rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bir Asgari Ücretlinin Sadece 6 Ayda Yaşadığı Kayıplar Neler?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Diyelim ki asgari ücretle çalışıyorsunuz ve 1.404 TL olan maaşınızı Euroya çevirmek istediniz. Mayıs 2017’de 352 Euro’nuz olacakken, şimdi 302 Euro alabiliyorsunuz.

Aynı şekilde Mayıs’ta 393 Dolar eden maaşınız şimdi sadece 355 Dolar ediyor.

Kaybınız sadece döviz bazında da değil üstelik. “İyisi mi asgari ücretle altına yatırım yapayım” diyorsanız Mayıs’ta 6 çeyrek fiyatına tekabül eden maaşınız şimdi 5 çeyrek altın ediyor.

Niye bilmiyoruz ama “maaşımın tamamını benzine yatırayım o zaman” dediyseniz altı ay içinde tam 24 litre kaybınız oldu. Mayıs’ta 273 litre benzin alabilen asgari ücret, şu an 249 litre alabiliyor.

Ayrıca asgari ücretli birinin Avrupa tatili planları yapabildiğini düşünmesek de belirtelim; Schengen vize maliyeti de 344 liradan 401 liraya çıktı bu altı ayda.

Son 6 Ayda Yaşanan Ekonomik Değişimler | DP 60 SaniyeSon 6 Ayda Yaşanan Ekonomik Değişimler | DP 60 SaniyeSon 6 Ayda Yaşanan Ekonomik Değişimler | DP 60 Saniye

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın