rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Üç Köylünün Mücadelesi Zaferle Sonuçlandı: AYM ‘Temiz Su İnsan Hakkı ve Pisletmek Yargı İhlali’ Dedi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Anayasa Mahkemesi,  Kars Porsuklu’da yaşamış üç köylünün kişisel başvurusunu kabul etti ve ilk önce belediyeler olmak üzere halk makamlarına uyarı özelliğinde bir karara imza attı. AYM, Porsuklu Köyü’nün tek içme suyu kaynağı olan Susamış Çayı’na kanalizasyon sularının arıtım yapılmaksızın dökülmesini, Anayasa’daki “özel hayata ve aile hayatına hürmet hakkının” ihlali olduğuna karar verdi. 

Bu tip çevre davaları açısından AYM Genel Kurulu kararı misal emsal niteliği taşıyor.

s-52f5762394c346d669450369fc458eeef68b0e Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, Porsuklu Köyü’nde yaşamış 3 yurttaş, köyün tek içme su kaynağı olan Susamış Çayı’na arıtım yapılmaksızın kanalizasyon suyu döküldüğü gerekçesiyle AYM’ye başvurdu.Başvuryu kabul eden AYM, suyun kirletilmesini anayasadaki “özel hayata ve aile hayatına saygı hakkının ihlali” olduğuna karar verdi.

Yüksek Mahkeme, bitmiş yargılama yapılarak davacı köylülere manevi tazminat ödenmesini de istedi.

s-27a02041f063baa853d10db87f326a78101329Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan AYM kararında, akarsuyun temizlenmesi için geleceğe dönük tedbirlerin uygulanacak ve temizleme tesisi kurulacak olmasının fiziksel başvuruda mevcut durum itibarıyla davacıların mağdur sıfatını ve manevi zararlarının telafisinin gerekliliğini ortadan kaldırmadığı vurgulandı.Kars Valiliği ve mahkemelerin Susamış Belediyesi’nce, çaya temizleme yapılmaksızın kanalizasyon bağlanmasından kaynaklı çevresel tehlikelerin tespit edildiğine dikkat çekildi.

AYM kararında özet olarak şöyle denildi

s-8836443a424a58a5c3618ba74024e68c478092 “Somut olayda Anayasa’nın 20. maddesinde güvence altına alınan özel hayata ve aile hayatına hürmet hakkı çerçevesinde kişilerin sağlığını negatif olarak etkileme tehlikesi oluşturacak şekilde kanalizasyon suyunun arıtılmadan akarsuya salınmaması yükümlülüğünün bulunduğu açıktır. Bunun nasıl yapılacağı ve hangi tedbirlerin alınacağı hususu ulus otoritelerinin takdirinde olmakla birlikte hakkın ihlaline yol açılmaması için tedbirlerin hızla, akılcı ve uygun bir yöntemle uygulanması da zorunludur.Atık su arıtma tesisi yapılması için verilen on takvim zaman dolmuştur. 2014’te sonuçlanan davada derece mahkemelerince şikayet edilen çevre kirliliğinin önlenmesini sağlayacak arıtma tesisinin yapılmadığı saptama edilmiş olup idarece 2017’de düzenlenen Çevre Koşul Raporu’na tarafından aradan geçen süreye rağmen bu tesisin faaliyete geçirilmediği anlaşılmaktadır.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın