rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Dünyanın En Geçerli Pasaportları Açıklandı: Zirvedeki Ülke Singapur, Türkiye ise 44. Sırada

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Politik gelişmeler, diplomatik krizler ve anlaşmazlıklar derken artık bazı ülke vatandaşlarının pasaportları eski geçerliliğini yitirmiş durumda. ABDnin Trump yönetiminde yaşadığı krizler, ülkeye ait pasaportların geçerliliğini de oldukça düşürdü. Yapılan son pasaport geçerliliği endeksi araştırmasına göre dünyanın en rahat seyahat edebilen vatandaşları artık Singapurlular…

Donald Trumpın yönetimi sırasında Türkiye, Orta Afrika Cumhuriyeti ve diğer bazı ülkelerin vize ambargosu koymasıyla ABD pasaportu eski gücünü kaybetti.

Artık dünyanın en geçerli pasaportu küçük bir şehir devleti olan Singapur vatandaşlarına ait.


Dünya pasaportlar endeksine göre  dünyada en fazla sayıda ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak gidebilen kişiler Singapur vatandaşları.

Bu durumda 3.4 milyon Singapur vatandaşı dünyanın 159 ülkesine vizesiz ya da kapıda vize alarak kolayca seyahat edebiliyor.


The Independentin haberine göre Singapurun liste başına oturmasının bir sebebi de son günlerde Paraguayın Singapur vatandaşlarına koyduğu kısıtlamaları kaldırması.İkinci sırada 158 ülkeyle Almanya yer alıyor. Üçüncü sırada ise İsveç ve Güney Kore vatandaşları var.

Dördüncü sırada da İngiltere, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Fransa, İspanya, Norveç ve Japonya eşitliğe sahip.


ABD ise artık İrlanda, Kanada ve Malezya ile birlikte 6. sıraya gerilemiş durumda.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportları ise 44. sırada ve toplam 104 ülkeye vize almadan ya da kapıda vize alarak seyahat edebiliyor.

Araştırma Kanada menşeili bir danışmanlık firmasının geliştirdiği pasaport endeksi ile gerçek zamanlı olarak yapılıyor.


Firmanın Singapur ofisi yöneticisi Philippe May “Listede ilk kez bir Asya ülkesi birinci sıraya oturarak, dünyanın en geçerli pasaportuna sahip oldu. Bu Singapurun diplomatik ilişkilerinin başarısını ve dış politikalarının etkinliğini doğrular nitelikte bir gelişme” dedi. Listenin son sıralarında sadece 22 ülkeye vize almadan gidebilen Afganistan var. Irak ve Suriye 26 ve 29 ülkeyle en kötü pasaportlar olarak listede yerini almış durumda.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın