rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Gluten Nedir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Gluten kelimesini son zamanlarda ne dek sık duyuyoruz öyle değil mi? Yediklerimizin ruhumuzu da beslediğini düşünürsek,yemek yemek yedikten sonradan nasıl hissettiğimizi her tarafta gözden geçirebiliriz. Şişlik, halsizlik, eklem ve adale ağrıları, sindirimde güçlük ve ara sıra de cilt problemlerinin de eklenmesiyle çaba ettiğimiz yemek yemek sonrası bir fazla etkili sebepler sonucunda glutene aleyhinde hassasiyetimiz olduğu sonucu çıkabilir. Tarif edemediğimiz gluteni Dr. Halit Yerebakan bu videoda sizlere göstererek nasıl bir şey olduğunu fiziksel olarak gösterdi.

Kinoa glutensiz mi?

Gluten; tahıl, buğday, arpa, çavdar ve yulaf içinde yer alan bir proteindir. Gluten taşıyan tahıllarla yapılan bütün yemeklerde gluten etkisi görülecektir. Çölyak hastaları veya glüten intoleransı yaşayanlar bu besinleri tükettikleri süre; karın ağrısı, şişlik, gaz, ishal, hissizlik, sersemlik, bitkinlik gibi belirtiler gözlenebilir. Teknik olarak kinoa glüten içermediğinden glütensiz olarak tanımlanıyor lakin kinoa glütene aynı ambar proteinlerine sahip. Bu proteinler çölyak hastalarında veya glüten intoleransı olanlarda glüten benzeri tesir gösterebilir mi? Yeni yapılan bir çalışmaya tarafından evet, gösteriyor. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada kinoanın 15 grubu incelenmiş ve ikisinin -Ayacuchana ve Pasankalla- çölyak hastalığı olan kişilerde bir tepkiye yol açabileceği bulunmuş. Buna geçici bir çözüm bulmak için satın aldığınız firmayla iletişime geçip bu konuda bilgi alabilirsiniz ya da deneyip vücudunuzdaki tepkileri gözlemleyerek başka bir marka ya da renk (kırmızı, beyaz ya da siyah) kinoa deneyebilirsiniz.

Peki kinoa tohumu nedir?

Son yıllarda, daha önce adını duymadığımız ancak şimdilerde faydaları saymakla sonsuz gıda maddeleri duyar olduk. Kinoa da bunlardan biri. Bir De sayısız tarife eklenerek lüks restoran ve kafelerin mönülerine girmeyi dahi başardı. Kinoa; Güney Amerika’nın And dağlarında yetişen, ıspanak ve pancar gibi bitkilerin daha aşağı familyasında kendine yer bulan tahılımsı bir bitki tohumudur. Bundan yüzyıllar önce bir takım kabilelerin ana gıda kaynağı olan kinoa, şimdilerde saymakla bitmez tükenmez faydalarıyla yeniden seçim edilmeye başlandı. Hatta Birleşik Milletler, 2013 yılını Milletlerarası Kinoa Yılı ilan etti. Bir yiyecek maddesi için epeyce övgü dolu bir tanımlama değil mi?

Doç. Dr. Halit Yerebakan

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın