rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kalbe Fazla Zararı Olan Aşırı Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yaz mevsiminde oldukça büyüme belirten aşırı sıcaklar nedeniyle, sağlık durumu açısından çoğu problem meydana gelir. Çoğu insan için bu zararlar yaşı yüksek olanlar için geçerli gibi kabul edilse de bu büyük bir yanılgıdır. Bilhassa yürek krizi konusunda yüksek tehlike grubunda yer alanlar 40 yaş altındaki bireylerden oluşmaktadır.

Fazla sıcak havalarda uzmanlar, hamilelerin, yaşlıların ve 4 yaşın altındaki çocukların gerekli olmadıkça dışarıya olmaması gerektiğini söylemektedir. Sıcak havalarda meydana gelmekte olan yüksek nem kalp krizini arttırır. Peki sıcak havalar yürek krizine nasıl neden olur? Bununla alakalı uzman araştırmaları, sıcak havanın negatif etkisini kanıtlamıştır.

– Vücut ısısını sabitleyen en önemli gövde eylemlerinden birisi cildin kan dolaşımını gerçekleştirmesidir. Cildi sağlıklı tutan damarlar bunaltıcı hava havalarda genişler ve vücuttaki ısı artışını dengelemeye çalışır. Muhakkak böyle bir durumda kalbin daha çok aktif olması gerekir. zaman zaman göğüste ağrı ya da nefes darlığı gibi problemleri yaşamış kişiler beklemeden anında en yakın sıhhat kurumuna gitmeli ve kontrol altına alınmalıdır.

– Sadece yürek hastalıkları olanlar değil, şeker, diyabet ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar da güneşte en yüksek tehlike grubunda yer alanlardandır. Birçok hastalığı, sıcak havalar tetikler.

– Çok sıcak havalar vücudun akıcı ihtiyacını da arttırmaktadır. Sıcaklar sebebiyle metabolizması duran, organları yavaşlayan bir beden, anında su tüketimini sağlamalıdır. Vücudun besinden önce ihtiyacı olan en manâlı şey sudur. Su tüketilmemesi de, kalp krizi ve bambaşka damar yolu rahatsızlıklarını beraberinde getirebilir. Havadan gelen yüksek nem yürek krizini arttırır ancak suyun kazandıracağı nem, vücudu besler ve korur.

– Sıcaklarda meydana gelen sorunlardan birisi de güneş çarpmasıdır. Başıma güneş geçti kavramının altında ciddi sorunlar yatabilir. Beyin kanamalarına değin gidebilen bu durumlarda güneş çarpması en çok öğlen dışında olunması ve uzun vakit her tarafında güneş aşağı kalınması ardından meydana gelir. Güneş çarpması belirtileri ise çok fazla terleme ve vücudun ağrıması şeklinde oluşur.

Zamanla nabız hızlanır ve susama şehvetli artar. Bilinç kaybına dek gidebilen bu şart bitkinlik ve baş ağrısını da getirecektir. Adale kramplarının da meydana gelmesi ile birlikte kalp krizinden beyin kanamasına değin her şeyin olabileceği bir olaydır. Fazla sıcaklar nedeniyle güneş çarpması ardından da değişken tüketimi arttırılmalıdır.

– Ani ısı değişimleri de kalp krizine davetiye çıkarır. Klimalı ortamlarda çok artı kaldıktan daha sonra bir anda sıcak havaya çıkmak çok tehlikelidir. Benzer şekilde sıcaktan bunalıp klima aşağıda kalmak, felç ve yürek hastalıklarına niçin olabilmektedir.- Sıcak havalar ve güneş ışınları, ciltte kalıcı güneş lekelerine niçin olabilir. Deri lekeleri önemsiz gibi görülmemelidir çünkü ileride cilt kanserine neden olabilecek bir etkiye sahiptir.

 

Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

 

Yürek krizine ve daha çoğu hastalığa neden olan, ölüm ile bile sonuçlanabilen aşırı sıcakların etkisinden kurtulmak için alınması gereken tedbirler şüphesiz vardır. Bu tedbirler ile, en zararla sıcaklardan korunmak muhtemel olacaktır. İşte o tedbirler;

– Mutlaka su tüketimi her gün sağlanmalı ve asgari 2 litre su gün içerisinde bitirilmelidir. Alkol, kahve ve asitli içeceklerden uzaktan durulmalıdır. Vücudun aralıksız kaybettiği nemi kazanması, organları korur.

– Doğal havalandırma yöntemleri tercih edilmelidir. Klima gibi cihazlar solunum yolu hastalıklarını ve kalp rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Felce kadar gidebilen sonuçlardan korunmak için, doğal havalandırma yolu seçilmelidir.

– Açık Havada olmamız gereken her saat boyunca şapka, şemsiye ve güneş kremi kullanımı dikkatsizlik edilmemelidir. Vücudun hassasiyet derecesine uygun faktörde bir güneş kremi dışarı çıkmadan önce sürülmeli, şapkasız çıkılmamalıdır. Başı gözetmek güneşe alınabilecek en kayda değer tedbirlerden birisidir. Güneş çarpması bu şekilde engellenebilir.

– Açık renk kıyafetler giyilerek, güneş ışınlarının yansıyarak gitmesi sağlanmalıdır. Koyu renk kıyafetler ısıyı emerek vücudun fazla artı ısınmasına niçin olur. Damar genişlemesinin alıkoymak için de bol, ince ve açık renkli giysiler doğru bir tercih olacaktır. Bakımlı ve koyu renkli kıyafetlerden uzaktan durulmalıdır.

– Meyve ve sebze tüketimi, yaz aylarında arttırılmalıdır. Hem bu besinlerin sıvısı ile beden nemi artacak keza de güneşte meydana gelen cilt lekelerine karşı da önlem küskün olunacaktır. Özellikle salatalık, karpuz, elma ve çilek cildi koruyan besinlerin başında gelir.

– Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzaktan durulması gerekiyor. Baharatlı bir gıda organları adamakıllı kurutabilir ve vücudun nemini gereksizce kullanmasına neden olabilir.

– Dışarıda olmamızın gerektiği defalarca diliminde, gölgeli yerlerden yürünmesi seçim edilmelidir. Gölge ve serinlik, güneşten birazcık daha korunmamızı sağlar.

– Saat sabahleyin 11 ile 4 arasındaki güneş, en zararlı ışınlarını yaydığı saat dilimleridir. Bu saatler aralığında güneşlenmekten mutlaka kaçınılmalıdır.

– Deri lekeleri için cildiye birimine gidilmeli ve neler yapılabileceği konusunda bilgi alınmalıdır. Cilt kanserini engellemenin bir yolu da budur.

– Kan Basıncı ilacı kullanan tüm hastalar, yaz aylarında ve bunaltıcı hava zamanlarda doktorlarından yeni bir doz ayarlaması istek etmelidir. Pozitif hap kullanımı sıcak havalarda önerilmez.

– Kalbi zorlayacak aktiviteler, sıcak havalarda tercih edilmemelidir. Alınması gereken tedbirler aralarında elbette yürek sağlığını koruyacak sporlar önerilir oysa sporun yapılacağı saatler güneş battıktan daha sonra tercih edilmelidir. Özellikle koşu, bisiklet ve yüzme gibi aktivitelerde geçerlidir.

– Gün içerisinde nefes egzersizleri ile vücudun rahatlaması sağlanmalıdır. Dıştan eve gelindiği zaman bir vakit oturarak dinlenilmeli ve esneme hareketleri ile vücudun artı enerjisi dışarı atılmalıdır. Güneş insan bedeninde, yorgunluk verecek kadar ağır bir enerji yüklemesine de neden olur.

– En minik kalp sıkışması ve diğer rahatsızlıklarda, doktora gidilmelidir. Tıbbi müdahale bu durumlar için en uygun tedbirlerden birisidir.

– Sıcak havalarda meydana gelen su toplamaları ve karoser şişkinlikleri için, soğuk su ile ıslatılmış havlu ile kompres uygulaması öneriliyor. Vücudun fazla ısısını havlu emecek ve vücudun kaybettiği denge bitmiş bu şekilde kazandırılacaktır.

– Ayak ve el parmak uçlarına, bileklere ve ense kısmına, yavaşça uygulanacak masajlar da, sıcağın verdiği olumsuz etkilere iyi gelecektir.

kalp

Elbette güneş, kemiklere ve cilde iyi gelebilecek bir etkiye de sahiptir. Bilhassa D vitamini eksikliğinde güneş banyosu önerilir oysa dozunun ayarlanması ve zararlı olan saatler dışarıya güneşin görülmesi gereklidir. Her şeyde olduğu gibi aşırı sıcaklar ve güneş ışınları da artı alınması sonucunda, ciddi zararları beraberinde getirebilir. Mutlaka bilirkişi önerileri dikkate alınmalı ve fazla sıcaklarda eksiksiz uygulanmalıdır.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın