rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Facebook sahte haberlerle mücadelede Twitter’dan daha başarılı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

 

 
Günümüzde sosyal medyadaki en büyük problemlerden biri sahte haberler. ilk olarak 2016 yılında ABD’deki seçim sürecinde dile getirilen ve Facebook ile Twitter’ın da varlığını kabul ettiği bu problem yüzünden kamuoyunun hatalı yönlendirildiği ve tercih sonuçlarının bu problemden etkilendiği tahmin edilioyor. ABD ve Avrupa’daki yetkili kurumlar sahte haberlere engel olmaları için sosyal ağ platformlarını çoğu kez uyarırken Facebook ve Twitter bu konu hakkında değişik araçlar geliştiriyor. Stanford Üniversitesi kadar yapılan araştırma, iki sosyal ağ devinin sahte haberlerle mücadelede ne ölçüde başarılı olduğunu ortaya çıkardı.

 

Sahte haber sitelerinin etkileşimleri incelendi 

Araştırmacılar, Ocak 2015-Temmuz 2018 döneminde sosyal ağ platformlarında sahte haber sitelerine(dolayısıyla sahte haberlere) ilişkin paylaşımları mercek altına aldı. Platformlarda, sahte haber sitelerinin kaynak olarak gösterildiği paylaşımlardaki artış ve azalmalar incelenirken benzer dönemde popüler haber sitelerine ve kültür, iş dünyası gibi kategorilerde içerik üreten sitelere ilişkin paylaşımlardaki şansın dönmesi de gözlemlendi. Buna göre 3 yılı aşkın zaman zarfında popüler haber sitelerine, meslek dünyası ve kültür gibi konularda içerik üreten sitelere ve minik haber sitelerinin kaynak olarak gösterildiği paylaşımlarda ciddi bir metamorfoz yaşanmadı ancak sahte haber sitelerinin kaynak olarak gösterildiği paylaşımlarda çok büyük değişimler saptandı.

 
Ayrıca Bkz.Facebook, insan hakları politikası için yönetici arayışına başladı 

Araştırma sonuçlarına tarafından 2016 yılında, yani seçimlere sayılı ayların kaldığı dönemde, sahte haber etkileşimleri bir önceki yıla kıyasla Facebook’ta yüzde 100, Twitter’da ise yüzde 50 civarında artma gösterdi. Başkanlık seçiminin yapıldığı 2016’nın kasım ayında, 2015 yılına kıyasla sahte haber etkileşimi hem Facebook ayrıca de Twitter’da az daha üç katına çıkmıştı. Seçimin sonuçlanmasından sonra da 2017’nin ilk aylarında her iki platformdaki sahte haber etkileşimi artmaya devam etti.

 

Facebook’taki etkileşimler gitgide artarak azalıyor 

2017’nin birincil aylarında Facebook’taki sahte haber etkileşimleri rekor seviyesindeydi. Buna karşılık o dönemden itibaren Facebook’un sahte haberlere aleyhinde uğraş başlatmasıyla birlikte etkileşimler artan bir şekilde azalmaya başladı. Bir yıldan kısa bir süre içinde Facebook’taki sahte haber etkileşimleri neredeyse dört kat azaldı.

 

Twitter’da ise sahte haber etkileşimlerinde acayip bir grafik ortaya çıktı. 2017’nin sonlarına dürüst platformdaki sahte haber etkileşimleri yüzde 30 civarında azalsa da bu azalma kalıcı olmadı. 2018’in başından itibaren platformdaki sahte haber etkileşimleri giderek arttı ve şu lahza Temmuz 2018 itibariyla hiç olmadığı derecede yüksek bir hal aldı.

 

Ast Facebook’taki sahte haber etkileşimleri giderek azalmış olsa da platformda paylaşılan sahte haber sayısı halen Twitter’dakinin oldukça üzerinde. Araştırmaya tarafından Facebook’ta, temmuz ayında sahte haber sitelerine ait makaleler 70 milyon defa paylaşıldı. Benzer dönemde Twitter’da sahte haber sitelerine ait makalelerin paylaşılma sayısı ise 4 ila 6 milyon arasında. 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın