rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Yeni Bir Krizin Kapısı Aralandı: Hollanda Başbakanı ‘Propaganda İçin Gelmeyin’ Dedi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

16 Nisan referandumu öncesi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Aile Bakanı Kaya’yı ülkeye sokmaması üstüne diplomatik kriz yaşanan Hollanda’dan 24 Haziran seçimleri öncesi uyarı geldi. Hollanda Başbakanı Rutte, “kamu güvenliğini bozacağı” gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet üyelerinin ülkede propaganda yapmalarını istemediklerini söyledi. Aynı bir izah etme dün de Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’den gelmişti.

s-9749cd855e4687cdcb322d91e2422e796de2aa BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine tarafından, Rutte, Türk politikacılarının kampanya talebini, “istenmeyen bir durum” olarak değerlendirdi.Hollanda Başbakanı, Cuma günün bakanlar kurulu toplantısının ardındaki soruları yanıtlayarak geçen sene yapılan anayasa değişikliği referandumunda olduğu gibi, erken seçim öncesi de Türk hükümet üyelerini Hollanda’da bakmak istemediklerini vurguladı.

“Toplanma ve örgütlenme özgürlüğü sınırsız değil”

s-1a4b3f3c371c0f77fd6c5723742a1174f81900 Bunun, 2017 Mart’ında olduğu gibi halk düzenini bozacağını söyleyen Rutte, Hollanda’daki Türkiye kökenli seçmenlere zorlama uygulanmasını da önlemek istediklerini dile getirdi.Seçim kampanyasının Türkiye odaklı olarak yürütülmesi gerektiğini savunan Hollanda Başbakanı, “Dıştan sorun ithal etmek istemiyoruz” dedi. Önümüzdeki günlerde Türkiye kökenli göçmenlerin yoğunlukta olduğu ve Türk politikacıların ziyaret etmek isteyebileceği kentlerin belediye başkanları ile görüşeceğini açıklayan Rutte, sözlerini şöyle sürdürdü:”Hakiki şu oysa, konuşma ve toplanma özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğümüz var, ama bu sınırsız yok.”Hollanda hükümetinin, bu konuda Türkiye’ye henüz devlete ait bir bildirimde bulunmadığı belirtiliyor.

“Bizi yaptırımla korkutma ettiler, sonrasında yaşananları daima birlikte gördük”

s-3f5ea4a52189fad7c08425efbec60cf29d8843Fatma Betül Sayan Kaya Hollanda’da, “beğenilmeyen kişi” bildiri edilerek, polis eşliğinde sınır dışına çıkarılmıştı Hollanda, geçen sene Mart ayında tüzük değişikliği referandumu için propaganda çalışması gerçekleştirmek isteyen Türk hükümet üyelerine izin vermemişti.11 Mart 2017 tarihinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni verilmedi. Almanya’dan karayoluyla Rotterdam’a geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da, “istenmeyen birey” bildiri edilerek, polis eşliğinde sınır dışına çıkarıldı.”Türk Dışişleri Bakanı ile görüşmeler yapıldı. Konsolosluk ya da diğer bir Türk kuruluşunda sınırlı sayıda insanın katılacağı bir toplantı yapabileceklerini söyledik. Lakin bizi yaptırımla tehdit ettiler. Ardından yaşananları hep birlikte gördük.”Hollanda’nın yanısıra Almanya ve Avusturya hükümetleri de, Türk hükümet üyelerinin halk oylaması kampanyası yapmasına müsade vermemişti.

Avusturya Başbakanı: “Türklerin seçim kampanyası yapmasına müsaade etmeyeceğiz”

s-f8bf28132a128fb3732c1c67b4833c882ad96a öte taraftan Hollanda Başbakanı Rutte’ye aynı bir çıkış dün, Türkiye karşıtı açıklamalarıyla aşina Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’den gelmişti. Avusturya’nın tüm Türk siyasi partilerinin tercih kampanyası etkinliklerine engel olacağını ifada eden Başbakan Kurz, “Erdoğan’ın önderliğindeki Türkiye, Avrupa’daki Türk kökenli toplulukları yıllardır kendi çıkarına kullanıyor. Avusturya’daki Türk seçim kampanyaları istenmiyor ve biz bunlara daha fazla müsade vermeyeceğiz” demişti.

Almanya da benzer tutum içinde

s-4d6d1103caf8839585ba2ec6415e48937534cc Almanya da 24 Haziran seçimleri için Türk politikacıların kampanya yapmasına da sıcak bakmıyor.Başta iktidar ortağı Hıristiyan Birlik Partisi (CDU) elde etmek üzere, bir çok siyasi parti “Türkiye’den sorun ithal edilmemesi” çağrısı yaptı.

AB Bakanı Çelik: “Avusturya ve Hollanda kendi ülkelerindeki demokratik değerleri zehirliyor”

s-0cb3c28d286b64a65b7ef25c77e13e672c0b31 Avusturya ve Hollanda Başbakanlarının, Türk siyasetçilerin seçim öncesinde ülkelerinde propaganda yapmalarına müsaade etmeyecekleri yönündeki açıklamalarına hükümet cephesinden tepki AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’ten geldi. Çelik Twitter hesabından tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bir yandan en esas demokratik hakların kullanımını engelliyorlar bir yandan da ‘Türkiye’deki demokratik gelişmeler olumsuz yönde gidiyor’ diyorlar. Demokrasinin kendisine karşı yapılan ikiyüzlülüğü şikayet hakkı olsaydı ilk bu tavırları üreten siyasetçilere dava açardı. Avusturya Başbakanı ve Hollanda Başbakanı açıktır ancak bu kararları alırken demokratik değerlere yaslanmıyorlar, Türkiye düşmanı ve ırkçı siyasal hareketlere selamlama gönderiyorlar. Avusturya ve Hollanda bu yaklaşımlarıyla kendi ülkelerindeki demokratik değerleri zehirliyorlar. Böyle yaparak Avrupa Birliği değerlerine düşman olan ırkçı siyasi hareketlerin büyümesine katkı sağlıyorlar. Avusturya ve Hollanda sağduyulu davranmalıdır”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın