rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Balık Depresyona İyi Geliyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yapılan son araştırmalara göre balığın içindeki Omega 3’ün depresyonu önlediği ortaya çıktı. Uzmanlara göre sakinleşmek için antidepresan kullanmak yerine bol bol balık yemek çok daha etkili. Vitamin ve mineral deposu balık her derde deva. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre düzenli tüketilen balık antidepresan etkisi yapıyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr.Kemal Sayar, başta balık olmak üzere deniz ürünlerini düzenli olarak tüketen kişilerin depresyona daha az yakalandığını belirtti. Balığın, içinde bulunan Omega 3 yağı sayesinde depresyona karşı koruyucu bir görev üstlendiğini anlatan Prof. Dr. Sayar, depresyonu önleyebilmenin yanında var olan depresif semptomları da azaltabildiğini dile getirdi. 

ANTİDEPRESAN ETKİ YAPIYOR 
Sayar şöyle devam etti: “Omega 3 yağı depresyona temel hazırlayan bazı nörolojik sıkıntıları gideriyor. Bu da onun koruyucu ya da tedavi edici bir işlevi olabildiğini gösteriyor. Örneğin son çalışmalar,Omega 3 yağının BDNF adı verilen ve beyinde salgılanmasıyla antidepresan etki gösteren bir maddenin etkinliğini artırdığını gösterdi. Anne karnındaki bebeğe de balık iyi geliyor.” 

KALBİMİZİ DE KORUYOR 
Depresyon tedavisinde hekim tavsiyesi üzerine Omega 3 takviyesinin yapılabileceğine dikkat çeken Sayar, “Balık yememiz sağlığımız için gereklidir. Her besinden gerektiği kadar almalı, her birinin nimetlerinden faydalanmalıyız. Ancak aşırıya kaçmamak, tek tip beslenmemek gerektiğini de bilmeliyiz. Düzenli olarak, belirli aralıklarla balık yiyerek elbette daha sağlıklı yaşarız. Böylece sadece depresyona karşı koruyucu bir beslenme biçimi oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda kalp rahatsızlıklarını da önlem almış oluruz” 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın