rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Tuzla’da paniğe neden olan kokunun sebebi açıklandı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yoğun olarak hissedilen kokudan etkilenen kadın ve çocuklardan oluşan çok sayıda kişi hastaneye kaldırıldı. Yayılan kokudan etkilenerek hastanelere başvuran 60 kişinin tedavileri tamamlandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Habertürk Haber Merkezi’nden Arzu Kaya’nın edindiği bilgiye göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Tuzla’da 4 mahalleyi etkisi altına alan ve çok sayıda kişinin hastaneye kaldırılmasına neden olan kokuyla ilgili “kasten yaralama” ve “çevrenin kasten kirletilmesi” suçlarından soruşturma başlattı. Kokunun mahallelere 2 kilometre uzaklıkta bulunan kanalizasyona bir vidanjör tarafından boşaltılan kimyasal atık sonucu meydana geldiği öğrenildi.

İBB KOKUNUN NEDENİNİ AÇIKLADI

İBB’den yapılan son açıklamada, “Dün Tuzla ilçesinde bulunan bazı mahalleleri etkileyen yoğun kokunun  atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı kesinlik kazandı. İSKİ’nin yaptığı laboratuar incelemesi sonucu  metal ve tekstil  sektöründe kullanılan Tetrachior cezhene ve Tricholoro ethene maddesi olduğu belirlendi. Soruşturma sürdürülüyor.” denildi.

İBB’den daha önce yapılan açıklamada, “Dün Tuzla ilçesinde bulunan bazı mahalleleri etkileyen yoğun koku şikayetleri gelmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri AFAD, İl Çevre Müdürlüğü, İSKİ bölgede araştırmalarını sürdürüyor. Kokunun kaynağının tespiti için, İSKİ, itfaiye, AFAD, İBB, İl Çevre Müdürlüğü, İSTAÇ ve Sağlık Müdürlüğü AKOM’da kriz masası oluşturdu. Gece itfaiye, İGDAŞ ve AFAD ekipleri hava ölçümleri yaptı. Söz konusu kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit tahmin ediliyor. Kolektörlerlerden alınan numuneler İSKİ laboratuvarlarında analiz çalışmaları devam ediyor” denilmişti.

İBB Twitter adresinden ilk yapılan açıklamada ise, “Akşam saatlerinde Tuzla’da bazı mahalleleri etkileyen yoğun koku şikayetleri gelmesi üzerine İBB ekipleri süratle bölgeye sevkedilmiş olup; sözkonusu kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir.İlk incelemelerde, insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olmadığı belirlenmiştir. İSKİ, kolektör kapaklarından hava tahliyesi yolu ile kokuyu gidermeye çalışmaktadır” ifadeleri kullanılmıştı.

O ALAN GÜNDÜZ GÖRÜNTÜLENDİ

Tuzla’da bir çok vatandaşı hastanelik eden kaçak kimyasal atığın atıldığı alan günün aydınlanmasıyla görüntülendi.

TUZLA BELEDİYE BAŞKANI: KİMYASAL MADDE KAÇAK DÖKÜMÜ YAPILMIŞ

Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı Habertürk TV’de yaptığı açıklamada, “Yapılan araştırmalarda bölgesel olarak kokuya sebep olan kimyasalın döküldüğü yerin tespiti ile beraber, insan sağlığı üzerinde bir zararının olmadığına dair verilen bir karar var. Yapılan incelemelerde özellikle organize sanayilerin çıkışındaki yerden kaçak bir deşaj noktasından vidanjörlerle yapılan bir kimyasal madde kaçak dökümü yapılmış. Kimyasalları kendilerince ucuza arıtmalara yakın bölgelerdeki yerlerde bu tür deşarjın zaman zaman yapıldığı duyulurdu. Ben de Tuzla’da uzun yıllardır ilk defa böylesine keskin bir koku duydum.” dedi.

“CİHAZDA TANIMLI OLMAYAN GAZ”

Habertürk Haber Merkezi’nin haberine göre; AFAD ekipleri cihazlarla ölçüm yaptı. Yapılan ölçümlerde ilk belirlemelere göre, kokuya neden olan gazın ölçüm yapılan cihaza tanımlı olmayan bir gaz olduğu ve bu nedenle gazın kaynağının anlaşılamadığı öğrenildi.

İSTANBUL VALİSİ ŞAHİN AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Valisi Vasip Şahin, “İlimiz Tuzla ilçesinde çevreyi rahatsız eden ve atıksu kolektöründen kaynaklanmış olabileceği değerlendirilen koku yayılması konusu Valiliğimiz AFAD ekipleri, İBB, İGDAŞ, İSKİ ve ilgili diğer tüm birim ekiplerince tüm detaylarıyla araştırılmaktadır” dedi.

DHA’nın haberine göre; açıklamada, “Kokuyla ilgili İBB Beyaz Masa’nın Twitter hesabından, “Tuzla civarında sanayiden kaynaklı meydana gelen kokuyla ilgili ekipler bölgeye intikal etmişlerdir. Konu AKOM, iGDAŞ ve diğer birimlerin bilgisi dahilinde olup, müdahale edilmektedir” denildi.

HIFZISSIHHA TESPİT EDECEK

Habertürk Haber Merkezi’nin haberine göre; kokuya neden olan maddenin kanalizasyondan alınacak numunelerin İstanbul Hıfzıssıhha Enstitüsü Laboratuvarlarında incelenmesinin ardından tespit edileceği öğrenildi.

‘KİMYASAL TANKI DELİNDİ’ İDDİASI

İddiaya göre Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Tuzla’daki bir fabrikanın içinde nitrik asit bulunan tankı delindi. Kanalizasyona karışan kimyasal madde denize kadar ulaştı. Vatandaşları evinde dahi rahatsız eden kokunun kanalizasyon aracılığıyla tuvaletlerden içeri sızdığı ileri sürüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Tuzla’da yaşanan kokuya ilişkin İGDAŞ, İtfaiye, İSKİ, AKOM, UMKE, İl Çevre Müdürlüğü ekipleri ve zabıta ekiplerinin bölgede araştırmalarının devam ettiği kaydedildi.

KANALİZASYONA SANAYİ ATIKLARININ KARIŞMA İHTİMALİ ARAŞTIRILIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Tuzla’da genizleri yakan kokuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Tuzla’da akşam saatlerinde İstasyon, Yayla, Evliyaçelebi ve Postane mahallerinde yayılan koku ile ilgili araştırmalar devam ediyor. İhbarın gelmesiyle birlikte İGDAŞ, İtfaiye, İSKİ, AKOM, UMKE, İl Çevre Müdürlüğü ekipleri ve zabıta bölgede araştırmalarını sürdürüyor. Çevrenin sanayi bölgesi olması dolayısıyla kanalizasyona sanayi atıklarının karışma ihtimali araştırılıyor” denildi.

KOKUNUN GELDİĞİ İDDA EDİLEN YERDE İNCELEME

Öte yandan kokunun bölgede vidanjörlerin boşaltım yaptığı alandan geldiği ileri sürüldü. Bu bölgeye İGDAŞ, İtfaiye,İSKİ, AKOM, UMKE, İl Çevre Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Ekiplerin bölgede incelemeleri devam ediyor.

HASTANELERE AKIN ETTİLER

Koku nedeniyle birçok kişi hastanelere akın etti. Hastanelere akın eden vatandaşların maske taktıkları görüldü. Koku devam ederken ekiplerin kokunun kaynağını çözmeye çalışmaları devam ediyor.

“KİMYASAL KOKUNUN DOĞALGAZLA İLGİSİ YOK”

Yoğun kokuya ilişkin İGDAŞ’tan yapılan açıklamada ise; “Tuzla İstasyon Mahallesi’nde hissedilen kimyasal kokunun doğalgaz ile ilgisi bulunmadığı tespit edilmiştir, kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

“ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Tuzla birçok mahallesinde hissedilen ağır kokuya ilişkin Tuzla Belediyesi’nden yapılan açıklamada da; “İlçemiz genelinde hissedilen koku ile ilgili bütün ekiplerimiz sanayi bölgelerine intikal etmişlerdir. Konu ile ilgili İBB, Emniyet ve İSKİ ekipleri ile koordineli araştırılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

CHP MİLLETVEKİLİ HAMZAÇEBİ VATANDAŞLARI ZİYARET ETTİ

Tuzla Devlet Hastanesine gelen vatandaşları ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, hastane önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Hamzaçebi, Tuzla gibi İstanbul’un halen sayfiye semti olarak bilinen bir ilçesinin bu tür vakalarla anılmaması gerektiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ihmalinin bulunduğunu ileri süren Hamzaçebi, kokuya neden olan durumun aslında her gün yaşandığını, özellikle son olayda dikkati çekmesine ise deşarj işlemlerinin bu kez yüksek dozajda yapılmasının neden olduğunu iddia etti.

Tuzla’da dün akşam bazı mahalleleri etkileyen yoğun koku şikayetleri üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, incelemeler sonucu söz konusu kokunun atık su kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı duyurulmuştu.

Kaynak : Habertürk

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın