rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kızılırmak, Çukurova ve Sakarya Ovası Risk Aşağıda: 80 Sene İçinde Tarım Alanları Sular Altında Kalacak

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Küresel ısınma sebebiyle, 2100 yılına değin deniz seviyesinin 62 santimetre yükseleceğini söyleyen İTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Cengiz Yıldırım, Türkiye’nin kıyı kesimlerinde bulunan Kızılırmak Deltası, Çukurova, Küçük ve Büyük Menderes gibi tarım alanlarının manâlı bir kısmının sular aşağı kalabileceğini söyledi. 

‘Yapılan araştırmalar günümüzde küresel olarak deniz seviyesinin yılda 3.1 milimetrelik bir çabuk yükseldiğini gösteriyor’

s-b2a7a51538f2d413a94385244118bf6a872b49İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nden Jeomorfolog Doç. Dr. Cengiz Şimşek, küresel ısınmadan kaynaklı olarak yükselen deniz seviyesi ile ilgili manâlı açıklamalarda bulundu.DHA’nın aktardığı bilgiye takriben endüstriyel devrimle birlikte karbondioksit gazlarının atmosferi negatif yönde etkilediğini söyleyen Şimşek, “Eriyen buzul kütlelerinden kaynaklanan sular, deniz seviyesinin yükselimine niçin oluyor. Yapılan incelemeler günümüzde küresel olarak deniz seviyesinin yılda 3.1 milimetrelik bir çabuk yükseldiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin tarım alanları risk altında: Çukurova, Sakarya Ovası, Kızılırmak Deltası…

s-88f7018893d39b77e2ff27568574ad093ce815Türkiye’nin tarım alanlarının, deniz seviyesinde yaşanacak yükselmeden ötürü tehlike aşağıda olduğunu söyleyen Cengiz Yıldırım, “2100 yılında deniz seviyesinin günümüze göre 62 santimetre civarında yükselebileceği varsayım ediliyor. Bu özellikle kıyılarda büyük deltalar, ovalar, topoğrafyanın fazla alçak olduğu alanlar ve dünyada tarımsal üretimin maksimum yapıldığı alanlarda (Çukurova, Silifke, Minik Menderes, Büyük Menderes, Bakırçay, Bafra ve Çarşamba Deltaları, Sakarya Ovası) ve denize kıyısı olan ovalarımızda deniz seviyesinde 62 santimetrelik bir yükselime niçin olacak. Bu dek bir çoğaltma bile kıyı çizgisinin karaya doğru gerilemesine, bugün tarım yapılan alanların deniz suyu göre işgal edilmesine, yer altı suyunun tuzluluk oranının artmasına ve buradaki sulak alanlarda var olan doğal hayatın değil olmasına neden olacak.” dedi.

İstanbul etkilenir mi?

s-41515aa71e29a7e990454341611be7abfde57f62 santimetrelik deniz seviyesi farkının, Türkiye’nin kıyı şeridinde önemli değişimlere yol açacağını söyleyen Şimşek, “İstanbul’da Küçükçekmece ve Büyük Çekmece kıyılarında 62 santimetrelik yükselim kıyı çizgisinin belirgin bir miktarda tarım ve ulaşımı etkileyebilecek değin değişiklikler meydana getirecek.” ifadelerini kullandı.

‘187 milyon kişi göç etmek zorunda kalacak’

s-bf5f574e2e60bbccfbe955259cd2dc68d599a8Yaşanacak değişimin, sosyal hayatı önemli bir şekilde etkileyeceğini söyleyen Şimşek, ‘Türkiye, Avrupa’ya büyük göçlerin yaşandığı bir köprü durumunda. Bilhassa Hindistan, Mısır veya Bangladeş’te bu nesil afetlerin meydana gelmesi büyük bir göç dalgası yaratacak. Bu ülkemizi bu açıdan da etkileyecektir. Yapılan hesaplamalar tüm dünyada 187 milyon insanın deniz seviyesi yükseliminden etkilenebileceğini ve göç etmek zorunda kalabileceklerini gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca bakınız

Artık Göçmen Kuşlar Pas Geçiyor: 850 Hektarlık Avlan Gölü, Futbol Sahası Dek Kaldı – 2018 İklim Raporu: ‘Küresel Isınmayı Anlayan ve Dünya’yı Kurtarabilecek Son Nesiliz’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın