rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

AFAD Uyardı: Tropik Kasırga Öncesi Neler Yapılmalı?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İtalya üzerinden gelen ve Yunanistan’da okulların kapanmasına, birçok adanın esas karayla bağlantısının kesilmesine niçin olan tropik kasırga Türkiye’ye yaklaşıyor. AFAD, vatandaşları kasırga öncesi yapılması gerekenler konusunda ‘saat saat’ uyardı…

MGM Genel Müdürü Coşkun: ‘Metrekareye 50-75 kg aralarında yağış gelebilir. Fırtınanın Ege üzerinden, şiddetini azaltarak kuzeye döneceğini varsayım ediyoruz.’

Fırtınanın gelmesine 18-36 saat kala neler yapılmalı?

s-8a3f6af2e54d5c142ba1dc26b8a5fe6735a3ac AFAD göre Twitter’da yapılan açıklamada fırtınanın gelmesine 18-36 saat kala aşağıdaki uyarılar yer aldı.Fırtına güncellemelerine ve ivedi şart talimatlarına seri erişim için İnternet erişiminizin olduğuna emin olun. Eviniz açık havada tehlike yaratabilecek nesneleri kaldırın. (Bahçe mobilyası, çöp kutuları gibi.)Evinizdeki bütün pencereleri kapatın.

Fırtınanın gelmesine 6-18 saat kala neler yapılmalı?

s-d9bba48ec252d02fb22691bb02cb9bba440381 Hava durumu güncellemelerini ve ivedi şart talimatlarını edinmek için TV/radyonuzu açın. Cep telefonunuzu çok miktar edin.

Fırtınanın gelmesine 6 saat kala neler yapılmalı?

s-19ab5af7aa6959de0354719539dee95ed1a95a Tahliye için önerilen bir alanda değilseniz, evde veya bulunduğunuz yerde kalmayı planlayın, arkadaşlarınızın ve ailenizin nerede olduğunuzu bilmesini sağlayın. Pencerelerden, kapılardan uzak durun.Yiyeceklerinizin uzun zaman kalabilmesi için buzdolabınızı en soğuk ayara getirin. En son hava durumu güncellemelerini ve ivedi şart talimatlarını edinmek üzere TV/radyo yayınlarını sık sık peşine düşüp takip edin.

AFAD’ın diğer uyarıları: Aracınızı kapalı alana park edin, su baskını riskine karşısında hazırlıklı olun.

s-a3402b33e87e3de0c5ac07ef560dd06a92f5c5 Aracınızı kapalı garaja park edin; açık havada bırakıyorsanız ağaç, çit ve duvarlardan uzağa park edin. Ani su basması riskine karşısında tedbirli olun. Fazla ve ani yağışlardan nedeniyle su baskını olabileceğinden bodrum ve alt katlarda bulunmayın. Kayda Değer belgelerinizi su geçirmez poşetlere koyun. Bacalarınızı sağlamlaştırın. Evcil hayvanları içeri alın. Afetlere karşısında konutunuzu, meslek yerinizi ve aracınızı sigortalatın.  

‘Acil değilse yolculuk yapmayın, vasıta uygulamak zorunda kaldıysanız köprü ve viyadükleri kullanmayın’

s-a0692ef836959f39591f81cad38405fa378817 Mevcut ivedi koşul data ve talimatlarını dinleyin. Pencerelerden uzakta durun. Tahliye uyarısı yapıldığında hemencecik uygulayın. Bina ve ağaçlardan uzak durun. Fırtınaya yakalandıysanız tehlikesiz ve kapalı bir yere gidin. Fazla ve ani yağışlardan dolayı sel olabileceğinden, bodrum ve alt katlarda bulunmayın. Taşkın sularda yürümeyin, araç kullanmayın. Köprülerden uzak durun. Fırtına esnasında vasıta kullanmayın. Ivedi yok ise yolculuk yapmayın. Araç uygulamak zorunda kaldıysanız köprü ve viyadükleri kullanmayın, alternatif yolları deneyin.

Fırtınanın yarın Türkiye’de etkisini göstermesi bekleniyor

Meteoroloji’den Pazar Günü İçin ‘Tropik Kasırga’ Uyarısı: ‘Sel, Sel, Hortum Görülebilir’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın