rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Basın Toplantısında Can Dündar ve FETÖ Tartışmaları: İşte Erdoğan-Merkel Görüşmesinde Öne Çıkanlar

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, Berlin’deki görüşmeleri sonrası karşılıklı basın düzenledi. Merkel, “Güler Yüzlü yapılanmasını terör örgütü ilan etmemiz için daha çok kanıta ihtiyacımız var” dedi. Erdoğan ise gazeteci Can Dündar için “İadesini istemek en doğal hakkımız” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier göre Bellevue Sarayı’nda askeri törenle karşılandı.

Erdoğan, Steinmeier ile görüşmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi ve basın toplantısı düzenledi.İşte görüşmeden öne çıkan başlıklar:

Merkel: ‘FETÖ için daha ciddi kanıtlara ihtiyacımız var’

s-4a9010b9a8509e911f247ce003bbefb479c924Toplantıda ilk sözü alan Merkel şunları söyledi:Camilere yönelik saldırılar kabul edilemez. Buna karşı tavır almaktayız. Biz kesinlikle her türlü güvenlik önlemini alacak ve güven ortamını daha da pekiştireceğizHala Alman vatandaşı olarak tutuklu olan insanlar bunun çözümü için katkıda bulunmaya çalıştım. Bu konu ile ilgili ikinci bir görüşmemiz de olacak.Göç konusunda Türkiye çok iyi bir performans sergiliyor.İdlib konusunu da ele aldık. Orada kırılgan bir durum var. Kasım ayında Rusya, Türkiye, Fransa devlet başkanları ile birlikte ben de bir araya gelerek dörtlü bir zirve yapmayı planlıyoruz.-PKK Almanya’da yasaklanmıştır. Bugün bunu detaylıca konuşmadık ancak daha önceki konuşmalarımızda ele almıştık. FETÖ konusunda Türkiye’nin sözlerini son derece ciddiye alıyoruz. Ancak PKK ile aynı seviyeye almamız için daha somut kanıtlara ihtiyacımız var.Toplam 5 vaka var. Ve somut olarak, titizlikle tutuklu isimler konusunu ele alıyoruz. Bazı vakalarda iddianamenin hazırlanmamış olması durumu söz konusu. Yargının bağımsızlığına saygımız sonsuz.Darbe konusunda ise şiddetle kınıyoruz. TBMM’deki hasarı biliyorum, 200’den fazla insanın hayatını kaybettiğini biliyoruz. Ama bu Gülen hareketini PKK ile aynı seviyede değerlendiremiyoruz. Daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.

Erdoğan: ‘Vize serbestisi konusunda kalan 6 kriteri de en kısa zamanda yerine getirmeyi planlıyoruz’

s-4b495f1ec9dbaf2eba316a049a38ede2856ba8Erdoğan da konuşmasında şu ifadelere yer verdi:Alman Enerji Bakanı Ekim ayında ülkemizi ziyaret edecek. Bu ilişkilerin daha da güçlenmesinden yanayız.Sayın Merkel ile görüşmemizde ikili ilişkilere dair konuları konuşma fırsatı bulduk. Kendisi ile yarın sabah da bir araya gelerek daha detaylı konuşma fırsatı yakalayacağız.Milletimizin desteği sayesinde bildiğiniz üzere bir darbe girişimi atlattık. FETÖ terör örgütü tarafından yapılan bu darbe girişiminde pek çok şehit ve gazimiz oldu. Darbe girişimi sonrasında OHAL uygulamasına gittik. Demokrasimizi bu terör örgütünün tehdidinden kurtarmak için mücadele verdik. Demokrasimizi bu terör örgütünün tehdidinden kurtarmak için 2 yıl boyunca çok yoğun bir çaba sarf ettik. Bu noktada da önemli oranda başarı sağladık. 24 Haziran seçimleri sonrasında bu uygulamayı da kaldırdık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber ülkemiz yeniden reform yoluna girmiştirVize serbestisi konusunda kalan 6 kriteri de en kısa zamanda yerine getirmeyi planlıyoruz.Türkiye başta Suriye krizi olmak üzere ciddi sorumluluk üstleniyor. Komşumuz Suriye’deki zulmün sona ermesini istiyoruz. Bu konuda da Almanya ile beraber yaklaşıma sahibiz. Şu anda ülkemizde 3 milyona yakın mülteci bulunuyor”Pek çok PKK mensubu Almanya’da bulunuyor. FETÖ terör örgütünün de yüzlerce mensubu bulunuyor. Bakanlıklarımızın müşterek çalışmaları ile, birbirimize olan özgüven ile teslim etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. Aramızda suçluların iadesi anlaşması var. Bu türleri yakalayıp teslim etmek ülkemizin huzuru için çok büyük önem ifade ediyor.Ne ben Almanya’nın hukuk sistemini ya da mahkemelerini eleştirme hakkına sahibim. Ne de siz Türk hukuk sistemini eleştirme hakkında sahipsiniz. Kendi ülkemde bile beğenmediğim kararlar olmuştur. Ancak Türkiye’de yargılar bağımsızdır. Enver Altaylı’yı tanır mısınız diye size sorsam bilir misiniz? Acaba Türk yargısı bu kişiyi ne için tutuklamış bilir misiniz? Yargıya saygı duymak zorundayız.

Can Dündar’ın basın toplantısına katılıp katılmayacağı en çok tartışılan konulardan biriydi

Erdoğan: ‘Can Dündar’ın iadesini istemek en doğal hakkımız’

Erdoğan: ‘Can Dündar’ın iadesini arzu etmek en doğal hakkımız’Erdoğan: ‘Can Dündar’ın iadesini arzu etmek en doğal hakkımız’ 5bae19f0a795efca23849f86.jpgCan Dündar’ın akredite olmasına karşın toplantıya katılmamasıyla ilgili gelen soruya Erdoğan şu açıklamalarda bulundu: “Türk yargısı bırakılması gerekli olanları tutuksuz yargılanmak üzere de olsa bırakmıştır. Hiç ona gerek kalmadan bırakılması gerekeni de bırakmıştır, ad vermeyeceğim. Lakin son söylediğiniz kişiye gelince; önce Can Dündar’ın bir ajan olduğunu, devletin sırlarını ifşa etme durumunda olan bir kişi olduğunu ve bunun 5 sene 10 aya mahkum edildiğini biliyorsunuzdur. 5 yıl 10 avuç içi hükümlü olan bir kişi, kaçarak Almanya’ya gelmiştir. şimdi bu birey Türk yargısına göre bir mahkumdur ve 5 sene 10 ay mahkumiyeti vardır, ajandır. Devletin sırlarını ifşa etmiştir. Hiçbir ülkede devletlerin sırları ifşa edilmez, kabahat teşkil eder. Bir diğer konu biz Almanya ile suçluların iadesi anlaşması yapmış bir ülkeyiz. Bizim böyle bir suçluyu iadesini arzu etmek en doğal hakkımızdır. Bir Alman gerçekten burada yargılanmış mahkum olmuşsa, bizden Almanya isteyebilir. Biz de bunu devretmek durumundayız. Böyle bir şey benim başıma gelse, ben veririm, hiç bakmam.” dedi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın