rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Roma Döneminden Kalma Spor Tesisi Koruma Altında

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Topraklarımızın altında yatan tarih şans eseri de olsa gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay Konya Sarayönünde bulunan Roma Dönemine ait spor tesisi de bunlardan biri. Yürütülen çalışmalar sonucunda değerli eserlerin gün yüzüne çıkmasıyla bölge koruma altına alındı.

Laodikya antik kenti olarak bilinen ve Roma Döneminin önemli merkezlerinden olan mahallede, arsasına ev yapmak isteyen bir kişi müze müdürlüğüne başvurmuştu.

Üçüncü derecede sit alanı olan bölgede inşaat öncesi yetkililer tarafından incelemede geometrik desenli mozaik ortaya çıkarılmıştı.

Mozaiğe ulaşan müze yetkileleri çalışmaları derinleştirerek 373 metrekarelik alanda mozaik, sütun, altlık ve sütun kaideleri ile bir mezar gün yüzüne çıkardı.

Peki neden spor tesisi olduğu düşünülüyor?


Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:”Geometrik mozaik, Konyada çok az rastlanır. Antik kentte böyle bir yapının bulunması normal. İlk açtığımız alan 100 metrekarelik yer. Bu alanın ortasında yer alan madalyon motifin içerisinde, Dökumanosun oğlu Ergenus adağına yapıldı ifadesi bulunuyor. Antik kentler içerisinde buranın anlamı bugünkü adıyla spor tesisidir. Sütun altlıkları, başlıklar ve kaidesi bunu söylemektedir.”

Yürütülen tüm işlem ve çalışmaların ardından kazı alanı koruma altına alındı. Baharda yeniden devam edecek restorasyon işlemlerinin ardından alanın halka açılması planlanıyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın