rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

İnsanların sesi neden farklıdır?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir sesin oluşması esnasında en az 11 karakteristiknokta etkilidir.  Bunlar; nefes ilebaşlayan ve içinde ses teli, gırtlak, boğaz, dil, diş, dudak olarak devam edenunsurlardır.

İşte bu 11 kişisel özellik sesin oluşmasına etki eder.Sesin oluşmasında beynin gönderdiği sinyaller etkili olduğu için; kişininiçinde bulunduğu durum, gözlerden ve kulaklardan gelen uyarıcılar da etkilidir.

AYNI SES TONUNA SAHİP İKİ İNSANIN OLMASI İMKANSIZDIR

Bütün bunlar düşünüldüğünde 7,6 milyar farklı sesin oluşumu gözlenebiliyor. Belki uğraşılarak veya eğitim verilerek benzer seslerin çıkması sağlanabilir fakat aynı ses tonuna sahip iki kişinin olması bu değişkenler yüzünden imkansızdır.

Kadınların seslerinin erkeklere oranla daha ince biryapıya sahip olmasının nedeni ses tellerinin yapısı ile bağlantılıdır.Kadınlara ait ses tellerinin uzun olması, onların sesinin daha ince olmasınaneden olmaktadır. Erkeklerin ses tellerinin kısa olması ise kalın bir yapıyasahip olmasına neden olur.

HAYVANLARIN KONUŞAMAMA NEDENİ

Hayvanların konuşamama nedenini ise yine bu yapıların olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yapılar var olmadığı için bilinçli şekilde ses çıkarmaları mümkün değildir. Papağan gibi hayvanların konuşması ise tekrarlama ve dinleme yeteneklerindendir. İnsana en yakın yapıda olan şempanzeler dahi bu yapıyı bulundurmaz. Bu yapı var olmuş olsa bile diğerf aktörler tam olarak kendini gösteremediği için konuşma gerçekleşmez.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın