rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Dövizdeki Artışın Etkisi: İlaçlara Zam Geldi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Döviz kurundaki artma vatandaşa zam olarak yansıyor. Üç çalışma günü sonra eczaneye gidecek olan vatandaşlar ilaçları yüzde 2,5 zamlı alacak.

s-c1abfbd1de4abdab007dde05276aad95426af8 BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine tarafından, “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fryatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında” Bakanlar Kurulu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda, “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğde tanımı bulunan fiyat takibi yapılmayan ürünler için 2019 yılının dönemsel Avro değeri geçerlilik tarihine kadar uygulanmak üzere yüzde 2,5 seyyanen yükselme uygulanır” denildi. Üç çalışma günü sonradan eczaneye giden yurttaşlar ilaçlarını yüzde 2,5 daha zamlı fiyat üzerinden alacaklar.

“Yerli hap üretilmeli”

s-de8ed328354fc3b3d903230626af4b4d74581f Hap fiyatlarına gelen zammın avro-dolar kuru ile ilişkili olduğuna dikkati çeken TEİS Başkanı Nurten Saydan, “Yurttaş ilaca daha pahalı erişecek” dedi. Hap sıkıntısı sorununun yalnızca zam ile çözülemeyeceğini bildiren Saydan, şunları söyledi: “Ülkemizde de ilaç sıkıntısı yaşanmaması için yetkililerin, ellerindeki imkanlarla ilacın ülkemizde tekrar tekrar bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını sağlaması gerekmektedir. Yerli ilaç üretimi ve kullanımı özendirme çalışmaları hızlandırılmalıdır. Ekonominin gerçekleri acımasızdır. Reel ekonominin kurallarına uygun davranılmazsa bu davranışın bedelini tüm halkımız çeker. Güncel kurun ekonomik gerçeklere mutlaka yerinde ülkü getirilmesi gerekmektedir.”

“Eczaneler arası takasa imkan tanınmalı”

s-025e69d9096d2137bfc47c32eef301e9dd3dd1 Eczaneler arası hap takasının yasak olmasından nedeniyle hastaların ilaca ulaşamadığını söyleyen Saydan, “Bu koşul hastaların ilaca erişimini engelliyor. Eczacıların, tükendiği için depodan temin edemedikleri ya da miadı yaklaştığı için deponun iade almadığı ilaçları, il dışındaki eczanelerle takas etmelerinin ve hastaya hemencecik ulaştırmalarının engellenmesi hem sağlık durumu hakkını ihlal etmekte keza de eczacıların ticari etkinlik özgürlüğünü kısıtlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın