 ileri ve 1 geri vitesi bulunan aracına siklet taşıyabilmesi için dahası kasa yaptı.

“Biz de binelim” istedik

Kaza yapmış bir scootera ait motorla yola çıktıklarını ve sonradan projenin artan bir şekilde büyüdüğünü dile getiren Şafak “Yeğenlerime ufak bir motorlu vasıta gerçekleştirmek istedim. Daha Sonra bu hafıza birazcık daha ilerleyince ’biz de binebilelim’ diye arabayı biraz daha büyültelim dedik. Sonra biraz daha büyüdü önüne geçilmez bir hal aldı ve bu noktaya kadar geldi, bu şekilde bir UTV ortaya çıktı. Arabada kaza yapmış bir 250 CC’lik scooter motoru kullandık. Arabanın kasasına kadar motoru birazcık hafif kaçtı, bunu sağlamlaştırmak için tezgâhtar bir araba şanzımanı kullandık. Yapımı biraz uzun sürdü çünkü Rize şartları elverişli olmadı. Bazı parçaları dışarıdan aratmak zorunda kaldık. Göstergeleri falan yurt dışından getirttirdik ve o şekilde topladık aracı” dedi.

Maliyeti 20 bin TL’yi buldu

Ürettikleri UTV’nin arazi şartlarında rahatlıkla ilerleyebilemsi üstüne araca örümcek anlamına gelen ’Rahna’ ismini verdiklerini dile getiren Şafak “Rahna, buralarda örümceğe bahşedilen isimdir. Biz de örümcek otomobil diyoruz yani Rahna. Maliyeti 20 bin lirayı buldu bize” ifadelerini kullandı.

Takviye bulabilmeleri halinde süratli üretime devretmek istediklerini sözlerine ekleyen Şafak “Seri üretime geçirmek isteriz emrindeki. Bunun için desteğe ihtiyacımız var. Takviye olduktan sonradan üretim mümkün. Biz tüm aşamalarını projelendirdik, önce bilgisayar ortamında çizilerek hesaplandı ve sonra işleve geçildi. Çabuk üretime geçtiğinde maliyeti de düşecektir” biçiminde konuştu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın