rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Seçimlerin 24 Haziran 2018 Tarihinde Yapılmasına Karar Verdik’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir süredir kulis haberlerine yansıyan erken seçimin fitilini “Cumhur İttifakı”nın ortaklarından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ateşledi. Erdoğan ve Bahçeli bugün erken tercih gündemiyle saat 13.30’da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 15:30’da görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada teklifi değerlendirdiklerini, erken seçime olumlu yaklaştıklarını söyledi ve “Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik”dedi. 

Çağrının Erdoğan göre olumlu karşılanacağı beklentisi yüksekti. Kulislerde görüşmeden erken tercih kararı ve tarihinin çıkması en kuvvetli olanak olarak değerlendiriliyordu. Erdoğan’ın Bahçeli’nin önerisini reddetmesinin ise son dönemin en büyük sürprizi olacağı yorumu yapılıyordu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim zirvesine ilişkin açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken tercih zirvesine ilişkin açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim zirvesine ilişkin açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan, röportaj ardından açıklamak üzere saat 15.53’te kameraların karşısına geçti ve şöyle konuştu:”Bugün MHP Genel Başkanı Bahçeli ile oldukça bereketli bir görüşme gerçekleştirdik. Bahçeli ile daha önce de çeşitli defalar bir araya gelerek ülkemizle ilglii iç ve dış gelişmeler üstünde görüntü alışverişinde bulunmuştuk. Bugün de oldukça geniş yelpazede istişare ettik. Bahçeli’nin teklifini de değerleme fırsatı bulduk. 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette de yeni bir dönemin miladıdır. Darbe gecesi gösterilen mertlik katiyen unutulmayacaktır. 7 Ağustos 2016’da Yenikapı’daki büyük miting ise milletin siyasetçilere verdiği mesajı net bir şekilde ortaya koymuştur. 16 Nisan halkoylamasına giden süreçte bu yol da ortaya çıkmıştır. Yönetim sistemi değişikliğini Bahçeli’nin ön açmasıyla hayata geçirme imkanı bulduk. Tüzük değişikliği birincil seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir. Önemli bir sorun yaşanmıyor gibi görünse de eski sistemin haslatıkları atılan her adımda karşımıza çıkıyor. Bizim tercihimiz 2019 Kasım’ındaki seçimlere değin dişimizi sıkmaktan yanlamasına olmuştur. Suriye’de yürütülen sınırötesi operasyonlar ve bölgede yaşanan tarihi önemdeki hadilseler belirsizleri aşmayı gerekli ayla getirmiştir. Kararların daha enerjik şekilde uygulamabilmesi için yeni idare sistemine geçiş aciliyet olmuştur. Ülkemizin karşı karşıya olduğu fotoğraftan hareketle bu teklife olumlu teşebbüs konusunda gösterme birliğine vardık. Tercih konusunu ülke gündeminden bir lahza önce çıkarmamız şarttır. Bahçeli ile istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik. YSK da seçim hazırlıklarına başlayacak.”

Dünden bu yandan merakla beklenen kritik tepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti.

Dünden bu yana merakla beklenen kritik irtifa Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti. Dünden bu yandan ilgiyle beklenen kritik doruk Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti.

13:30’da başlayan röportaj beklenenden kısa sürdü ve 14:01’de sona erdi.

s-27b0d904fd1c3b81b2ca5ff58f3968f9e2d56d AA

Peki bu yarım saatlik mülâkat öncesi neler yaşandı ve kulislerde neler konuşuldu? Daima birlikte hatırlayalım.

s-a8530a81125167f1703038db82af34b1688499 Türkiye’nin Gündemi Erken Tercih: Bahçeli Çağrı Yaptı ve 26 Ağustos Tarihini Önerdi – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı başkanlık sürecinde destekleyen ve genel seçimlerde AKP ile ittifak yapmak için anlaşan Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel seçimlerin adi tarihinden 15 ay önce, bu yıl 26 Ağustos tarihine alınmasını önerdi ve Ankara kulisleri hareketlendi. Dün, Bahçeli’nin önerisine nasıl yaklaştığına ilişkin TBMM’de gazetecilerin sorusu üstüne Erdoğan, “Bahçeli ile yarın saat 13:30’da görüşmemiz olacak. Orada süreci değerlendiririz” ifadesini kullandı.Bahçeli’nin erken seçim çağrısına muhalefet partilerinden olumlu yanıtlar geldi. CHP, HDP ve İyi Parti, Bahçeli’nin çağrısı sonrası “seçimlere hazırız” mesajı verdi.

Kulis: ‘Ok yaydan çıktı’ ve erken tercih için muhtemel tarihler tartışılmaya başlandı.

s-1c222717a1bb8c1e7014f4c5a78ae289aa87f4 BBC Türkçe’ye konuşan bir yetkilinin ifadesine tarafından Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı erken seçim açıklaması partide “Ok yaydan çıktı” şeklinde değerlendirildi ve erken seçim için mümkün tarihler tartışılmaya başlandı.AKP’nin erken tercih tarihi alternatifleri aralarında, okulların tatil takvimi göz önünde bulundurularak Haziran ortası ve Eylül ortası yer alıyor.Özgürlük’deri Nuray Babacan’ın aktardığı bilgiye göre de AKP içerisinde erken seçimin bundan sonra mecburi olduğu, 24 Haziran ya da 16 Eylül’de yapılmasının daha doğru olacağı konuşuldu.Bir AKP kurmayı, “Bundan daha sonra erken seçimi kimin istediğinin önemi kalmayacak. Bu tüpten meydana çıkan macun gibi; artık geri koyamazsınız. Bu konu gündeme gelip kamuoyuyla paylaşıldıktan daha sonra, ‘Yok biz yapmıyoruz’ deme şansımız kalmadı. 2019 yılının ardına kadar bu olanak askıda dururken, ülkeyi yönetemezsiniz. Tarih revize edilir lakin erken tercih yapılır” dedi.

AKP içinde Bahçeli’ye güvenmeyen ve kendilerine kapan kurulduğunu düşünen bir grup da var.

s-ffd0f5f867251d9258c093338b3a53a7f3cc47 Cumhuriyet’deri Emine Kaplan’ın AKP kulislerinden aktardığı bilgiye göre ise parti içinde hala MHP ve Bahçeli’ye güvenmeyen bir kitle bulunuyor. Bahçeli’nin bu çıkışının, AKP’ye karşın bir kapan olabileceği dile getirilirken, “Bahçeli, 2002’de aynı çıkışı yaptı. Lakin seçimde kendisi barajın aşağıda kalırken, ANAP, DYP ve DSP’yi de bitirdi” yorumları yapılıyor.Ayrıca  böylesine manâlı bir kararın Erdoğan göre ya da iki liderin iki taraflı açıklamasıyla duyurulması gerektiği savunanlar var. Her Dönemeçte İzi Var: Bahçeli’nin Son 16 Yılda Siyasete Yön Veren Kararları –

Anayasa değişikliği geçtiğimiz yıl referandumda kabul edilmişti.

s-1ab2b97ceb82ef38295c5703b1881b91bb5298 Ama yeni sistemin bütün kurum ve kurallarıyla yürürlüğe girmesi ilk genel seçimden sonradan mümkün olabilecek. Erken tercih gündeme gelmeden önce genel seçimlerin gelecek sene kasım ayında yapılması öngörülüyordu.

Reuters, BBC Türkçe, Bağımsızlık ve Cumhuriyet

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın