rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Cemil İpekçi: ‘Erdoğan Minimum İki Sene Daha Başımızda Olmalı’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Tasarladığı kıyafetlerle bir fazla meşhur ismin taşıdığı elbiselerde imzası olan sanatçı modacı Cemil İpekçi, Posta’dan Oya Çınar’a konuştu. Özel hayatı hakkında da açıklamalarda yer alan İpekçi, Türk kadınının giyiminden siyasete değin bir çok konuda soruları yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en az iki sene daha ilk önce kalması gerektiğini söyleyen İpekçi, ‘Çünkü geri kalan liderlere bakınca hiçbirinin bu ülkeyi ayağa kaldıramayacağını görüyorum’ dedi.

s-692fb03ac91351e5ec414ce0c877e4b035735e Posta gazetesinden Oya Çınar’ın sorularını yanıtlayan meşhur modacı Cemil İpekçi, Türkiye’nin birincil tasarımcısı olduğunu söyleyerek ilham kaynağının bu topraklar olduğunu söyledi:

“Ben Türkiye’nin ilk tasarımcısıyım. Bir dünya markası olduğumu biliyorum. AnaBritannica dahil, ansiklopedilere girmiş biriyim. Belçika’da okudum. 1971’de Türkiye’ye döndüğümde ‘fashion designer’ diye bir kavram yoktu, terzi vardı. 272 tane ödülüm var, evde ödülleri koyacak yer yok. Taklidim fazla, rakibim değil. Keşke olsa. Ben ırksa tasarımcıyım. 500 yıllık giysileri ve aksesuarları günümüze taşıyarak dünyada tanındım. Zaten yetişme şeklimden dolayı benim Osmanlı’yı terk etmem muhtemel değildi. O kültürle büyüdüm. İlham kaynağım her zaman bu topraklar oldu.”

‘Gençliğimde solcuydum onra solun aptal olduğunu gördüm’

s-bdc37aff9c44c92d0f59b6d7c2d81d99b468a5 Gençliğinde solcu olduğunu ve tüm eylemlere katıldığını anlatan İpekçi, sonra solculuğun aptalca olduğunu gördüğünü şöyle anlattı:

“Ben sarayda büyüyünce zannediyordum ancak sokakta da cümbür cemaat böylece. Cümbür Cemaat gak deyince ekmek, guk deyince önüne han seriliyor sanıyordum. Hakiki Türkiye’yle 18-20 yaşlarımda tanıştım. Sola alaka duymaya başladım. Epeyce Marx, Lenin kafasındaydım. Tüm eylemlere giderdim. Lakin daha sonra solun aptal olduğunu gördüm. Çünkü solculukla din esasında birbirine fazla benziyor. İkisi de insanların eşit olmasını ister lakin maalesef insanoğlu böylece bir varlık yok. Iri egolarımız var. Kimse elimdeki bana yeter, kalanı da yanımdakine vereyim demez. İnsanlık tarihini azıcık incelerseniz hiçbir şeyin değişmediğini görürsünüz. Ya put için ya Allah için ya taht için ya rengi öbür olduğu için halk müziği birbirini öldürmüş. Irk Kuran’ı Kerim’i bile içten okumayı bilmiyor.”

‘Bir ağzımızı açsak zaten Türkiye karışır’

s-12a1294b514e19f774a7ad8b4e7bc438494ee4 İpekçi ‘Türkiye’de eşcinseller bunu açık bir şekilde yaşasa da bu konuda sizin gibi açık bir şekilde konuşmuyor. Sizce niçin?’ sorusuna işe şu cevabı verdi:

“Hayatım konuşmasalar bile onlar yeniden apaçık. Görünürler. bundan başka hiç görünmeyen, çok yüksek makamlarda, fazla varlıklı olup evli ve dört çocuk yapmış olanları var. Allah vermeye, o konuda bir ağzımızı açsak zaten Türkiye karışır.”

‘Allah inancım var fakat din kavramını kabul etmiyorum’

s-c98da3ed0cd2fc549495e88a61625c9af83696 Din diye bir şeyi kabul etmediğini oysa Allah inancı olduğunu söyleyen İpekçi, öldükten sonradan da imam veya öğretmen istemediğini gizlice kabir taşı olmadan gömülmek istediğini Oya Çınar’a şöyle anlattı:

“Din olarak soruyorsan din diye bir şeyi kabul etmiyorum. Son kitabın Kuran-ı Kerim olduğunu kabul ediyorum. Kuran’dan dualar okuyorum ama bunun için “Müslüman’ım” dememe lüzum değil. Ben müminim, inançlıyım. Allah ile sevgiyi bir tutuyorum. Benim için Allah eşittir sevgi çağrıda bulunmak. Zaten o sevgiyi içinizde taşıyorsanız onunla bir olup kavrulup yanıyorsunuz birlikte. Allah ile benim arama hiçbir kulu sokmam. Zaten bununla ilgili vasiyetim var. İmam tanımam, öğretmen tanımam. Cenazeme muhakkak imam ya da öğretmen gelmeyecek. İstemiyorum. Beni sevenler dualarını okusunlar, yeter. Seremoni yapmasınlar. Alsınlar beni, çaktırmadan toprağa gömsünler. Üstüme gül yağı, gül suyu döksünler, onun haricen kabir taşı bile istemem. Topraktan geldim, toprağa gideyim. Böylece timsah göz yaşları istemiyorum arkamdan.”

‘Oy vermiyorum ama diğer bir lider de göremiyorum, o yüzden ‘yetmez fakat evet’

s-8a21cdf585d87b1100007f6064d20b42501554 İpekçi, ‘Siz geçmişte AK Partiye oy verdiğinizi açıkladınız, tepki gösterenler oldu. Acilen görüşleriniz ne yönde?’ sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Ilk Kez iki kez Ak Parti’ye oy vermiştim, alternatif yoktu çünkü. Daha Sonra Seyahat’de gönlüm kırıldı, kestim. Lakin bugün bakınca Tayyip Bey’in en azından daha iki yıl bu ülkenin başında olması lüzumlu diyorum. Çünkü geri kalan liderlere bakınca hiçbirinin bu ülkeyi ayağa kaldıramayacağını görüyorum. Daha beter yerin dibine götürebilirler. Yani kısacası acilen oy vermiyorum lakin diğer bir lider de göremiyorum, keşke görebilsem. O yüzden ‘yetmez fakat evet.'”

‘Nasıl ki bir türbeye dua okumaya gittiğimde yapmıyorsam orada da yapmam’

s-f580cae2405d667f5254dfa5ff9fa7b50942a3 Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği resepsiyonlara katıldığını söyleyen İpekçi artık katılmadığını aktardı:

“Ilk Kez gidiyordum, artık gitmiyorum. Fakat gittiğimde de haricen karşısında hava atmak için yanında gidip aman da bir resim çektireyim demedim. Nasıl ama bir türbeye dua okumaya gittiğimde yapmıyorsam orada da yapmam. Aynı şey benim gözümde. Bu günahtır bence. İki masa yanına oturuyordum. Güzel, Cumhurbaşkanımız da “Aman da Cemil’i çağırın iki muhabbet edelim” dememiştir, o bambaşka.”

Cemil İpekçi’nin açıklamaları sosyal medyanın gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın