rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

‘Yapamazsın’ Diyenlere İnat Başardı: Sanayi Sitesinin ‘Eylem Usta’sı ile Tanışın!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi sanayi sitesinde evli ve 2 çocuk annesi Eylem Kuşçu (33), eşi Selçuk Kuşçu’nun yanına 6 yıldır oto boyacılığı yapıyor. İlçede ‘Eylem Ressam’ olarak bilinen Kuşçu, ilk günlerde zorlama altında kaldığını belirterek, “Fazla çektiğim zorluklar oldu. Bana ‘yapamazsın’ dediler ben doyumsuzluk yaptım. ‘Bu işi yapacağım’ dedim ve yaptım” dedi. 

s-133f3e83531beb141ad5aed7fab635c5db6b39 Lüleburgaz’da Azra (5) ve Buluthan (16) adında iki çocuğu bulunan Eylem Kuşçu, televizyonda bir kadının otomobil lastik tamirciliği yaptığını görür görmez, oto boyacılığı yapan eşi Selçuk Kuşçu’ya (42), kendisinin de kastetmek istediğini söyledi. Selçuk Kuşçu, kendi işyerinin yanında eşine bir araba yıkama dükkanı açarak alıştırma hayatını atılmasını sağladı fakat, işleri iyi gitmeyince dükkanı kapatmak zorunda kaldı.

Eşinin teklifini kabul edip oto boyacılığa adım attı

s-ea79a734316fb1935c47bfd6d5f709974e935bEylem Kuşçu, işsiz kalıp evine döndü. Ama eşinin meslek yerine çırak bulaması üstüne yaptığı teklifi kabul edip 6 yıl daha sonra tekrar çalışma hayatına döndü. Bu sırada kızı Azra’yı dünyaya getiren Kuşçu, tekrar işine devam etti. Uzunköprü’de ‘Eylem Ressam’ olarak tanınan Kuşçu, “Eşimin işleri çok sıkışıktı ve borcumuz da vardı. Tabii nasıl yardım edeyim derken, eşim bir gün bana, ‘destek eder misin?’ diyerek yanına çalışmam için iş teklifinde bulundu. Meslek teklifini paldır küldür kabul ettim. Önce zımpara yaparak işe başladım. Peşinde bantlama gibi kolay işler derken sonra otomobillere astar badana yaptım. İşi öğrendiğimi görebilen eşim boya yapma işini bana verdi. şimdi bir boyacı ustasının yaptığı bütün işleri tek başıma yapıyorum. Yaklaşık 6 yıldır, sanatçı boyacı olarak profesyonel şekilde işimi yapıyorum” dedi.

“Bana ‘bu işi yapamazsın’ diyenlere yaptığımı kanıtladım”

s-4898517e36015f23c5e17a91faf87b77525886Birincil zamanlar sanayi esnafından ve boyacılardan olumsuz tepkiler aldığını fakat pes etmediğini anlatan Kuşçu, “Bu işe başladığımda toplum baskısı oldu. Irk çalıştığımı görünce bana destek vermeye başladı. Benim de defalarca tereddütlerim oldu lakin ailem bana takviye verdi. Buradan kadınlara toplum baskısına aldırış etmeyin, diyorum. Hiçbir şeyi kafanıza takmayın, uğraş edin. Ben pes etmedim, siz de pes etmeyin. Çok çektiğim zorluklarım oldu. Zaten erkek işi baskı, zorlama ilgilendiren bir iş. Fakat bana ‘yapamazsın’ dediler ben doyumsuzluk yaptım. ‘Ben bu işi yapacağım’ dedim ve yaptım. Yapamazsın diyenlere yaptığımı kanıtladım. Bu işi çok seviyorum ve vazgeçemiyorum. Kızımızı sanayide büyüttük. Şu lahza ana sınıfına gidiyor. Azra ile şiddet oldu ama ayrıca ev işi ayrıca yemek yaptım, ayrıca de aslanlar gibi arabaları gelip boyadım” diye konuştu.

“Aranan ustalar arasında yerini aldı”

s-61fb6eb754506656e51ded1e5258fbf6272cecUzunköprü Sanayi Sitesi’nde 20 yıldır oto boyacılığı yapan Selçuk Kuşçu, Eşinin işi öğrenip iyi bir ressam olduğunu belirterek “İşlerimin yoğunluğundan dolayı çırak aramaya başladım. Çırak bulamadığım için kendisine 6 yıl önce yanımda çalışması için meslek teklifinde bulundum. O da kabul etti. Önce zımpara işi, bant çekme derken işi öğrendi. Sanatçı boyacı oldu. Her konuda iyi bir sanatkâr oldu. Eşim benim gibi araba boyayabiliyor. Sanayide ustalar beni tebrik ediyor. Normalde erkeklerin olduğu ortamda olmaması gerekiyor lakin yaşam şartların dan nedeniyle mecburiyetten yanıma aldım. Eylem kendi müşterilerini oluşturdu. Aranan ustalar arasında yerini aldı. Iş uygun olduğu gibi evde de hayatı paylaşıyoruz. Birimiz yemek yemek yaparken diğerimiz temizleme yapıyor” diye konuştu. s-e169ef5e33b07cef3f3ffec4b544193babdea2 s-87aa87c4b7acb980eb832d9760371ec7fb0231

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın