rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Ve Melih Gökçek Görevinden Ayrıldı: İstifamın Tek Gerekçesi Erdoğanın Talebi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından görevi bırakacağını duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediye Meclisiinde yaptığı vedalaşmanın ardından istifasını açıkladı. Gökçek,” Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifam istenmiştir. Emir demiri keser. Başarısız, yorgun olduğumu düşündüğüm için değil, sadece Erdoğanın talebini yerine getirdiğim için istifa ediyorum” dedi.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 23 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Gökçek veda konuşmasında özetle şunları söyledi:

İstanbul-Ankara cami kıyaslaması


“İstanbulda 4 bin 640 kişiye bir cami düşerken, Ankarada bu bin kusura inmiştir. Artık Ankaranın adı mabetsiz şehir değil, inanç şehridir. Ankara, metroyu bizimle tanıdı. Teleferikle bizim sayemizde tanıştı. Yollarımızı genişlettik. 312 tane köprü, alt ve üst geçit yaptık. Kesintisiz trafik akışını Türkiyeye biz öğrettik. 139 tane yaya üst geçidi yaptık. 1994 yılında hatırlar mısınız Ankarada trafikte 394 kişi vardı, trafikten geçilmiyordu. Şimdi 7 kat arttı araç sayısını, trafik hani nerede?”

“Bozkır Ankaranın adı artık Yeşil Ankara”


Ankarada 146 tane yeni bulvar açtık. 7 bin 255 kilometre yeni yol açmışız. Bölünmüş yolları yapıp trafik kazalarını önledik. Kentimize 5 giriş yaptık. Biz belediye başkanlığımıza geldiğimizde hava kirliliğinde kuşlar ağaçtan dökülürdü. Havayı temizledik.Toplam 15 bin 315 kilometre altyapı yapmışız. Bizden önce musluklardan çamur akardı. Biz geldiğimizde Mamak ve Çankaya çöp kokusundan geçilmezdi. Çöp bertaraf tesislerini kurduk. Bozkır Ankaranın adı artık Yeşil Ankara.

“Kentsel dönüşümde Ankara bir numara”


Kentsel dönüşümde Ankara bir numaradır. Şu ana kadar kaldırdığımız gecekondu sayısı 20 bin 499dur. 33 bin 612 konut ürettik. Bu konutları üretirken vatandaşımız mağdur olmasın diye ödediğimiz kira parası 265 milyon lira. Türkiyede sanayi ve organize sanayilerine karşılıksız olarak altyapı hizmeti verdik. 290 trilyon liralık yatırım yaptık. Sosyal ve kültürel projelerde Ankara, Türkiyede bir numaradır. Şu anda belediyemiz, çocuklara, kadınlara, yaşlılara ve engellilere yönelik 165 tane sosyal ve kültürel projesi yürüyor. Bir başka ilkimiz, Gazi Üniversitesinde başlattığımız meslek edindirme kurslarımız. Bu proje kapsamında 17 bin mezun verdik. Şimdi bütün Türkiyede belediyeler aile yaşam merkezleri açıyor.

“Dar gelirli 1 milyon 228 bin aileye kömür verdik”


Dar gelirli 1 milyon 228 bin aileye de 1 milyon 228 bin ton kömür verdik. Yaşlılarımızı unutmadık, ev temizliklerini, psikolojik destek hizmetlerini yaşlı hizmetleri merkezimizden verdik. Rakamları görüyorsunuz, büyüklüğünü görüyorsunuz. Engellileri hep baş tacımız yaptık. 342 bin engelliye destek hizmetleri verdik. Her gün 45 tane engelli okulunun yemeklerini ücretsiz olarak biz verdik. Engellilere, ihtiyaçları olan apartlarını dağıttık. Türkiyede binası olan tek çocuk meclisi Ankarada. Nerede bir deprem ve sel felaketi olsa Ankara orada. Mültecinin yanında Ankara Büyükşehir Belediyesi oldu. Kayyımlara devredilen belediyelere en büyük yardımı biz yaptık. Spora yardımımız büyük oldu. Şu rakamları öyle zannediyorum meclis üyeleri dahil ilk defa duyacak. EGO SPOR, 213 tane madalya kazandı.

“Erdoğan liderliğinde bu hareket, milletimiz için sayısız fedakarlıklar yapmıştır”


Şimdi bir başka bölüme geçmek istiyorum. Değerli arkadaşlar, ben yıllarını AK Partiye vermiş bir kardeşinizim. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu hareket, milletimiz için sayısız fedakarlıklar yapmıştır. Türkiye duble yollarla, hızlı trenle, her kentte kurulan üniversiteye, metroya, denizi üstten ve alttan geçen tünellerle Recep Tayyip Erdoğan döneminde tanışmıştır. Yaşam standartını artıracak projelerin yanında, sayısız hizmet verilmiştir. İhtiyaç sahiplerine sahip çıkılmıştır. Ben yıllarını AK Partiye vermiş bir kardeşinizim. Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti milletimiz için sayısız fedakarlıklar yapmış Türkiye duble yollarla, her kentte havaalanıyla, tünellerle, modern stadlarla Recep Tayyip Erdoğan döneminde AK Parti ile tanışmıştır.

“Emir demiri keser”


Bu konuda liderimiz Recep Tayyip Erdoğanın hakkı inkar edilemez. Böyle bir siyasal iktidara biz de katkıda bulunmaya çalıştık. Genel Başkanım ve liderim Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifam istenmiştir. Bazıları benim yoğun bir tepki koyacağımız düşünüp olayı kaşıdılar. Dikkat ederseniz çok tweet atan Gökçek cevap bile vermedi. Melih Gökçekin sessizliğin nedeni beydi? Ben bir dava ahlakından geliyorum. Benim davamda nefse uymak yoktur. Şahsi çıkarlar için davaya zarar vermek yoktur. Emir demiri keser. Bizler bu umudu inşa ederken o gün liderimiz benim belediye başkanlığı yaparak katkı sağlamam gerektiğini düşündü. Bugün ise istifa ederek katkı sağlamam gerektiğini düşünüyor. Ben istifa etmezsen inandığımız umutlara haksızlık olur diye endişe ediyorum. Başarısız olduğumuz düşündüğüm yorgun olduğum için değil sadece ülkemi lider ülke yapacağına inandığım Erdoğanın talebini yerine getiriyorum. Bana istifa etmemem konusunda çok baskı yapan oldu. Recep Tayyip Erdoğan demek mazlumların sahipsiz kalmaması demektir. Ben Melih Gökçek olarak vebal altına giremem. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğanın emrine uyarak Belediye Başkanlığını bırakıyorum. Bazıları soruşturmalardan korktu diyecek. Tek bir cezam elhamdülillah yoktur. Alnım aktır. Ben bir dava adamıyım. Benim duruşum 28 Şubatta da 15 temmuz FETÖ ihanetinde de Gezi olaylarında da hep aynı çizgide olmuştur.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın