rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

İnsanın saç rengine genleri karar veriyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

“Science Daily”nin haberine tarafından, araştırmacılar, insan saçının rengini belirleyen 124 gen keşfetti. Araştırmacılar, daha önce meçhul saç rengi genlerini tasvir etmek için Avrupa kökenli 300 binden artı kişinin DNA verilerini çözümleme etti.

SAÇ RENGİNİN BELİRLENMESİNDE 124 GEN ETKILI

Çalışmada kullanılan veriler, İngiliz BiyoBanka, 23andME ve Uluslararası Görünür Özellikler Kalıtımsal Birliği gibi kuruluşlardan elde edildi. Katılımcıların saç rengini kalıtımsal bilgileriyle karşılaştıran araştırmacılar, saç renginin belirlenmesinde 124 genin etkili olduğunu ortaya koydu.

İnsanın saç rengine genleri karar veriyor

SAÇ RENGİ SAPTAMA EDİLİYOR

Önceki çalışmalarda, saçın pigmentasyonunu etkilediği saptama edilebilen gen sayısı 100’den azdı. Bilim insanları, yeni genetik bilginin şahısların saç rengini daha doğru tahmin etme imkanı sağladığına göze çarpan etti.

İnsanın saç rengine genleri karar veriyor

“HASTALIKLARI DAHA İYİ ANLAMAMIZI SAĞLAYACAK”

İngiltere’deki Kings Collage Üniversitesinden Tim Spector, “Bu alıştırma, tıp ve biyolojinin değişik alanlarında etkili olacak. Pigmentasyon konusunda bugüne değin yapılmış en büyük genetik araştırma olarak çalışmamız, cilt kanserinin kavgacı bir formu olan melanom gibi hastalıkları daha iyi anlamamızı sağlayacak.” dedi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın