rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

‘Yapamazsın’ Diyenlere İnat Başardı: Sanayi Sitesinin ‘Eylem Usta’sı Erkeklere Taş Çıkartıyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi sanayi sitesinde evli ve 2 çocuk annesi Eylem Kuşçu (33), eşi Selçuk Kuşçu’nun yanına 6 yıldır oto boyacılığı yapıyor. İlçede ‘Eylem Sanatçı’ olarak bilinen Kuşçu, birincil günlerde baskı altında kaldığını belirterek, “Fazla çektiğim zorluklar oldu. Bana ‘yapamazsın’ dediler ben hırs yaptım. ‘Bu işi yapacağım’ dedim ve yaptım” dedi. 

s-133f3e83531beb141ad5aed7fab635c5db6b39 Lüleburgaz’da Azra (5) ve Buluthan (16) adında iki çocuğu bulunan Eylem Kuşçu, televizyonda bir kadının otomobil lastik tamirciliği yaptığını görünce, oto boyacılığı yapan eşi Selçuk Kuşçu’ya (42), kendisinin de amaçlamak istediğini söyledi. Selçuk Kuşçu, kendi işyerinin yanında eşine bir araba yıkama dükkanı açarak egzersiz hayatını atılmasını sağladı ancak, işleri iyi gitmeyince dükkanı kapatmak zorunda kaldı.

Eşinin teklifini kabul edip oto boyacılığa adım attı

s-ea79a734316fb1935c47bfd6d5f709974e935bEylem Kuşçu, işsiz kalıp evine döndü. Fakat eşinin iş yerine çırak bulaması üstüne kendine yaptığı teklifi kabul edip 6 yıl daha sonra yeniden çalışma hayatına döndü. Bu sırada kızı Azra’yı dünyaya getiren Kuşçu, tekrar işine devam etti. Uzunköprü’de ‘Eylem Sanatkâr’ olarak bilinen Kuşçu, “Eşimin işleri çok sıkışıktı ve borcumuz da vardı. Tabii nasıl destek edeyim derken, eşim bir gün bana, ‘destek eder misin?’ diyerek yanına çalışmam için iş teklifinde bulundu. Meslek teklifini acele ile kabul ettim. Önce zımpara yaparak işe başladım. Ardındaki bantlama gibi basit işler derken sonra otomobillere astar boya yaptım. İşi öğrendiğimi görebilen eşim boya yapma işini bana verdi. acilen bir boyacı ustasının yaptığı bütün işleri tek başıma yapıyorum. Takriben 6 yıldır, ressam boyacı olarak profesyonel şekilde işimi yapıyorum” dedi.

“Bana ‘bu işi yapamazsın’ diyenlere yaptığımı kanıtladım”

s-4898517e36015f23c5e17a91faf87b77525886Ilk zamanlar sanayi esnafından ve boyacılardan olumsuz tepkiler aldığını fakat pes etmediğini anlatan Kuşçu, “Bu işe başladığımda toplum baskısı oldu. Halk Müziği çalıştığımı görür görmez bana destek vermeye başladı. Benim de her zaman tereddütlerim oldu ama ailem bana yardım verdi. Buradan kadınlara toplum baskısına aldırış etmeyin, diyorum. Hiçbir şeyi kafanıza takmayın, uğraş edin. Ben pes etmedim, siz de pes etmeyin. Fazla çektiğim zorluklarım oldu. Zaten erkek işi zor, güç ilgilendiren bir iş. Lakin bana ‘yapamazsın’ dediler ben açgözlülük yaptım. ‘Ben bu işi yapacağım’ dedim ve yaptım. Yapamazsın diyenlere yaptığımı kanıtladım. Bu işi fazla seviyorum ve vazgeçemiyorum. Kızımızı sanayide büyüttük. Şu an belli başlı sınıfına gidiyor. Azra ile zorlama oldu lakin ayrıca ev işi keza yemek yaptım, keza de aslanlar gibi arabaları gelip boyadım” diye konuştu.

“Aranan ustalar aralarında yerini aldı”

s-61fb6eb754506656e51ded1e5258fbf6272cecUzunköprü Sanayi Sitesi’nde 20 yıldır oto boyacılığı yapan Selçuk Kuşçu, Eşinin işi öğrenip iyi bir artist olduğunu belirterek “İşlerimin yoğunluğundan dolayı çırak aramaya başladım. Çırak bulamadığım için kendisine 6 sene önce yanımda çalışması için meslek teklifinde bulundum. O da kabul etti. Önce zımpara işi, bant çekme derken işi öğrendi. Ressam boyacı oldu. Her konuda iyi bir artist oldu. Eşim benim gibi araba boyayabiliyor. Sanayide ustalar beni tebrik ediyor. Normalde erkeklerin olduğu ortamda olmaması gerekiyor ama hayat şartların dan dolayı mecburiyetten yanıma aldım. Eylem kendi müşterilerini oluşturdu. Aranan ustalar arasında yerini aldı. Iş uygun olduğu gibi evde de hayatı paylaşıyoruz. Birimiz yemek yemek yaparken diğerimiz temizlik yapıyor” diye konuştu. s-e169ef5e33b07cef3f3ffec4b544193babdea2 s-87aa87c4b7acb980eb832d9760371ec7fb0231

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın