rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bebeklerde Havale Belirtileri Nelerdir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bebeklerde havale nedir?

Bebeklerde havale belirtileri. Havalenin görülme yaş aralığı bebeğin 6 aylık döneminden başlayarak 6 yaşına kadar olan dönemi kapsar ve havale bebeklerde beynin elektrik boşalmasına bağlı olarak bebeğin anormal bir duruma girmesine denir.  Havale esnasında bebek damaklarını kilitleyip kendini sıkabilir veya tam tersi tüm vücuda gevşemiş bir pozisyonda bırakabilir. Bebeklerde veya çocuklarda görülen havalenin iki çeşidi bulunur ve ikisi de tehlikeli boyutlarda seyir edebilir. Havale esnasında ebeveynlerin soğuk kanlı şekilde davranmaları ve bebeğin ağzında herhangi bir cisim varsa onu çıkarmaları gerekir.  Aksi halde havale nedeni ile ağzını kilitleyen bebeğin ağzında ki cisim soluk borusuna kaçarak istenmeyen bebek ölümleri yaşanabilir.

Bebeklerde havale çeşitleri

Soğuk havale: Soğuk havale bebeğin ateşi olmaksızım aniden gelişen havale türüne denir.

Ateşli havale: Ateşli havalede bebeğin ateşi çok yüksek değerlerde olur ve ateş düşürücüler fayda etmez.

Bebeklerde havale nasıl anlaşılır?

Bebeklerde havale bazı belirtiler ile anlaşılabilir. Bebeğin vücudunda ki ani kasılmalara aşağıdaki semptomlar eşlik ediyorsa bebeğiniz havale geçiriyor olabilir.

  • Bebeklerde çeşitli ateşli hastalıkların neden olmuş olduğu ani ateş yükselmeleri ve ateşin kontrol altına alınamaması,
  • Bebeğin şiddetli şekilde ağlaması, tuvaletini altına yapması (bebekler bezli olduğu için bu durum pek anlaşılmaz)
  • Solunumun yavaşlaması ve bebeğin gözlerini sabit bir yere dikmesi,
  • Vücut uzuvlarında istem dışı hareketler olması ve bebeğin dalgınlık yaşaması havalenin belirtilerindendir.

Havale Geçiren Bebeğe Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Havale geçiren bebekte ilk yapılması gereken şey bebeğinizi güvenilir ve düzgün bir yere yatırmaktır. Havale geçiren bebeğin ağzında herhangi bir madde varsa, bunun hemen alınması gerekmektedir.

Bununla birlikte havale geçiren bebeğin dilini ısırmasını önlemek için, ağzına bir tahta kaşık verilmesi yararlı olabilmektedir. Ateşi düşürmeye yönelik olarak gerekli önlemleri başlatmalısınız. Sonrasında ise en kısa süre de en yakınınızdaki sağlık kuruluşuna ya da hekiminize götürmeniz gerekmektedir.

Havaleler, ebeveynlerin gözünü oldukça korkutmaktadır fakat bilinmelidir ki bebeklerde kalıcı bir negatif etki bırakmazlar.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın