rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

ADD’nin 27 Mayıs Paylaşımına ‘Suçluyu Övmek’ten Soruşturma Başlatıldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Twitter hesabından yapılan 27 Mayıs askeri darbesini destekleyen paylaşıma İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat karşı çıktı. Derneği “antidemokratik çağrı yapmakla” suçlayan Asilzade, kabahat duyurusunda bulunacaklarını ve soruşturma başlatacaklarını söyledi. Aristokrat’nun açıklamasının gerisinde harekete geçen savcılık “kabahat ve suçluyu övme” suçundan soruşturma başlattı. ADD ise yaptığı açıklamada paylaşımın kendi bilgi ve onayları dışarıya yapıldığını belirtti ve söz konusu tweetin görüşlerini yansıtmadığını söyledi.

Atatürkçü Us Derneği’nin Twitter hesabından 27 Mayıs askeri darbesinin yıl dönümünde, darbeyi destekler nitelikteki şu paylaşım yapıldı

s-162db0f3a09791ffb08a9f2543e24de1eba51b Atatürkçü Zihin Derneği’nin paylaşımı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruldu. Paylaşımın yapıldığını hesabın hakiki olup olmadığıyla ilgili araştırma yapılması talimatı verdiğini kaydeden Asilzade, “Ayrıca Bakanlık olarak suç duyurusunda bulunacağız keza de dernekler masası olarak hemencecik soruşturma başlatacağız” dedi.

“Bunun karşılıksız kalması mümkün yok”

s-3349aced1f10e275681aea1b9e8f8732e329ec Bunun milletimizin iradesine ve kendisine hakaret olduğunu vurgulayan Asilzade, “Bu Adnan Menderes’e aleyhinde sevgi besleyenleri de ve bu milletin kendi seçtiği adama aleyhinde sadakât besleyenleri de tarif etmek isterim ancak minik düşürmektir. Ve bundan sonrası için antidemokratik bir çağrıdır. Fazla net söylüyorum. Kendi zihinleriyle ve kendi zekalarıyla, akıllarıyla beraber antidemokratik çağrı yapıyorlar. Bunun karşılıksız kalması muhtemel değildir. Ve bu seviyesizliktir, bu millete inançsızlıktır, demokrasiye olan sadakatsizliktir ve millete olan güvensizliktir. Ama işin hukuki boyutu var. Hukuki boyutuyla ilgili arkadaşlarımız suç duyurusunda bulunacaklar keza de işin yasal boyutunda biz İçişleri Bakanlığı olarak gerekli soruşturmayı başlatıyoruz.” diye konuştu.

Bozdağ: “Atatürk’e saygısızlık”

s-e8f0481c73bc923fbdf13a17550dce01da955e Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da ADD’nin 27 Mayıs darbesiyle ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.Bozdağ, “Atatürkçü Akıl Derneği, darbeci bir zihniyete sahip olduğunu, darbeyi ve darbecileri kutsayarak ortaya koymuştur. Bu Atatürk’e de büyük bir saygısızlıktır” dedi.

Savcılık soruşturma başlattı

s-529bbe082744b17ffaac75a0e93b539a7cd1b0 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ADD’nin 27 Mayıs paylaşımı hakkında soruşturma başlattı. Yapılan açıklamada şöyle denildi:“27/05/2018 günü Atatürkçü Fikir Derneği’ne (ADD ) ait Twitter hesabından yayınlandığı bahis edilen ve 27 Mayıs 1960 darbesini övgü dolu nitelikli paylaşıma ilişkin olarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK’nun 215. Maddesinde düzenlenen suç ve suçluyu övme suçundan nedeniyle resen soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna hürmet ile duyurulur.”

ADD: “Paylaşılan tweet görüşümüzü yansıtmıyor”

s-1a8700e19512006e024bad9de155479efd8e68 ADD de konuyla ilgili bir izah etme yapıldı. Yapılan açıklamada şöyle denildi:“Atatürkçü Akıl Derneği Genel Merkez (@add_genelmerkez) twitter hesabından, 27 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanmış olan ‘27 Mayıs’ ile ilgili tweet, ADD Genel Başkan ve Genel Idare Heyeti üyelerinin bilgisi, onayı ve kararı olmaksızın paylaşılmıştır. Söz konusu tweet, Atatürkçü Düşünce Derneği kurumsal kimliğini ve görüşünü yansıtmamaktadır.Laf konusu tweet, dönem hassasiyeti dikkate alınarak ve siyaseten tercih arifesinde sezgi operasyonlarına araç gereç olmaması için anında kaldırılmış ve konu ile ilgili olarak Atatürkçü Hafıza Derneği İç Disiplin hükümleri gereği hukuk müşavirliğince soruşturma başlatılmıştır.”

ADD hem Twitter’dan yaptığı açıklamada 27 Mayıs askeri darbesine bakış açısını maddeler halinde sıraladı

Atatürkçü Us Derneği’nin darbelerden en çok zarar görebilen kurum olduğu açıklanmış açıklamada, 1961 anayasasının bu harekete “devrim” niteliği kazandırdığı savunuldu. 12 Eylül darbesiyle birlikte 27 Mayıs’ın bayram olarak kutlanmasına son verildiği hatırlatılarak, “Tarihi siyasiler değil, tarihçiler yazan. 1961 anayasası ile tarihe devrim olarak geçen süreç, siyasiler adını kaldırdı diye ‘köklü değişiklik’ olmaktan çıkmaz” denildi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın