rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

İçişleri Bakanlığı Talimatname Yayımladı: Kısa Mesafe Almayan, Yolu Uzatan Taksicilere Idari Operasyon Uygulanacak

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İçişleri Bakanlığınca, yolcu almaktan kaçınan ve yolcudan yüksek ücret talep eden taksiciler hakkında adli ve idari işlem yapılması talimatı verildi. Kısa mesafede gezgin almayan, taksimetre açmayan, pozitif ücret elde etmek için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili bundan böyle yönetimle ilgili operasyon yapılacak.

s-d46650740626dc3bf6a002eb240e6989f157b8 AA’nın Bakanlıktan yapılan açıklamaya dayandırdığı haberine kadar, kısa mesafede yolcu almayan, taksimetre açmayan, pozitif vergi olmak için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili gelişen yurttaş şikayetleri üstüne harekete geçildi. Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine tarafından vatandaşı mağdur eden taksiciler için, valiliklere “genel dikte” tümdengelim konusunda talimatlar verdi.

Genelgede vatandaştan gelen şikayetler dikkate alındı.

s-4ec66f8e1572c890987a0f4adb34596fc7844d Genelgede, bilhassa son dönemde vatandaşlardan, bir takım ticari taksi şoförleri ile ilgili olarak kısa ve çok uzun uzaklık ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı, yabancı turistler öncelikle olmak üzere bambaşka şehirlerden gelenlerin gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat kasten ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ödenti talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmaktan imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, vasıta içerisinde sigara içtiği, alkollü iken vasıta kullandığı, uygun olmayan tutum ve davranışlarda bulunduğu yönünde şikayet ve talepler geldiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Valiliklerce çıkarılacak “genel emirde”, vatandaşların rahat ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin uymaları gereken kurallar şöyle:

s-07c417d4a620f2e7b7f6b5e035be81a202f11e Kısa ya da çok uzun mesafe ile olumsuz hava koşullarında ya da trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almaktan kaçınılmayacakÖdeme konusunda bozuk para vb. sebeplerden dolayı sorun çıkarılmayacak. Bilhassa tanıdık olmayan turistler öncelikle almak üzere ayrı şehirlerden gelen vatandaşları gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat kasıtlı olarak ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek aidat talep edilmeyecek.

Seyir halindeyken cep telefonu kullanılmayacak.

s-6dde30c6f1bd18c26826bcc9658ac36d2af3d6 Araçlar bakımsız ve/veya benekli olmayacak. Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanmayacak, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcular rahatsız edilmeyecek. Araç içerisinde sigara içilmeyecek. Uygun Olmayan davranış ve davranışlarda bulunulmayacak. Araçta pazarlık usulü yolcu taşınmayacak. Alkollü iken araç kullanılmayacak.

Kurallara uymayan şoförlerin tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve yönetimle ilgili işlem yapılacak ve zorunlu yönetimle ilgili para cezası uygulanacak.

s-69167c6595a97fc0129fc6a325c50e9e49cf6a

Talimatname sosyal medyada da gündem…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın