rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Gözler Erdoğan-Bahçeli Görüşmesinde: Peki Ankara Kulislerinde Neler Konuşuluyor?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir süredir kulis haberlerine yansıyan erken seçimin fitilini “Cumhur İttifakı”nın ortaklarından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ateşledi. Erdoğan ve Bahçeli bugün erken seçim gündemiyle saat 13.30’da bir araya gelecek. Çağrının Erdoğan göre olumlu karşılanacağı beklentisi yüksek. Kulislerde görüşmeden erken seçim kararı ve tarihinin çıkması en kuvvetli olanak olarak değerlendiriliyor. Erdoğan’ın Bahçeli’nin önerisini reddetmesinin ise son dönemin en büyük sürprizi olacağı yorumu yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı grup konuşmasında, Kasım 2019 seçimlerini vurgulamaya devam etmişti.

s-3d74c4f8d1359d07b20dade5c7df6163abcae6 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı başkanlık sürecinde destekleyen ve genel seçimlerde AKP ile ittifak yapmak için anlaşan Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel seçimlerin sıradan tarihinden 15 ay önce, bu yıl 26 Ağustos tarihine alınmasını önerdi ve Ankara kulisleri hareketlendi. Bahçeli’nin önerisine nasıl yaklaştığına ilişkin TBMM’de gazetecilerin sorusu üzerine Erdoğan, “Bahçeli ile yarın saat 13:30’da görüşmemiz olacak. Orada süreci değerlendiririz” ifadesini kullandı.

Bahçeli’nin erken tercih çağrısına muhalefet partilerinden olumlu yanıtlar geldi.

Türkiye’nin Gündemi Erken Seçim: Bahçeli Çağrı Yaptı ve 26 Ağustos Tarihini Önerdi – CHP, HDP ve İyi Parti ise, Bahçeli’nin çağrısı sonrası “seçimlere hazırız” mesajı verdi.

‘Ok yaydan çıktı’ ve erken seçim için olası tarihler tartışılmaya başlandı.

s-1c222717a1bb8c1e7014f4c5a78ae289aa87f4 BBC Türkçe’ye konuşan yetkilinin ifadesine göre Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı erken tercih açıklaması partide “Ok yaydan çıktı” şeklinde değerlendirildi ve erken seçim için olası tarihler tartışılmaya başlandı.AKP’nin erken seçim tarihi alternatifleri arasında, okulların tatil takvimi göz önünde bulundurularak Haziran ortası ve Eylül ortası yer alıyor.Hürriyet’deri Nuray Babacan’ın aktardığı bilgiye göre de AKP içerisinde erken seçimin bundan daha sonra gerekli olduğu, 24 Haziran ya da 16 Eylül’de yapılmasının daha dürüst olacağı konuşuldu.Bir AKP kurmayı, “Bundan sonradan erken seçimi kimin istediğinin önemi kalmayacak. Bu tüpten meydana çıkan macun gibi; artık geri koyamazsınız. Bu konu gündeme gelip kamuoyuyla paylaşıldıktan daha sonra, ‘Yok biz yapmıyoruz’ deme şansımız kalmadı. 2019 yılının ardına kadar bu ihtimal askıda dururken, ülkeyi yönetemezsiniz. Tarih revize edilir lakin erken tercih yapılır” dedi.

AKP içinde Bahçeli’ye güvenmeyen ve kendilerine kapan kurulduğunu düşünen bir grup da var.

s-ffd0f5f867251d9258c093338b3a53a7f3cc47 Cumhuriyet’deri Emine Kaplan’ın AKP kulislerinden aktardığı bilgiye göre ise parti içinde hala MHP ve Bahçeli’ye güvenmeyen bir kitle bulunuyor. Bahçeli’nin bu çıkışının, AKP’ye yönelik bir kapan olabileceği dile getirilirken, “Bahçeli, 2002’de aynı çıkışı yaptı. Ama seçimde kendisi barajın aşağıda kalırken, ANAP, DYP ve DSP’yi de bitirdi” yorumları yapılıyor.Ayrıca  böylesine önemli bir kararın Erdoğan göre veya iki liderin müşterek açıklamasıyla duyurulması gerektiği savunanlar var. Her Dönemeçte İzi Var: Bahçeli’nin Son 16 Yılda Siyasete Yön Veren Kararları –

Anayasa değişikliği geçtiğimiz yıl referandumda kabul edilmişti.

s-1ab2b97ceb82ef38295c5703b1881b91bb5298 Ama yeni sistemin bütün kurum ve kurallarıyla yürürlüğe girmesi birincil genel seçimden sonra mümkün olabilecek. Erken seçim gündeme gelmeden önce genel seçimlerin gelecek sene kasım ayında yapılması öngörülüyordu.

Reuters, BBC Türkçe, Bağımsızlık ve Cumhuriyet

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın