rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

İlber Ortaylı’dan Kütüphane Bağışı Açıklaması: ‘Library of Congress’e Kitap Verecek Halim Olmadığına Göre…’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne bağışladığı için eleştirilen Prof. Dr. İlber Ortaylı, bugün Hürriyet’teki köşe yazısında iddialara ‘ABD’deki Library of Congress’e kitap verecek halim olmadığına kadar tüm halkımızın yararlanacağı Cumhurbaşkanlığı Merkez Kütüphanesi’nin İstanbul şubesine karşılık beklemeden, yurtdışından taşıdığım, 50 yıldır biriktirdiğim, birçoğu nadir kitapları bağışladım’ cümleleriyle cevap verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Haluk Dursun, geçtiğimiz günlerde İlber Ortaylı’nın bakanlık danışmanı olduğunu duyurmuştu

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Oldu –

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Ortaylı, kişisel kütüphanesini bağışladığını açıklamıştı

Ortaylı, yaptığı bağış ile ilgili eleştirilere bugünkü yazısında, “Cumhurbaşkanlığı’nın yeni kurulan Merkez Kütüphanesi’ne kitaplarımı bağışlamam anlayamadığım, daha doğrusu tasvip edemeyeceğim tepkilere neden oluyor.” ifadeleri ile cevap verdi

s-ccf7beaa896761bd27f23628e4ec9925a87cf1Hürriyet’teki köşe yazısında üniversite kütüphanelerinin iyi bir durumda olmadığını bildiren İlber Ortaylı, “Çoğu üniversitedeki kitap kişiye özel kütüphanelerle bile yarışacak durumda yok. Koruma tedbirlerinin mükemmel olmadığını Galatasaray Üniversitesi’nin lütfuyla meydana getirdiğim hukuk tarihi kitaplığının akıbeti gösteriyor. 5 bin 500 kitaptan oluşan koleksiyondan bir yangın sonrası hiçbir şey kalmamıştı.” cümlelerini kullandı.

“Benim yaşıma gelmiş bir insanın geniş bir kitaplığı halen elinde tutması son derece uygunsuzdur. Ne değin yaşayacağıma dair senedim yok.”

s-7c18ba37a7e713ff487fbc08b3da66f72840daİlerlemiş yaşından ötürü kitaplığını elinde tutmasının uygunsuz olduğunu bildiren Ortaylı, “Bir Takım iyi kütüphaneler ise bundan böyle kitap kabul edemiyor. Kapasiteleri dolmuş durumda. Bizzat bağış için müracaat ettiğim özel kitaplığın yetkilileri, “Önce evinize gelip kitaplarınıza bakalım” gibi komik bir ileri sürdüler.” ifadesini kullandı.

“ABD’deki Library of Congress’e kitap verecek halim olmadığına kadar…”

s-6f163e310224c9a7647605df80e6bed11ef3ecİlber Ortaylı, yazısının “Devletle paylaşmaya devam” başlığı attığı son kısmında “ABD’deki Library of Congress’e kitap verecek halim olmadığına göre bütün halkımızın yararlanacağı Cumhurbaşkanlığı Merkez Kütüphanesi’nin İstanbul şubesine hiçbir karşılık beklemeden, yurtdışından bavul bavul taşıdığım, 50 yıldır biriktirdiğim, birçoğu nadir olan kitapları bağışladım.Bir ilavede daha bulunayım, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ilk olarak 1977-1979 yılları aralarında Ahmet Taner Kışlalı’ya danışmanlık yaptım. Memuriyet ve ücret laf konusu değil, devletle defalarca bildiğimi paylaşmaya devam edeceğim.” ifadeleri ile eleştirilere yanıt verdi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın