rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bakanlıktan McKinsey Açıklaması: ‘Danışmanlığın Hiçbir İcra Fonksiyonu ya da Yetkisi Olmayacaktır’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “IMF programına dönüldüğü gibi akla hayale gelmeyecek değerlendirmeler yapıldı. Danışmanlığın hiçbir icra fonksiyonu veya yetkisi olmayacaktır. Yeni Ekonomi Programı kapsamında Ulus Maliyesi Değişim ve Mutasyon Ofisi kurulacak” açıklaması yaptı.

Bakanlıktan yapılan tanımlama şöyle

s-5859b4911510773377715f8a761a6c0ade2d96 “Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak 20 Eylül 2018 tarihinde Yeni Ekonomik Program’ı açıklamıştır. Yeni Ekonomik Program’ın esas bileşenlerinden bir tanesi finansal disiplin ve bu kapsamda dinç ve sürdürülebilir ulus maliyesinin sağlanmasıdır. Bu çerçevede, Yeni Ekonomik Program’da halk maliyesine yönelik harcamalarda tasarruf sağlanması ve ek kazanç üretici tedbirlerin alınması öngörülmüştür.Laf konusu tasarruf ve gelir tedbirlerinin etkin bir şekilde yerine getirilebilmesi nedeniyle, Define ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Kamu Maliyesi Mutasyon ve Değişim Ofisi’nin kurulacağı açıklama edilmiştir. Söz konusu ofis, ulus maliyesine yönelik Yeni Idareli Program’da öngörülen tedbirlerin uygulamasına liderlik edilmesinin yanı sıra yeni tedbirlerin program metni esası çerçevesinde tasarlanması ve tasarlanan bu ilave tedbirlerin uygulamasından sorumlu olacaktır. Bu büro, bakanlıklar ve kendi insan kaynağımızdan oluşmaktadır. Laf konusu büro, tamamı kamu görevlisi olan Define ve Maliye Bakanlığı’nın mevcut çalışanlarından kurulmuştur.Kısa vakit içinde öteki bakanlıklar, devlet bankaları ve diğer devlet kurumlarından ulus görevlileri de sürece dahil edilecek ve bu şekilde kurumlar aralarında karşılıklı iş yapma kültürünün geliştirilmesi ve çabuk netice alınması sağlanacaktır. Bu kapsamda ofisin, alıştırma yöntemlerinde dünyadaki en başarılı örnekleri inceleme edebilmesi için gerek görüldüğünde danışmanlık alması öngörülmüştür.Bu kapsamda, Sayın Bakanımızın daha önce ulus ve özel birçok kurumun hizmet aldığı danışmanlık firmalarından birisini gündeme getirmesinin arkasında “ekonominin bu danışmanlık firmasına bırakıldığı” ve “IMF programına dönüldüğü” gibi akla hayale gelmeyecek, mantıkla bağdaşmayan, tamamen art 29.09.2018 niyetli ve tek amacı provokasyon olan değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmelerin gerçeklerle uzak yakından alakası yoktur. Türkiye için bir kere daha faydalı bir icraat adımı atıldığında, bir kere daha kamuya kuvvetli bir kurum kazandırılmaya çalışıldığında; yakından tanıdığımız aynı koro olayı çarpıtmak, süreci baltalamak için karşımıza çıkmıştır. Bu değerlendirmeleri yapanların geçmişlerini bilmesek, basit bir danışmanlık mevzusu ile ilgili yaptıkları çarpıtmayı “öküzün aşağıda buzağı arama” olarak değerlendirebilirdik. Ama, ortaya atılan bahis ve iftiralar art niyetli provokasyon ve ucuz siyasi kazanç çabasından başka bir şey değildir. Söz konusu danışmanlığın, hiçbir icra fonksiyonu ya da yetkisi olmayacaktır. Egzersiz alanı tek yanlı ve dünyadaki en başarılı modellerin Türkiye’ye kazandırılması ile sınırlı olacaktır.Türkiye’de birincil kez hayata geçirilecek böyle bir ofisin en içten modelle kurgulanması ardından, güçlü ve yerli insan kaynağımız ile kamuda büyük bir değişim ve dönüşüm süreci başlayacaktır. Yeni Ekonomi Programı ile ilgili ortaya konulan hedeflere gelmek için kararlılığımız tamdır.” Türkiye’nin Ekonomi Denetimi McKinsey’e Emanet: Peki Şimdi Neler Olacak?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın