rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Alevilerin Yaptığı Yemeğin Yenmeyeceğini Söyleyen Din Öğretmeni Görevden Alındı: ‘Bu Nasıl Eğitim?’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan bir ortaokulda din dersine giren bir öğretmen Aleviler hakkında ‘yaptıkları yemek yemek yenmez’ ifadesini kullandı. Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenin ücretli öğretmen olduğunu ve görevine son verildiğini açıkladı. 

s-8368e59db62e906f7c8710af7599ab9eec7e81 Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş’ün aktardığına kadar, durum geçtiğimiz pazartesi günü İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan Cumhuriyet ortaokulunda meydana geldi. 7/L sınıfına Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine giren G.B. isimli hoca Alevilerin Muharrem ayında oruç tuttuğunu belirterek Alevilerin yaptıkları yemeklerin yenmeyeceğini söyledi.

Derste yaşananları ve öğretmenin sözlerini o sırada sınıfta bulunan S. İsimli öğrenci şöyle anlattı

s-7605faf200462ac8f23cff9164f66ff9b64c4c

“Derse başladıktan daha sonra ders konusu oruçlara geldi. Mübarek aylar ve oruçlardan konu açılmıştı. Ramazan, Şaban, Recep aylarını anlattı hoca. Muharrem orucunu da Aleviler miktar dedi öğretmen, lakin Alevilerin yaptığı yemek yenmez dedi, bir arkadaşım da kalkıp ‘Hocam neden yenmez?’ diye sordu, öğretmen de Aleviler peygamber efendimizi sevmezler yalnızca torunları Hasan ile Hüseyin’i severler diye cevapladı.”

‘Bizim çocuğumuz ağlayarak eve gidiyor’

s-b254acdb8adb73d088840ce071568169d7ae6a S. sonradan ise olayı ailesine anlattı, ailesi de konuyu Arnavutköy Cemevi’ne taşıdı. Arnavutköy Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği Başkanı Yüksel Yılmaz da yaşananları Şehir Konseyi’nde gündeme taşıdı:

“Cumhuriyet Ortaokulunda Din Kültürü öğretmeni derste Hz. Peygamberimizin hayatını anlatırken Muharrem ayı orucunu sadece Aleviler miktar. Alevilerin yemeği yenmez demiş. Daha bir sürü şey söylemiş. Bizim çocuğumuzun yandaki arkadaşı ‘ben eksik yedim hocam’ diyor. Öğretmen da ‘böylece yemekten sana bir şey olmaz’ diyor. Bizim çocuğumuzda gözyaşları içinde eve gidiyor. Bu nasıl eğitimdir?”

‘Öğretmenin görevine son verdik’

s-33b1f0130154f5b9789f90a2e7c9e6898a71b3 Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ, yaşananlarla ilgili olarak öğretmenin ücretli hoca olduğunu ve görevine son verildiğini açıkladı:

“Konu ortaya çıktığı anda müdahale ettik. Öğretmenin görevini sonlandırdık. Bir başkasını orada görevlendirdik. Zaten konunun içeriği itibariyle de maksadı aşan ve tecrübesizlikten kaynaklanan söylemler olmuş. Durum bu şekilde çözüldü. Fazla hoca açığımız var. Bu çerçevede 863 hoca görevlendirdik. Bunların hepsini tanıma şansımız yok. Bilsek de hata yapılabilir. Biz de gereken şeyleri yaparız.”

Öğretmenin sözleri sosyal medyanın gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın