rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

ABD’nin Kudüs’teki Büyükelçiliği Bugün Açılıyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Tel Aviv’den Kudüs’e taşınan ABD büyükelçiliğinin bugün açılışının yapılması bekleniyor. Filistinliler geniş çaplı protestolara hazırlanıyor. 

Başlangıç töreni öncesinde büyükelçilik çevresinde bin polisin görevli olacağı belirtiliyor.

s-b575461b862c034db86a516ef099a20e524a05Kentte daha büyük bir yer bulunana kadar ilk kez ABD’nin Kudüs’teki mevcut konsolosluk binasının içinde geçici bir büyükelçilik açılacak.

Açılış törenine ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve damadı Jared Kushner’in de aralarında bulunduğu ABD’li yetkililer katılacak.

s-008294c188bc3f3e64dfe62084a3a4fee83c26Açılışta ABD’yi temsilen yer alacak Hazine Bakanı Steven Mnuchin bir heyet eşliğinde pazar günü İsrail’e ulaştı.

Avrupa Birliği, ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına itiraz etmişti ve çoğu AB ülkesinin büyükelçisi törene katılmayacak.

s-ee9d4cd7851b4654cd4b6c5782b4f5b7329fc0Ancak, çok sayıda yabancı diplomatın törene katılacağı ve bunlar arasında, AB’nin bu konuda bir ortak açıklama yapmasını engellediği belirtilen Macaristan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti temsilcilerinin de bulunduğu kaydediliyor.Trump’ın açıklamasından sonra kendi büyükelçiliklerini de Kudüs’e taşıma kararı alan Guetamala ve Paraguay devlet başkanları da törende yer alacak.

Bugün yapılacak açılış öncesi bir milyona yakın kişinin Gazze Şeridi’nde protesto gösterisi düzenlemesi bekleniyor.

s-88cd71efd6470373c12e22f258dc4fe5885b2b Ramallah kentinde de binlerce kişinin katılacağı bir yürüyüş planlandı.

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını eleştiren Erdoğan, bugün yaşanacak olaylar konusunda İsrail yönetimini sorumlu ve itidalli davranmaya davet etti.

s-04f510fe5219399b9f91f0ddd947d121077ad6 Dün gece konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD, Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyarak uluslararası hukukun en temel ilkelerini, uluslararası toplumun iradesini, tarihi ve sosyal gerçekleri hiçe sayan tutumunu sürdürmeyi tercih ettiğini göstermiştir” dedi.ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak “gerçekten barışı istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını cezalandırdığını, BM kararlarını sistematik şekilde ihlal eden İsrail Hükümetini ise ödüllendirdiğini” belirten Erdoğan, Filistin sorununa adil bir çözümün ancak egemen ve bağımsız bir Filistin Devleti’nin 1967 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde kurulmasıyla mümkün olacağını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:”Yarın (14 Mayıs 2018) Filistin topraklarında yaşanması muhtemel olaylar konusunda İsrail yönetimini sorumlu ve itidalli davranmaya davet ediyoruz. Bu kritik günde, can kayıplarının önlenmesi için gerekli hassasiyet azami düzeyde gösterilmelidir”.

ABD Başkanı Donald Trump, 2017 yılı Aralık ayında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştı.

Trump, ABD Politikasını Tersine Çevirdi: Kudüs İsrail’in Başkenti Olarak Tanındı, Elçilik Taşınacak – Trump, Tel Aviv’deki büyükelçiliğin de Kudüs’e taşınacağını ilan etmişti ve bu açıklaması nedeniyle uluslararası alanda büyük tepki görmüştü. Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, ABD’nin bu konuda on yıllardır yürüttüğü tarafsızlık politikasına son vermişti.

ABD’nin Güvenlik Konseyi’nde veto ettiği Kudüs tasarısı, Genel Kurul’da oylanmış ve 128 oyla kabul edilmişti.

BM’den Trump’a Kudüs Reddi! Tasarı 128 Oyla Kabul Edildi –

Deutsche Welle, BBC Türkçe ve AA

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın