rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

YÖK Başkanı’ndan Görevden Alma Açıklaması: ‘Fakülte Bahçeleri Siyasi Propaganda Yeri Değil’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İstanbul Üniversitesi’nden ayrılan Cehrrahpaşa Tıp Fakültesi’ni ziyareti sonrası istifası istenen Dekan Prof. Dr. Alaattin Duran hakkında konuştu. ‘Bir fakülte bahçesinde bir partinin açıklamalarının, propaganda yapmasının doğru olmadığını düşünüyoruz’ diyen Saraç, olayda dekana karşısında durma gibi koşul olmadığını söyledi. 

Muharrem İnce’nin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni ziyaret etmesinin arkasında Dekan Prof. Dr. Alaattin Duran’ın istifası istenmişti

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran ‘Görevden Alındı’ –

‘Dekanımızı ben tanırım, severim kendisini’

s-5ac695f7db83001b23fff7ecb090427d855c06 Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. İnce’nin ziyareti sonrası İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran’ın görevden ayrılmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan YÖK Başkanı, “Natürel fakat her manâlı siyasi figür bir fakülteye gelebilir. Belirlenmiş kurallar çerçevesinde oradan veri isteyebilir, ağırlanır, brifing verilir. Hepsi kayda değer ve yapılmalı. üstelik şu açıdan bakalım. Orası hizmet vermek açısından bir hastane bahçesi. Ama ana bir fakülte bahçesi. Fakülte bahçelerinde siyasi propagandaya nasıl bakmalıyız?” dedi.

‘Fakülte bahçelerindeki öğrenci ve hocalarımızın birinci vasfı, hocalık ve öğrencilik’

‘Fakülte bahçelerindeki öğrenci ve hocalarımızın birinci vasfı, hocalık ve öğrencilik’ ‘Fakülte bahçelerindeki öğrenci ve hocalarımızın birinci vasfı, hocalık ve öğrencilik’ 5b0917acbbaf875219b36d86.jpg CHP yöneticilerinin de üniversitelerde siyasetçiler göre propaganda yapılmasını istemediğinden kesin olduğunu söyleyen Saraç şöyle devam etti:

“Ben eminim fakat, CHP yöneticileri de üniversitelerde, fakülte bahçelerinde siyasetçiler göre propaganda yapılmasını, partilerin sahnesi olmasını istemez. Bütün partilerin olumlu bakacağını sanmıyorum. Fakülte bahçesinde öğrencilerimiz var. Onlar şüphesiz fakat politikayla ilgilenecekler. Şüphesiz fakat üniversite sorunlarını politikacılarla da tartışacaklar. Fakülte bahçelerindeki öğrenci ve hocalarımızın birinci vasfı, hocalık ve öğrencilik.”

‘Üniversitelerimiz farklı düşüncelere zemin teşkil edecek’

s-c25b874bf204bbe421cc60b3318e822bafaddb Üniversitelerin bambaşka düşüncelere zemin olacağını bildiren Saraç oysa siyasi partilerin propagandasının idari bir konu olduğunun altını çizdi:

“Üniversitelerimiz farklı düşüncelere zemin teşkil edecek, bunda hiçbir sakınca değil. Fakat fakülte bahçesinde siyasi propagandaya müsade vermeli miyiz, vermemeli miyiz? Partilere tüm kapılarımız açık. Fakat fakülte bahçelerinde partilerin propaganda yapması ayrı bir konu. Yönetici tabii fakat bilim insanı, saygı duyuyoruz. Ama bunun yönetimi de farklı konu.”

‘Biz bunu akademinin kendi adabı, formatı içinde çözümlemeye çalışıyoruz’

s-b369ad792e2d69671e22575f8937f27ada1d4f Bu hafta Anadolu’daki bir üniversitede başka bir partinin faaliyet yerine getirmek istediğini ama buna da sıcak bakmadıklarını söyleyen Saraç, yaşanan olayda dekan hakkında işlem yapılmayacağını açıkladı:

“Bu hassasiyetin ben aslında bütün partiler kadar, Türk halkı kadar da benimsendiğini düşünüyorum. Bir fakülte bahçesinde bir partinin açıklamalarının dürüst olmadığını düşünüyoruz. Biz bunu akademinin kendi adabı, formatı içinde çözümlemeye çalışıyoruz. Burada bir dekana karşı olma durumu laf konusu yok. Orada bir durumun idareciler kadar yönetilememesi söz konusu. Dekanımız istifa etti, değerli bir bilim insanı. Hakkında işlem yapılma gibi bir şey söz konusu yok. Ancak bilim insanlığıyla yöneticilik benzer şeyler yok.”

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamaları sosyal medyada akustik buldu

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın