rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Afiyet Bakanlığı sessiz kalırken TTB’den aşı kampanyası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) toplumun korunması amacıyla bütün ülkelere önerdiği aşıyı, Afiyet Bakanlığı’nın verilerine kadar 2011 yılında Türkiye’de 183 aile, 2017 yılında ise 23 bin aile reddetti. Sosyal medyada binlerce kişiyle oluşturulan gruplarda, çocukları koruyacak aşının yerine hacamat önerilerek bilinçsizlik örülüyor. TTB, toplumda aşı reddinin çabuk yayılmasına karşısında zorunlu aşı yasasının bir lahza önce çıkarılması için Afiyet Bakanlığı’nı harekete geçirmeye çalışıyor. “Aşı candır yaşam kurtarır” başlıklı kampanya, aşının önemi için farkındalığı artırarak zorunlu aşı için düzenlemeler yapılmasını ve koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini hedefliyor.

TTB’nin çalışması sonucu; aşı içinde neler olduğundan topluma önerilmeden önce hangi süreçlerden geçtiğine kadar birinci basamak sağlık çalışanları için aşı rehberi hazırlandı. Rehbere kadar; her sene dünyaya gelen 1 milyon bebeğin 13 hastalığına karşısında savaşan aşılar, fazla uzun bilimsel çalışmalar sonucunda güvenilir ve koruyucu olduğu kanıtlandıktan sonradan uygulanıyor. Risk altındaki kişinin aşılanması, hastalığı kontrol altına almak namına tartma taşıyor. Toplum, bağışıklık kazandığı sürece rahatsızlık dolaşımı önleniyor. Bebeklerin hastalıklara karşı en savunmasız dönemi olan ilk yılında bağışıklıklarının güçlendirilmesi gerekiyor.

Her yıl 3 milyon çocuk

TTB’ye tarafından 1981’den itibaren yapılan difteri, boğmaca, tetanoz, kızamık, tüberküloz ve çocuk felci aşıları; her sene 3 milyon çocuğun ölümünü, 750 bin çocuğun da sakat kalmasını engelliyor.

Haber görseli

TTB Başkanı Raşit Tükel: Bakanlık susmamalı

TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, Sağlık Bakanlığı’nın aşıya ilişkin çalışmalarının nasıl olması gerektiğine ilişkin sorumuza verdiği yanıtta; aşı ve aşılama hizmetlerinin bundan böyle Bakanlık etkinlik raporlarında zeka yer almadığına dikkat çekti. Sıhhat Bakanlığı’nın aşı konusunda kenara çekildiğini bildiren Tükel, “Sıhhat Bakanlığı bir an önce suskunluğunu bozmalı ve yükümlülük almalıdır. Aşılar büyük oranda aile sağlığı merkezlerinde uygulanıyor. Bu merkezlerde afiyet çalışanları, Bakanlık desteğinden mahrum biçimde aşı yaptırmayı reddeden aileler ile karşı karşıya kalıyorlar” dedi. TTB’nin bu konuda Bakanlık’a sunduğu Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda bir yasa teklifi değiştirilmesi önerisi var.      

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın