rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Arkadaşının attığı tekmeyle hayatı kurtuldu

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yaklaşık 6 ay önce arkadaşının vurduğu tekmenin ağrısıyla gittiği hastanede sağ bacağında kötü huylu kemik tümör tanısı konulan 10 yaşındaki Yunus Dızman, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

“EN İYİ İHTİMALLE BACAĞI KESİLİRDİ”

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinden Dr. Öğr. Üyesi Kutsi Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dızman’ın kendilerine sağ uyruğundaki sızı şikayetiyle geldiğini ifade ederek, “Hastanın MR ve filmlerinde fena huylu kemik tümöründen şüphelendik ve böylece oldu. Bu ur, çocukluk çağında sık görülen ve erken tanı konulmaz ise hayati fonksiyonları etkileyebilen ot gibi yaşama. Geç kalınsaydı metastaz denen öteki hayati organlara yayılımla hasta ölebilirdi ya da en iyi ihtimalle bacağı kesilirdi.” dedi.

Arkadaşının attığı tekmeyle hayatı kurtuldu

Dızman’ın bacağındaki tümörlü kemiğin radyasyon onkolojide ışın tedavisiyle temizlendiğini aktaran Tuncer, sonradan plastik cerrahi ile Dızman’ı ameliyat ettiklerini anlattı.

Tuncer, ameliyatın başarılı geçtiğini belirterek, “Dızman’ın tümorlü kemiğini bacağından çıkartıp tamamıyla tümörlü hücreleri de öldürmek için kemiği radyasyon onkolojisine gönderdik. Kemiği radyasyon onkolojide yoğun ışın aşağı tuttuktan sonradan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Prof. Dr. Önder Tan hocamızla hastanın kaval kemiğinin yanından aldığımız ince bir kemikle ışınlattığımız ölü kemiği canlandırmak nedeniyle hastanın bacağına yerleştirdik. Bu Nedenle kemiği her yerde canlandırdık ve hastamızın ilave proteze gereksinim duymadan hayatına tümörsüz şekilde devam etmesini sağladık.” diye konuştu.

Operasyon sonrası Dızman’ın bacağındaki kemik dokularının yavaş yavaş kaynadığını gözlemlediklerini dile getiren Tuncer, sıradan 6-8 ay gibi bir süre sonradan Dızman’ın ameliyatlı bacağı üzerine yürüyebileceğini kaydetti.

“BÜYÜDÜĞÜMDE DOKTOR OLUP HAYAT KURTARACAĞIM”

Bacağının kesilmekten kurtulduğuna sevinen Yunus Dızman ise ameliyatı gerçekleştiren doktorlara teşekkür ederek, duygularını, “Bacağım kesilmekten kurtuldu, fazla mutluyum. İyileştikten sonra koşacağım ve arkadaşlarımla top oynayacağım. Okulumu çok özledim, büyüdüğümde hekim olup hayat kurtaracağım.” sözleriyle dile getirdi.

“ARKADAŞININ TEKMESİYLE HASTALIĞINI ÖĞRENDİK”

Anne Halime Dızman ise oğlunun arkadaşıyla oynarken bacağına aldığı tekmenin ağrısıyla hastaneye geldiklerini belirterek, “Arkadaşının tekmesi sayesinde oğlumun bacağındaki hastalığı öğrendik. Yunus’un bacağındaki ağrıyla gittiğimiz hastanede bacağında kötü huylu bitki örtüsü ortaya çıktı.” dedi.

Anne Dızman, oğlunun ameliyatında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Doktorlar bize oğlumun hastalığını anlattığında çok kötü olmuştuk, bacağı kesilebilir denildi. Bacağında kötü huylu bitki örtüsü olduğu için umudumuz yoktu. Allah doktorlardan razı olsun oğlumun bacağını kurtardılar, bu sevinç anlatılamaz.” ifadesini kullandı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın