rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Engel Tanımayan Bir Azim Hikâyesi: Tek Parmağıyla Kitap Yazıp Hayallerinin Peşinde Düşen Rukiye Türeyen

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yatağa bağımlı yaşayan ve vücudunda yalnızca tek parmağını kullanabilen Rukiye Türeyen, yazdığı birincil kitabın geliriyle annesine konut, hazırlıklarını sürdürdüğü ikinci kitabının geliriyle de rehabilitasyon merkezi açabilmenin hayalini kuruyor.

s-f851b242c517de41dd3657887840b7f5026928 AA’da yer alan habere kadar, Sakarya’nın Karapürçek ilçesinde yaşamış ve az önce üç aylıkken yakalandığı menenjit hastalığı nedeniyle yüzde 98 engelli olan Türeyen, konuşabiliyor ve yalnızca tek parmağını kullanabiliyor.

Kitabın geliriyle annesine ev almak istiyor

s-ed348097c249f6ba739cadcb1a3c693b0b7b7bYaşadığı zorluklara karşın yaşama sevincini hiç kaybetmeyen Türeyen, annesinin yardımıyla kendi kendine okuma yazmayı ve bilgisayar kullanmayı öğrendi. Kitap yazmaya 4 sene önce karar veren Türeyen, gece gündüz tek parmağını kullanarak “Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar” kitabını tamamlamayı başardı. Kendi yaşadığı zorlukları kaleme alarak geniş kitlelere ulaşmayı amaçlayan Türeyen, kitabının geliriyle kendisinin eli kolu olan annesine konut almayı istiyor. Sinyâl Parmağıyla Kitap Yazan %98 Engelli Bayan: Rukiye Türeyen –

İkinci kitabını yazmaya başladı

s-217f5b866adc77af96addf2371f7184fa528c9Sosyal medya kullanıcılarından da destek görebilen birincil kitabının yayınlanmasının ardındaki ikinci kitabını yazmaya başlayan Türeyen, bu kitabının geliriyle de rehabilitasyon merkezi kurarak kendisi gibi engelli olanlara yardım etmenin hayalini kuruyor.

“Engelliler için bakım evi kurmak istiyorum”

s-44a08cde7dc3387a1c285c578e64736c216bf8Kendisi gibi engellilere tavsiyelerde bulunan Türeyen, “Engelliye asla engel yok, yeter ancak istek olsun isteyin yeter. Engelli arkadaşlara sesleniyorum, kendilerini eve kapatmasınlar içlerinden ne geliyorsa onu yapsınlar. Ben tek parmağımı kullanabiliyorum, tek parmağımı kullanarak bir kitap çıkardım. Sağ olsun Fahrettin Yüksel Bey yardım etti, hayalimi gerçekleştirdi, bana destek olduğu için teşekkür ediyorum. En büyük hayalim engelliler için bakım evi, rehabilitasyon merkezi düzenlemek.” dedi.”

Haluk Levent de takviye olmuştu

Anne Türeyen: “Hayat dolu hiç karamsar değil”

s-06cae61622452ec07a3436fb469920c4060b3cKızına harfleri gösterdikten sonra kendi kendine okuma yazmayı öğrendiğini anlatan Fatma Türeyen, şunları kaydetti:”Oturmuş olsaydı en azından tekerlekli sandalyeyle okula götürürdük ama evde kendi kendine söktü. Benim bir yönlendirmem olmadı zaten bir yanına yatıp yazıyor. Ağrısı olduğu için uğraşma dedim ona ama ‘Ben kitabımı yazacağım.’ dedi. Ödül aldığı şiirleri var, yazmayı, okumayı seviyor. Sabahlara kadar yazı yazıyor. Kalkıp bakıyorum Rukiye uyanık yazı yazıyor. ‘Kızım bırak şimdiye kadar evimiz olmadı şimdiden sonra olmasa da olur.’ dedim. Vazgeçmedi, yazdı ve kitabını çıkardı. İnşallah satılır, yavrum sevinir. O tek parmakla kitap yazdı. Bazen bunaldığımızı gördüğünde ‘Beni örnek alın, siz en azından dışarıya çıkıp bir hava alırsınız’ diye bize akıl veriyor. Hayat dolu hiç karamsar değil. Babası vefat edince artık o benim arkadaşım oldu.”

Sosyal medyadan da Rukiye Türeyen için destek mesajları geldi…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın