rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Hollanda’dan Türkiye Uyarısı: ‘Elektronik Cihazlarınız Kopyalanabilir, Hassas Veri Bulundurmayın’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Hollanda Dışişleri Bakanlığı; Türkiye, Rusya, Çin ve İran’a gidecek vatandaşlarına, yalnızca içi manâsız telefon ve dizüstü bilgisayar götürmeleri uyarısında bulundu.

s-79a608b548facd4dc2c1b3d4f50add08106030 BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Hollanda, Türkiye ve diğer üç ülkede akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarların içindeki bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından okunduğunu ve kopyalandığını öne süren bakanlık, telefon ve bilgisayarlarda muhakkak alıngan veri ve belge bulundurulmamasını istedi.Hollanda Dışişleri Bakanlığı, ticari ve ekonomik temaslarda bulunmak için Başbakan Mark Rutte ile birlikte Çin’e gidecek 165 şirket ile bürokratlara yönelik bir uyarı mektubu gönderdi. Mektupta, siber casusluğa karşısında alınacak önlemler sıralandı.

Bürokratlara güvenlik önlemleri artırılmış telefon verilecek

s-1b55132c0f70af891d12544e45ee74160891ff Hollanda hükümetinden bir kaynağa tarafından, bu önlemler sadece Çin’le sınırlı değil. Volkskrant gazetesine konuşan hükümet yetkilisi, “Acı ama siber casusluk konusundaki uyarılar NATO müttefikimiz Türkiye ile Rusya ve İran için de geçerli olacak” dedi.Hollanda hükümetine kadar, Türkiye, Rusya, Çin ve İran’da akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar uzaktan izleniyor hatta içindeki bilgiler kopyalanabiliyor. bu nedenle bu konuda ülkelere seyahat edecek meslek adamı ve bürokratlara, manâlı data içermeyen ve mümkünse boş telefon ve dizüstü bilgisayar götürmeleri öneriliyor.Hollanda, bürokratlara yolculuk öncesi güvenlik duvarı yükseltilmiş yeni telefon verecek. Başbakan Rutte ile Çin’e gidecek bürokratlar ise, önemli bilgiler taşıyan metinlerin bilgisayar çıktısını alarak, bu kağıtları yanlarından hiç ayırmadıkları şifreli çantalarda taşıyacak.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve Türkiye için de geçerli olduğu belirtilen uyarı listesindeki öneriler şöyle:

s-a33e0ae07afd59de6dcf2e35db758f7e462e8fHollanda Başbakanı Mark Rutte Yanınıza ‘temiz’ bir telefon ve dizüstü bilgisayarı alın. Güvenlik yazılımını güncelleyin.Cihazda sadece aslında ihtiyacınız olan bilgileri koyun. Geri kalanını silin.Otel odalarındaki kilitli dolaplar, bilgisayarınızdaki dosyaların okunmasını engellemez.Cihazlarınızdaki Bluetooth işlevini adamakıllı devre dışı bırakın.Dizüstü bilgisayarınızı bir açılış şifresi ve bir hesap şifresi ile sabitleyin.Sabit diskinizin şifreleme yazılımı ile korunduğundan emin olun.Hediye olarak verilen portatif bellekleri (USB) kullanmayın.Bu ülkelere gelmeden önce Hollanda telefonunuzu kapatın.Varışta yerel hazırlanmış kartlı yeni bir cep telefonu alın, ayrılırken kartın imha edilebilirsinizTelefon konuşmaları ve Metin mesajları ilk önce Çin olmak üzere bu ülkelerde hükümet göre peşine düşüp takip ediliyorBu ülkelerde WhatsApp ya da interneti kullanmakta ısrar ediyorsanız, gitmeden VPN bağlantısı kurun. VPN, yazışmalarınızda güvenli bir tünel oluşturacaktır.Güvenle kullanabilmeniz için, ayrılmadan önce telefona ve dizüstü bilgisayara bir VPN bağlantısı kurun.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın