rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

21 Takvim Emeğin Sonucu Bir Hiç: Kapıcı Gülüzar Sarı Penceresiz Evinden Atılmamanın Mücadelesini Veriyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İstanbul’un en favori semtlerinden olan Cihangir’de bir apartmanda 21 yıldır kapıcılık yapan Gülüzar Sarı, yıllardır emek verdiği apartmanı kadar hiçbir hakkı verilmeden züğürt sokağa konmak isteniyor. İki kedisi bir köpeğiyle kapıcı dairesinde 21 sene geçiren sigortası bile olmayan Sarı tuttuğu avukatla hakkını savunmaya çalışıyor. 

21 sene önce Çorum’daki bağını bahçesini satıp 7 yaşındaki oğluyla İstanbul’a gelmiş.

s-95ec9a12724695ce5a055541e15569438d9d72 Sözcü gazetesinden Şeyma Ulusoy’un haberine göre, Gülüzar Sarı 21 yıl önce Çorum’dan İstanbul’a göçtü. Cihangir’de Kazancı Yokuşu Yolu Cadde Özlen Apartmanı’nda kapıcı olarak meslek bulunca memlekete bekleyen eşi de yanına geldi.  Kocası günlük işler bulup çalışırken Gülizar Sarı da Özlen Apartmanı’nın temizliğini ve apartman sakinlerinin alışverişini yapmaya başladı:

“Bir tanıdığımızın vasıtasıyla bu apartmanın kapıcı ihtiyacı olduğunu öğrendim. O dönemdeki apartman yöneticisiyle konuştum ve kapıcı olarak işe alındım. Bana gösterdikleri dairede da yaşamaya başladım.”

Yeni yönetim Sarı’yı kapıcı dairesinden çıkartmak istiyor.

s-7f5672ee121e55a1441f623d30db4034cc7f47 Son iki yıla değin apartmanın kapıcı dairesinde kocası oğlu, iki kedisi ve bir köpeğiyle sorunsuz yaşamış Sarı, yeni apartman yönetiminin aldığı kararla sarsıldı. Yeni apartman yönetimi kendisini kapıcı olarak kabul etmediği gibi oturduğu daireyi de terhis etmesi için Gülizar Sarı’ya İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Özlen Apartmanı Yönetimi’nin mahkemeye verdiği dava dilekçesinde eski apartman yöneticisinin kapıcı ihtiyacı olmamasına rağmen Gülüzar Sarı ve ailesine kapıcı odasında yer buluncaya değin kalabileceklerini söylediklerini belirtildi.

‘Bir iki konut sahibinin işini yapmakla kapıcı olunmaz’

s-da41c394658bd11369f7f2729af2f695a7bd05 Apartman yönetiminin mahkemeye verdiği dilekçede Sarı’nın 1998 yılında geçici olarak kapıcı dairesine yerleşmesine izin verildiği ve kapıcı olarak çalışmadığı söylendi:”1998 yılında tüm daire sahiplerine kabul ediliyorsa geçici olarak bila bedel, yalnızca kullandıkları elektrik ve suyun kendileri kadar ödenmesi kaydıyla oraya sığınabileceklerini fakat kendileriyle de istenildiğinde orayı boşaltacaklarını ve kapıcı olarak işe alınmadıklarını belirten bir tutanak tutulmasını söylemiştir. Gülüzar Sarı’nın eşinin diğer bir işte çalışıp emekli olmuştur.  Ve bu niçin ile de kendisini apartmanımızda kapıcı olarak işe alınmamıştır. 2 sene önce apartmana mantolama ve genel bakım yapıldığında bu kapıcı odasının hava alabilecek hiçbir yeri kalmadığından, tadilat öncesi şart kendilerine bildirilmiş, tadilat sonrası da burayı boşaltmaları istenmiştir. Bir ya da iki konut sahibinin işlerini yapmanın da Gülüzar Sarı ve ailesinin ‘kapıcı’ sıfatı ile dolaşmalarının onları Özlen apartmanının kapıcısı yapmayacağı açıktır.”

‘Kapıcı dairesini boşaltmam için bedensel manevi baskı kuruyorlar’

s-4a01db8f04951ae55559d22b0659b639c69fc0 Gülüzar Sarı mahkemeye sunduğu yanıt dilekçesinde ise iddiaların aksine 1996 yılında eski apartman görevlisinin binadan ayrılmasıyla o dönemki yönetim göre işe alındığını ileri sürdü:

“İşe başladıktan sonradan oğlum ve eşimle Özlen Apartmanı’nın bodrum katında bulunan kapıcı dairesine yerleştik. O günden bu güne değin Özlen Apartmanı’nın kapıcısı olarak çalıştım. Ancak, sigortasız  olarak çalıştım ve aradan geçen vakit dahilinde da bu eksiklik giderilmedi.”

Sarı, işe alındığı dönemdeki yönetimin apartmandan taşınması ve yeni gelen apartman yönetiminin herhangi bir hukuki hakkını vermeksizin ikametinden boşaltmak için manevi baskı kurma, yaşam şartlarını zorlaştırma gibi bir çok yolu denemiş olduğunu sözlerine ekledi.  Ayrıca  Sarı 21 yıldır sigortasız çalıştığına dair Sosyal Emniyet Kurumu’na şikayette bulundu.

Hala apartmanın çöplerini Sarı topluyor.

s-646f66a0e2930016385ec10fd3f290a157abdd İstanbul 36. Iş Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Gülüzar Sarı ve avukatı Özgecan Sırma, apartman yöneticisi Başar Engin Tuğut ile avukatı katıldı. Hizmet tespiti davasında Sarı’nın avukatı Özgecan Sırma, “Karşısında tarafın iddialarını kabul etmiyoruz. Tanıklarımızın dinlenmesini talep ediyoruz. Ayrıca bu akşam bile çöplerini müvekkilim Gülüzar Sarı toplayacaktır.” dedi.

‘SGK hemen şimdi tespite bile gelmedi’

s-af3dc3f92f200f9e408f1d66902e6f1cd967ce Ertelenen mahkeme sonrasında konuşan Avukat Sırma, SGK’nın tespite bile gelmediğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Idare Gülüzar Sarı’yı tanımadığını nerden geldiğini de bilmediklerini söylemiştir. Ne var fakat duruşmada da söylediğimiz üzere mahkeme günü dahi kendilerinin çöplerini toplamış ve apartman işlerini yapmıştır. Esnaf , mahalleli cümbür cemaat kadar bilinmektedir. Hizmet tespiti  için davamızı SGK’ya ihbar etmemize karşın 800 metre bir uzaklık de olan SGK demin saptama için gelmemiştir.”

‘Emeklerimin boş yere gitmemesini umut ediyorum’

s-a213e86f03c21bd53147eaccdf2819716ff7fa Yaşadığı olayların şokunu üstünden atamayan apartman görevlisi Gülüzar Sarı ise  gazetecilere şu şekilde konuştu: 

“Yıllarımı bu apartmana hizmet ederek geçirdim. Derhal ise beni ‘kapıcı’ olarak tanımazdan geliyorlar. 2 kedim ve 1 köpeğimle biçare davanın sonuçlanıp emeklerimin boşa gitmemesini umut ediyorum.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın