rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Döviz Yükseldi, Gözden Düştü: ‘Yerli Turist Yüzde 40 Daha Fiyatı Yüksek Tatil Yapacak’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Turizm sektörünün tanıdık olmayan turistte çok ciddi sayılara ulaştığını ifade eden Türkiye Yolculuk Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Ayrıca yabancı turist sayısındaki yükselme ayrıca de kurlardaki yükseliş nedeniyle Türkiye’deki oteller yabancıya ayırdığı kapasiteyi yüzde 80’e çıkardı. Yerliye az yer ayrılması ve kurlardaki yükseliş sebebiyle gelecek sene yerli turist yüzde 40 daha pahalıya tatil yapacak” dedi.

s-56b89841062bc3f2e53d02b5dd7fd4088ab7da Hürriyet’ten Burak Coşan’ın aktardığı habere göre, turizm sektörü 2016’da yaşanan kuvvet sürecin gerisinde büyük bir toparlanma sürecine girerek, ayrıca tanıdık olmayan turist sayısını arttırdı hem de gelirlerde umut verici noktalara ulaşmaya başladı. Ancak yabancı turist sayısının artması ve kurlarda yaşanan yükseliş ardından yerli turistin 2019’da tatile çıkması zorlaştı. ‘Dünya Turizm Günü’ dolayısıyla önceki gün bir grup gazeteciyle Topkapı Saray’ında bir araya gelen Türkiye Yolculuk Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkayaturizm sektörünü değerlendirdi.

“Oteller TL istemiyor”

s-b16ba56b8385b822cb1e387c6831f0e160bdb8 Yabancı turist sayısının ve gelirlerin yükseliyor olmasının ülke turizmi için sevindirici olduğuna vurgu yapan Bağlıkaya, “İç turizmle ilgili birkaç bıkkınlık var. Ani kur artışı nedeniyle otel kapasitelerinde yerli turiste ayrılan payda bıkkınlık yaşanıyor. Oteller Euro ile turiste satmak yerine, TL ile Türk turiste devretmek istemiyor. Birçok otel tanıdık olmayan kapasitesini artırdı, yerli kapasitesini kıstı. Buradan çıkan sonuç önümüzdeki yıl Türk vatandaşlar daha pahalıya gezi edecek ve istedikleri süre istedikleri yerde otel bulamayacak” dedi.

“Geçen sene yerli turist kontenjanı yüzde 35’lerdeydi”

s-f79b01fc86ead3228a28871c6a4904b9e95c29 Önümüzdeki sene için erken rezervasyon fazla daha büyük ağırlık taşıdığına dikkat çekici eden Bağlıkaya, “Fiyatlar doğal olarak yükselecek. Yabancının ödeyeceği para ile yerlinin ödeyeceği para aralarında ciddi ayrım oluştu. Doğal olarak otelci de tanıdık olmayan turisti istiyor. Oteller kapasitelerinin yüzde 80’ini yabancıya ayırırken, yerli turiste ayrılan oran yüzde 20’de kaldı. Bu geçen sene yüzde 30-35’lerdeydi. Otelcilerin de haklı olduğu noktalar var. Çünkü yatırımlarını dövizle yapıyorlar. Dövizle borçlanıp, TL ile ödemeleri baskı. Sonuçta bu ticari bir meslek. Yerli için fiyat 2019’da, 2018’e tarafından fiyat artışının yüzde 40 civarında olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kur farkı sebebiyle gezi acenteleri zorda”

s-89ca4c5b3b2e229b52910558259c8868d98e80 İç turizmde etkinlik bildiren gezi acentelerinin de bir takım sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Başkan Bağlıkaya, “Yurt dışına tur aranjör yolculuk acenteleri satmak yaptığı tarihle o günkü döviz kurlarında farklılık yaşandığı için sıkıntıya düştü. Durumları iyi olan acenteler dövizi elinde tuttu. Ancak ödemesi olanlar elindeki dövizi TL’ye çevirerek ödemelerini yaptı. Şimdi ise dövize gereksinim duyuyorlar. Sektörde son dönemlerde sıkıntılarla gündeme gelen Anı Tur da bu durumu yaşadı. Bu işyeri özelinde ayrıca TÜRSAB hem Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girdi. Tüketici mağduriyeti oluşmadan çözmeye çalışıyoruz. Bakanlığa ulaşan bazı dosyalar var. Alıcı mağduriyetlerini durdurmak yönünde defalarca birlikte çalışıyoruz. Anı Tur’un yolculuk acenteleriyle yaşadıkları ticari ilişkilerdir. Uzun dönemde çözülebilir fakat tip mağduriyeti olmaması bizim için kayda değer” diye konuştu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın